Natūralus vaiko maitinimas – sveikiausias kūdikio maitinimas. Deja, ne visoms mamytėms duota patirti šį džiaugsmą arba šio džiaugsmo sąmoningai atsisakoma. Tokiais atvejais išeitimi tampa dirbtinis kūdikio maitinimas. Kaip pasirūpinti sveiku kūdikio vystimuisi?
Kada verta rinktis pieno mišinį?
Dirbtinis maitinimas – itin atsakingas žingsnis. Jį vertėtų žengti tuomet, kai pieno gaminasi nepakankamai, o pastangos paskatinti pieno gamybą tampa bevaisės, arba tais atvejais, kai kūdikio žindymas gali pakenkti jo vystimuisi. Kūdikio nepatartina žindyti tuomet, kai vartojami vaistai, kai kamuoja infekcinės ligos.
Nepaisant to, kad maitinimas iš buteliuko neretai sulaukia daug kritikos, bet turi ir nepaneigiamų privalumų: kūdikio maitinimu gali pasirūpinti ir tėvelis. Kitas privalumas – visada žinoma kiek tiksliai kūdikis jau yra suvalgęs.
Kaip pasirinkti mišinėlį?
Pieno mišinių asortimentas – itin gausus, tad nieko stebėtina, kad daugelis mamų jaučiasi pasimetusios, kai tenka rinktis tinkamiausią pieno mišinį. Kiekvieno kūdikio organizmas yra individualus, tad tas kas tiko draugių atžaloms, nebūtinai tiks ir Jūsų mažyliui.
Daugelis pieno mišinių yra pagaminti iš karvės pieno ar sojų, tad renkantis mišinuką, pravartu atkreipti dėmesį į tai, ar pieno mišinys praturtintas pakankamu geležies kiekiu. Pieno mišinio kaina ne visada turėtų būti pagrindinis pasirinkimo rodiklis. Dėl dirbtinio kūdikio maitinimo pirmiausia patariama pasitarti su medikais.
Pieno mišinių rūšys
Sausi pieno mišiniai. Laikomas pačiu perkamiausiu pieno mišiniu. Rekomenduoti duoti kūdikiams, kurių organizmas netoleruoja laktozės. Itin tinka ir tais atvejais, kai gydomasi nuo viduriavimo. Vyrauja nuomonė, jog soja rekomenduojama, tiems kūdikiams, kurie yra alergiško karvės pienui, kas antras toks kūdikis taip pat yra alergiškas ir sojai. Privalumas – itin žema kaina, ilgas vartojimo terminas. Minusas – ilgas paruošimas.
Naudojimui paruošti pieno mišiniai. Itin patogiai ir greitai paruošiami. Vienintelis dalykas kurį reikia padaryti prieš vartojimą – supilti jį į buteliuką. Paprastai šie mišiniai yra maždaug ketvirtadaliu brangesni. Minusas – trumpas galiojimo terminas. Gamintojai tokį jau pradarytą pieno mišinį rekomenduoja suvartoti per vieną – dvi paras. Rekomenduotinas suvartojimo terminas dar labiau sutrumpėja tuo atveju, kai mišinys laikomas ne šaldytuve.
Skysti koncentruoti pieno mišiniai. Skiedžiami vandeniu. Pliusas – jų kaina gerokai patrauklesnė už jau paruoštus vartoti mišinius. Minusas – lyginant su sausaisiais mišiniais, kaina ganėtinai aukšta.
Hidrolizuoti pieno mišiniai (HA pieno mišiniai). Hidrolizuoti ar hipoalerginiai mišiniai nuo kitų skiriasi tuo, jog jų sudėtyje esantys pieno baltymai suskaidyti trumpomis grandinėmis, tad dėl šios priežasties yra ganėtinai greitai įsisavinami. Kūdikio imuninė sistema į juos nereaguoja kaip į pieno baltymus, tad jie puikiai tinka pieno netoleruojantiems kūdikiams.
Kitos pieno mišinių rūšys. Be minėtų labiausiai paplitusių rūšių yra ir kitų, tarkim, tokių, kurie yra pritaikyti neišnešiotų kūdikių organizmui ar tiems, kuriuos kamuoja įvairios sveikatos problemos.
Sveikiems kūdikiams labiausiai tinka įprasti pieno mišiniai. Visus pieno mišinius saugiausia pirkti tik iš oficialių jų platintojų ir pardavėjų.
Kaip apskaičiuoti tinkamą mišinėlio normą?
Naujagimiams, per pirmąsias dešimt jų gyvenimo dienų, pieno mišinio norma parai skaičiuojama, atsižvelgiant į pragyventų kūdikio dienų skaičių: dienų skaičius dauginamas iš 70, ar 80 (iš 70, tuo atveju kai kūdikio svoris jam gimus nesiekė 3,2 kg, iš 80, kai jo svoris viršijo 3,2 kg). Tarkim: penkių dienų kūdikis, kai jo svoris – 3,5 kg, buvo gautas: 5 x 80 = 400 gramo paruošto pieno mišinio norma parai. Reikiama mišinio norma vienam maitinimui apskaičiuojamas mišinėlio kiekį padalinus iš kūdikio maitinimų skaičiaus.
Tinkamas mišinėlio kiekis vienam naujagimio maitinimui, iki 10 kūdikio gyvenimo dienų apskaičiuojamas ir kitu, ne tokiu sudėtingai atrodančiu būdu: dienų skaičių dauginamas iš 10. Tarkim, kai naujagimio amžius – 7 dienos, naudojama ši formulė: 7 x 10 = 70 g.
Kaip paruošti mišinį?
- Kruopščiai nusiplauti rankas.
- Ekologišku plovikliu Išplauti mišinėlio buteliuką. Buteliuke neturėtų likti šios priemonės
Paimti sterilizuotą buteliuką. - Pripilti vandens. Vanduo turėtų būti virintas arba iš butelio.
Vandens temperatūra turėtų būti būtent tokia, kokia yra įvardinta mišinėlio instrukcijoje. Jo temperatūrą galima patikrinti šiek tiek mišinio užlašinus ant riešo. Jo užlašinus neturėtų būti jaučiamas nei karštis, nei šaltis. - Pridėti miltelių.
- Suplakti taip, kad neatsirastų burbulai (ar tiesiog palaukti, kol jie pranyks, prieš kūdikiui pateikiant buteliuką).
- Pieno gėrimą ruošti tik atsižvelgiant į pakuotėje įvardintus nurodymus. Neteisingai paruoštas mišinys gali būti itin žalingas kūdikio sveikatai.
- Mišinį gaminti tik vienam kartui ir tik prieš pat maitinimą (pernelyg ilgas paruošto mišinio laikymas kambario temperatūroje gali sukelti bakterijų atsiradimą). Likučių dar kartą vartoti nerekomenduojama.
Kaip suprasti, kad kūdikiui netiko pieno mišinys?
Lietuvių išmintis byloja, kad greitas darbas yra kreivas. Tas pats gali būti pasakytina ir apie nenumaldomą mamų norą išbandyti visus rinkoje esančius pieno mišinius. Kaip pataria medikai, atradus kūdikiui tinkamą pieno mišinį jį keisti kitu nerekomenduojama. Ar tikrai vaikui tiko naujas mišinys galima pasakyti tik po 10-20 jo pasiūlymų kūdikiui. Kad verta su gydytoju pasitarti dėl naujo mišinio, išduoda tam tikri požymiai:
- Kūdikio svoris nepakankamai auga.
- Atpylimas gausesnis nei įprastai. Jis pasikartoja kaskart kūdikį pamaitinus tuo pačiu mišiniu.
- Netrukus po maitinimo mišinys išvemiamas greitai ir su didžiule jėga.
- Pamaitintas kūdikis nervingesnis, neramesnis nei iki tol.
- Kūdikis išalksta kur kas sparčiau nei iki tol, o maitinimas jo visiškai nenuramina.
- Tuštinamasi kur kas dažniau, nei buvo įprasta, o išmatų kvapas – pakitęs.