
Šiaulių pacientai atsidūrė nežinioje – ar skubios pagalbos kabinetas vėl užsidarys?
Šiauliuose situacija dėl skubios pagalbos kabineto išlieka nepastovi – jis veikė, buvo sustabdytas, o dabar planuojamas jo perkėlimas į kitą vietą. Šią įstaigą atidarė privatus sektorius, tačiau po ribojimų, neleisdami skubios pagalbos gydytojams čia dirbti, jos veikla nutrūko. Savivaldybė ir poliklinikos stengiasi spręsti šeimos gydytojų trūkumo problemą, kuri turi įtakos paslaugų prieinamumui.
Yra kitų bėdų
Šiaulių ligoninės priėmimo skyrius susiduria su dideliu pacientų srautu, ypač savaitgaliais, kai poliklinikos nedirba. Žmonės kreipiasi dėl įvairių priežasčių – žaizdų perrišimo, vaistų suleidimo ar tiesiog norėdami gauti nedarbingumo pažymą. Kaip viešai teigė Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos skyriaus koordinatorius Karolis Kilčauskas, neretai pacientai atvyksta ir tada, kai jų būklė nėra sunki, tačiau ligoninės priėmimo skyriuje jiems vis tiek tenka ilgai laukti, nes prioritetas teikiamas sunkios būklės asmenims.
Ligoninės vadovai akcentuoja, kad pacientai turėtų kreiptis į tinkamus specialistus pagal savo būklę. Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas viešai aiškino, jog medicinoje, kaip ir kitose srityse, svarbu tinkamai paskirstyti resursus, kad sistema veiktų efektyviai.
Paslauga buvo reikalinga
Norint sumažinti ligoninės apkrovą, buvo numatyta steigti skubios pagalbos kabinetus didžiuosiuose miestuose. Šiauliuose toks kabinetas veikė iki tol, kol ministerijos sprendimu skubiosios pagalbos specialistai nebegalėjo čia dirbti. Kaip viešai teigė Šiaulių savivaldybės sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė, problema nėra tik paties kabineto atidarymas, bet ir tai, kaip užtikrinti nuolatinį gydytojų darbą.
Skaičiai rodo, kad ši paslauga buvo reikalinga – savaitgaliais čia kreipdavosi nuo 60 iki 100 pacientų. Dėl to ligoninei sumažėjo darbo krūvis, o žmonės greičiau gaudavo pagalbą. Pasak M. Pauliuko, kai pacientų skaičius ligoninėje išauga, lengvesnius negalavimus turintiems žmonėms tenka laukti nuo dviejų iki šešių valandų.
Praėjusį savaitgalį, kai skubios pagalbos kabinetas buvo uždarytas, visi pacientai buvo nukreipti į ligoninės priėmimo skyrių. V. Palčiauskienė viešai išreiškė viltį, kad ateityje pavyks išvengti tokios situacijos.
Svarstoma atnaujinti paslaugą
Dabar savivaldybė ir poliklinikos ieško sprendimų, kaip atnaujinti šią paslaugą. Nuspręsta, kad kabinetas bus perkeltas į Dainų polikliniką, tačiau ar jis ten veiks nuolat, kol kas neaišku – viskas priklauso nuo šeimos gydytojų prieinamumo. Pasak specialistų, gydytojai jau dabar dirba dideliu krūviu, o papildomos savaitgalio pamainos dar labiau apsunkintų jų darbą.
Panaši situacija ir ligoninėje – kaip teigia K. Kilčauskas, šiuo metu darbuotojų trūkumas verčia juos dirbti apie 30 proc. viršijančiu krūviu, todėl nuolat ieškoma naujų specialistų.
Skubios pagalbos kabinetų steigimas stringa visoje šalyje, nes ministerija nuolat keičia reikalavimus. Nepaisant to, Šiauliai buvo vienintelis miestas, kuriame toks kabinetas apskritai buvo atidarytas, nors jo ateitis lieka neaiški.