Asmeninė patirtis: registruotis tyrimui ne taip paprasta

0
474
Prisiregistruoti karštąja linija nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Įsigyk bilietusKETBILIETAI

Dirbantieji karščiausiuose taškuose – labiausiai viruso paveiktuose rajonuose niekada negali būti tikri, ar jie turėjo kontaktą su infekuotu žmogumi, ar ne. Ypač jei kasdieniniame darbe tenka gyvai bendrauti ypač dažnai. Straipsnio autorė, siekdama išsklaidyti abejones turėjus kontaktą su infekuotu pašnekovu, mėgino užsiregistruoti testui, bet to jai nepavyko padaryti.

Pavyko ne iškart prisiskambinti

Iki šios savaitės pradžios Raseinių ir Radviliškio rajonai buvo tie, kuriems sunkiausiai sekasi suvaldyti koronavirusą. Raseinių rajone fiksuotas 1056,8 sergamumo atvejis 100 tūkstančių gyventojų, Radviliškio rajone – 417,2 atvejis. Šiuose abiejuose rajonuose dirba net dvi vietinių laikraščių redaktorės. Aš esu viena jų. Kaip ir kiekvienas žurnalistas, kasdieniniame darbe turiu aibes situacijų, kuomet informaciją rinkti tik telefonu – sunkiai įgyvendinama užduotis, tad norisi to ar ne, reikia susitikti su žmonėmis.

Užsikrėsti galima net ir nuolat nešiojant apsaugines kaukes, intensyviai dezinfekuojant rankas. Tai parodė net Raseinių rajono vadovų atvejis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai pastaruoju metu nesyk išreiškė susirūpinimą, kad simptomų nejaučiantys žmonės – kaip tiksinti bomba. Tokie žmonės, nesuvokdami, kad yra infekuoti gali perduoti virusą aplinkiniams. Man pačiai tikrai nesinorėtų būti vienu tų žmonių. Praėjusio penktadienio vakarą nusprendžiau paskambinti trumpuoju koronaviruso karštosios linijos numeriu ir užsiregistruoti tyrimui. Prisiskambinti pavyko ne iš pirmo karto. Autoatsakiklis informavo, kad linija yra užimta, buvo pasiūlyta bandyti vėliau susisiekti. Buvau kantri, tad pabandžiau tai padaryti vėliau.

Straipsnio autorė: Laba diena, norėčiau užsiregistruoti testui Radviliškio mieste.

1808 linijos konsultantė: Ar turėjote kontaktą su sergančiu žmogumi?

Straipsnio autorė: Kiek žinau ne, bet galėjau turėti, nes dirbu rajonuose, kurie šiuo metu pirmauja užsikrėtusių žmonių skaičiumi, kasdien tenka daug bendrauti.

1808 linijos konsultantė: Ar jaučiate simptomus?

Straipsnio autorė: Ne, nejaučiu.

1808 linijos konsultantė: Tuomet negalime registruoti. Nebent turite darbdavio siuntimą tyrimui.

Straipsnio autorė: Neturiu. O jums nesvarbu, kad galbūt esu vienas tų atvejų, kurie nejaučiu jokių simptomų?

1808 linijos konsultantė:: Mes dirbame pagal algoritmą. Jei nejaučiate simptomų, negalime registruoti.

Straipsnio autorė: Tai jeigu gudraudama sumeluočiau, kad kosėju ar jaučiu kitus simptomus, registruotumėte?

1808 linijos konsultantė: Taip, tokiu atveju registruotume.

Paaiškėjo, kad paskambinę į koronaviruso karštąją liniją, gyventojai konsultuojami pagal specialų sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Esant poreikiui skambinantysis sujungiamas su GMP dispečerine. Linijos specialistai pataria saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais, bet registruoja tyrimui tik tuos, kuriuos leidžia jiems registruoti algoritmas. Na, nebent skambinantysis apsimeta jaučiantis simptomus…

Galimybė išsklaidyti abejones

Koronos karštosios linijos konsultantai dirba anonimiškai. Kaip viešai yra nesyk įvardiję jos savanoriai, dauguma skambučių – apie nelemtąją koroną: ar aš nesergu? Žinoma, pasitaiko ir kitokio pobūdžio pasikalbėjimų. Kai kuriems vienišiems žmonėms tai vienintelė galimybė su kuo nors pasikalbėti ir išsklaidyti nerimą ar abejones.

Koronos karštojoje linijoje dirbantiems savanoriams, šauliams ir visiems kitiems, kurie prie to prisideda, norėčiau nulenkti galvą ir padėkoti, kad jie sugeba įsiklausyti į žmonių poreikius, susitvarkyti nežmonišku skambučių srautu.

Pandemijos situacija

Į klausimus apie pandemijos situacija atsako Radviliškio rajono savivaldybės atstovė spaudai Eligija Zoltnerienė:

  • Kiek žmonių jau ištirta nuo mobilaus punkto veikimo pradžios? Kokiam žmonių skaičiui buvo infekuotas virusas?

Visa informacija apie Radviliškio mobiliojo punkto veiklą yra čia: https://radviliskis.lt/lit/Placiau 65. Duomenys kasdien tikslinami ne vieną kartą, kartais – net kelis kartus per dieną. Nuo punkto veikimo pradžios yra ištirta 840 Radviliškio rajono gyventojų, teigiamų Covid-19 atvejų yra nustatyta

  • Kiek asmenų jau pasveiko?

Nuo pastarojo protrūkio pradžios kol kas nėra patvirtinta nė vieno pasveikimo nuo Covid-19 ligos atvejo. Nuo 2020 m. kovo mėn. nuo Covid-19 ligos yra pasveikę devyni Radviliškio rajono gyventojai.

  • Kiek asmenų yra gydomi ligoninėje?

Atsižvelgiant į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus 2020-10-02 pateiktus duomenis, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydomi septyni Covid-19 liga sergantys Radviliškio rajono gyventojai, Radviliškio ligoninėje – 49.

  • Kas apmoka tyrimo kaštus?

Šiuo metu tyrimo mobiliajame punkte kaštai apmokami valstybės biudžeto lėšomis.

  • Kiek žmonių naudojasi Savivaldybės skirtomis patalpomis saviizoliacijai?

Šiuo metu Savivaldybės skirtomis patalpomis saviizoliacijai naudojasi du asmenys, nuo rytojaus, spalio 3 d. – trys.

  • Kiek kainuoja vieno žmogaus išlaikymas parai saviizoliacijai skirtose patalpose?

Vieno žmogaus išlaikymui parai saviizoliacijai skirtose patalpose skiriama iki 9 Eur.

  • Kiek kainuoja vieno žmogaus ištyrimas mobiliame punkte?

Tokių duomenų neturime.

  • Kiek lėšų pareikalavo koronaviruso suvaldymo priemonės nuo rugsėjo 19 d.?

Tokių duomenų neturime, atskirai neatskirta.

TvirtovėLtvirtovės pramogos

Palikti komentarą

avatar