Milijonai apakino: ryžosi mokyklų genocidui

0
267
Rajono mokyklų vadovai turi jaustis tarsi vedami prie ešafoto: virš kai kurių mokyklų ir vėl pakibo tamsūs debesys

Kelių rajono mokyklų vadovai ir vietos bendruomenių atstovai gali laikinai atsipūsti: mokyklos kol kas nebus uždaromos ar reorganizuojamos. Taip nusprendė Savivaldybėje posėdžiavusi speciali darbo grupė. Ji su kviestiniais svečiais nagrinėjo 2021-2025 metų mokyklų pertvarkos planą. Rajono valdžia sprendė, kurias mokyklas paveiks reformos ir kurioms po reformų nebeliktų vietos po saule. Tiesa, žodis „uždarymas“ ypatingai negerai veikia merą Vytautą Simelį. Jis prašė susilaikyti nuo šio žodžio vartojimo, nes tai kiršina visuomenę. Dabar šis aktualus klausimas persikels į komitetus bei pačią Tarybą.

Uždaryti negalima pasigailėti

Toks įspūdis susidarė, kai Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Laisvūnas Vaičiūnas pristatė pakoreguotą planą. Kaip sakė funkcionierius, pirminį planą teko keisti atsižvelgus į nemenką vietos bendruomenių spaudimą. Grinkiškio, Sidabravo ir Pociūnėlių miestelių ir mokyklų bendruomenės nesutiko su Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus klerkų paruoštu projektu. Beje, Alksniupių pagrindinei mokyklai grėsė Damoklio kardas, tik dėl nežinomų priežasčių grėsmė sumažėjo. Anot plano rengėjų, šias švietimo įstaigas būtina reorganizuoti. Paprastai kalbant, po truputį jas uždaryti. Valdininkų plano sėkmingam realizavimui padarytos komunikacinės ir vadybinės klaidos pakišo koją ne tik valdininkams.

Liaudis pasipriešino

Paviešinus pertvarkos planą, vietos bendruomenės sukilo. Į susitikimus su jomis vykęs L.Vaičiūnas nesugebėjo įtikinti pertvarkų būtinybe. Buvęs mokyklos direktorius, deja, taip ir nesugebėjo rasti bendros kalbos su mokyklų atstovais. Be to, įsikišus ir žiniasklaidai, valdininkai atsitraukė ir mokyklų uždarymo klausimą tarsi karštą bulvę numėtė politikams. Nemažai jų ir buvo darbo grupėje, kuri pirmadienį jau ketvirtą kartą rinkosi posėdžiauti. Panašu, kad Tarybos nariams sunku surasti bendrą sutarimą, kokio švietimo reikia rajono vaikams. Arba politinės valios nebuvimas dėl artėjančių savivaldos rinkimų, apie kurių įtaką daugiau šnekėta nei apie tai, kuo siekiama pertvarkos planų. Mokyklų direktorėms Rasai Dagienei ir Ritai Juškevičienei taip ir nepavyko išjudinti diskusijos apie mokymosi kokybę.

Masina milijonai eurų

Kad rajonas kasmet smenga į dugną pagal švietimo rezultatus, ne pirmą kartą akcentavo ir meras V.Simelis. Jis apgailestaudamas sakė, kad darbo grupė turėjo palaikyti valdininkų parengtą pirminį mokyklų pertvarkos plano projektą. Rajono vadovas sakė, kad savivaldybė negalės dalyvauti „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje, jei ir toliau bus tokia pati padėtis. Vedėjas L.Vaičiūnas buvo konkretesnis.

Valdininkas nurodė, kad yra keli kriterijai, pagal kuriuos savivaldybės galės teikti paraiškas ir dalyvauti programoje. Anot jo, tai mokykloje besimokančiųjų skaičius, o jis turi būti ne mažesnis nei 120. Taip pat turi didėti pilnu etatu dirbančiųjų mokytojų skaičius. Ir, žinoma, akcentavo Švietimo ir sporto skyriui vadovaujantis L.Vaičiūnas, mažėti ar visai nelikti jungtinių klasių. Jei tai būtų užtikrinta, tai sėkmės atveju Radviliškio rajono savivaldybė galėtų pretenduoti į papildomą 2,5 milijono eurų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Visa programai skirta suma yra 210 milijonų eurų, iš kurių 173,5 milijonai atitektų Lietuvos savivaldybėms.

Po posėdžio tiek jis, tiek kiti grupės dalyviai, nesantys politikais, apgailestavo, kad praleista gera proga. Tiesa, atviravo jie, kad dar ne viskas prarasta ir gali pavykti įtikinti vietos bendruomenes.

Nepakarti, bet ir nepaleisti

Grupės narys socialdemokratas Saulius Luščikas kolegas agitavo už mokyklų reorganizaciją. Politikas aiškino, kad pokyčiai būtini dėl tuose kaimuose esančiųjų vaikų geresnės mokymosi kokybės. Jis vos tvardėsi sakydamas, kad prieš rinkimus kai kurie politikai renkasi dividendus pigiai politikuodami ir priešiškai nuteikinėdami žmones. Todėl Tarybos darbo partijos ir socialdemokratų frakcijos narys prašė, kad planas būtų peržiūrimas kiekvienais metais ir esant būtinybei, koreguojamas. Tam pritarė ir keli darbo grupės nariai. Su tokia buvusio bendrapartiečio pozicija sutiko ir rajono vadovas.

Seimūnas nesidomi

Radviliškio-Tytuvėnų apygardoje į Seimą išrinktas Antanas Čepononis kol kas nesidomi mokyklų pertvarkų planu. Net ir sužinojęs apie jį bei jo svarstymą Savivaldybėje laisvą nuo Seimo posėdžių dieną, konservatorius neatvyko į darbo grupės posėdį. Seimo narys sakė, kad jam planas yra įdomus ir kai tik jam atsiųs, jis su juo galės susipažinti ir gal net pakomentuoti. Planas jau kuris laikas yra viešai paskelbtas ir bet kuris norintis gali susipažinti su 82 puslapių dokumentu. Kodėl rajonui beveik du dešimtmečius vadovavęs politikas to dar nepadarė, tikriausiai suprantama. Beje, jo vadovaujamo skyriaus bendrapartiečiai vengia atskleisti savo aiškias pozicijas. Skaidra Dišlė, konservatorių frakcijos seniūnė rajono Taryboje, sakė, kad yra susipažinusi su planu, bet pasiūlymus teiks tik komiteto metu. Tokia pozicija akivaizdžiai prieštarauja jos bendrapartietės Jolantos Margaitienės vadovaujamos administracijos paruoštam pasiūlymui.

Komentarai

Dėl pertvarkos plano paprašėme ir kitų politikų nuomonių. Socialdemokratas Kazimieras Račkauskis į paklausimą visai neatsakė. Socdemų frakcijos seniūnė Eglė Ivanauskytė atsakė, kad plano svarstyme kol kas dalyvauja tik darbo grupė ir Švietimo komitetas. Anot jos, socialdemokratai dės visas pastangas, kad mokyklos nebūtų uždarinėjamos. Darbietė Zita Žvikienė prašė daugiau laiko, nes problema yra kompleksinė, o siūlomi sprendimai nėra paprasti. Nepartinis Gediminas Lipnevičius visa tai pavadino „gandų lygio“ apkalbomis, nes Tarybos nariams nėra pateikta konkrečių siūlymų, kaip spręsti problemą. Anot politiko, savivaldybės biudžetas gali kompensuoti „kelių mokinių sumažėjimą“ klasėse.

Panašu, kad artimiausiame Tarybos posėdyje lauks karštos diskusijos dėl mokyklų ateities. Rajono aukščiausia valdžia turės nuspręsti, ką toliau daryti ne tik su mokyklomis, bet ir su visa rajonine švietimo sistema.

Žurnalistas Marius Aleksiūnas.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments