Apsišaukėlį „prezidentą“ svarstys VTEK’as

0
2076

Daugybę įvairiausių titulų sau prisiskyręs Gediminas Lipnevičius pastaruoju metu nebeišbrenda iš skandalų liūno. Tai papirkinėja žmones rinkimų metu, tai jį tiria vietos etikos sargai dėl neišmokėto honoraro, tai klimpsta painiame interesų voratinklyje, kurį, beje, pats ir nusipynė. Nenuostabu, kad pateko į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) akiratį. Sostinėje reziduojantiems etikos sargams užkliuvo, kad Tarybos narys teikia pasiūlymus gelbėti verslą iš pandemijos nasrų, būdamas Radviliškio verslininkų asociacijos vadovu ar prašo lėšų bendruomenei, kuriai pats vadovauja.

Nepavyko perimti, tad įkūrė „nuosavą“ asociaciją

G.Lipnevičius vadovauti rajono verslininkams sumanė dar 2013 metais. Tuo metu jis jau buvo žinomas ne tik kaip prekybininkas iš turgaus, bet ir kaip verslo atstovas – turėjo sukaupęs nemažai nekilnojamojo turto. Rajone jau veikė organizacija, burianti daug stambesnių ar smulkesnių verslininkų – Radviliškio rajono verslininkų asociacija. Jai vadovavo Edvardas Nakčiūnas. Pajutęs pernelyg aršų spaudimą užleisti vadovo kėdę vyras tada sumanė net kreiptis pagalbos į vietos spaudą. Ji ir apšvietė rajono visuomenę apie verslininkų tarpe vykstančią kovą dėl verslininkų „prezidento“ kėdės.

G.Lipnevičius tuomet neslėpė savo noro tapti smulkiųjų verslininkų vedliu, tad savo poziciją pristatė ir viešai. Atvirai kalbėjo ir apie naujos organizacijos siekį – užsitikrinti lėšas iš europinių fondų. Redakcijos turimi dokumentai rodo, kad pretendentas su savo tuometine sugyventine Monika įkūrė naują asociaciją, tad vieši verslininko postringavimai ne vienam priminė dvigubą žaidimą.

Buvusi politiko sugyventinė ir dabar prisimena kelerių metų senumo istoriją. „Tapti viena iš Radviliškio verslininkų asociacijos steigėja netroškau. To paprašė Gediminas, tad ir pasirašiau ant popierių. Aš vėliau net nesidomėjau, kas ir ką ten daro ar padarė“, – pasakojo Monika.

Kadangi asociacijoje turi būti ne mažiau kaip trys nariai, dar vieną būtiną parašą ant steigimo akto suraitė ir jaunystės laikų pažįstamas – su juo G.Lipnevičius vogė kabelį ir abu buvo už tai nuteisti.

Asociacijos dygo kaip grybai po lietaus

Kad Radviliškyje įsteigta dar viena verslininkų interesus atstovauti pasišovusi organizacija, gandas sklido greitai. Iš letargo miego pakirdo anksčiau gyvavusios įvairios verslo nevyriausybinės organizacijos, o E.Nakčiūnas buvo apkaltintas neveiklumu. Dar vienos – Lietuvos smulkiųjų ir vidutinių verslininkų – asociacijos Radviliškio skyriaus pirmininkė Tatjana Raižienė pati pasiūlė pirmininko postą perleisti G.Lipnevičiui, tačiau jis pats jo atsisakė. Verslininkų pasaulyje kilo sumaištis, nes bent kelios organizacijos pretendavo atstovauti juos.

Naujai įkurta G.Lipnevičiaus asociacija garsiai trimitavo ginsianti mažųjų, arba taip vadinamųjų, patentininkų interesus, deja, iš to išėjo tik šnipštas. Rajono verslininkai pyko, kad ant kiekvieno kampo steigiasi po asociaciją, iš kurių valdininkai atvirai šaipėsi. Realiai nebebuvo su kuo konkrečiai tartis aktualiais vietos verslui klausimais, todėl verslas liko podukros vietoje.

Bet būsimam politikui tada prireikė kėdės. Ir ne bet kokios, o tik „prezidento“. Neabejotinai tik dėl garbės, nes įtakos savaime postas dar negarantavo. Skamba keistai, bet paties G.Lipnevičiaus inicijuotoje asociacijoje būtent tokios pareigybės įstatuose net nėra numatyta.

(Pra)dingę ar pradanginti dokumentai

Tuos laikus prisimena ir Arūnas Kvėglys, statybinėmis prekėmis prekiaujančios įmonės „Regejus“ vadovas. Jis tikina, kad buvo padarytas verslininkų susirinkimas, kurio metu pirmininku buvo išrinktas būtent G.Lipnevičius.

„Atvirai pasakysiu, kad tiksliai nebegaliu atsiminti, tačiau susirinkę buvo nemažai mūsų ir nubalsavome. Protokolą pasirašėme ir taip verslininkų asociacijos vadovu tapo G.Lipnevičius“, – steigimo pradžią bandė atsiminti verslininkas. Kodėl tų dokumentų nėra Registrų centre, jis pasakyti negalėjo ir pasiūlė kreiptis į patį „prezidentą“. Deja, į jam išsiųstus klausimus G.Lipnevičius neatsakė, todėl nėra žinoma, kodėl nuo 2013 metų įkurta asociacija neteikia dokumentų. Jis tik pabandė išsišaipyti, esą, jis nevadovaujantis Radviliškio rajono verslininkų asociacijai. Matyt, žodelis „rajonas“ vargšelį galėjo suklaidinti.

Ne itin pareigingas

Politiko aktyvumu Taryboje piktinasi oponentai, ypač buvę bendrapartiečiai konservatoriai. Jį pastebi ir opozicijos atstovai ir eiliniai rinkėjai. Bet ir šie pastebėjo, kad asociacija labiau naudojama asmeniniams interesams apginti.

G.Lipnevičius greičiausiai užsimiršo, kad reikia informuoti asociacijos narius apie organizacijos vykdomą veiklą. Jo parašu patvirtintuose įstatuose juodu ant balto parašyta, kada ir kodėl bei kaip turi būti organizuojami metiniai susirinkimai. Juose turi būti pristatoma veikla ir pasiekti tikslai. Deja, apie tai nėra pateikta jokių oficialių susirinkimų protokolų, nors asociacija gyvuoja jau aštunti metai. „Prezidentas“ neįtinkančius asociacijos narius išmeta kaip muses iš barščių. Ir tai daro jiems nežinant. Sprendimai priimami tik žodžiu – viltis pasisemti biudžeto ar ES fondų pinigų ir išlaikyti asmeninę sekretorę sudaužė buvęs meras.

Bet „prezidentas“, žadėjęs atstovauti visus, niekada savęs nepamiršo. Tarybos narys posėdžiuose ne kartą reikalavo paramos verslui. Tiesa, matyt grynas atsitiktinumas, kad prašymai nukreipti į žemės, žemės nuomos ir nekilnojamo turto mokesčių nuolaidas. Kaip žinia, politikas turi kelias dešimtis pastatų ir žemės sklypų visame rajone.

Tiria, kaip susipainiojo interesuose

Nenuostabu, kad dėl to ir pakliuvo į VTEK akiratį, nes galėjo susimaišyti interesuose. Žinoma, VTEK nesiaiškins painiai susuktų visų asociacijos reikalų. Juos domina konkretūs šio politiko veiksmai rajono Taryboje.

Anot etikos sargų, G.Lipnevičius veikdamas kaip verslininkų asociacijos vadovas ir pristatydamas pasiūlymus kaip Tarybos narys, galėjo pažeisti įstatymą. O Savivaldybės tarybos nariai laikomi dirbančiais valstybės tarnyboje. Tad G.Lipnevičius, pasak VTEK, eidamas tarnybines pareigas galėjo siekti asmeninės naudos, nors ir tai yra draudžiama. Pirmininko Edmundo Sakalausko vadovaujama komisija atliks tyrimą ir spręs, ar iš kitų skaidrumo ir viešumo reikalavęs nepartinis politikas pats nepažeidė įstatymo reikalavimų.

G.Lipnevičius taipogi nesiteikė atsakyti į pateiktus klausimus apie veiklą jo vadovaujamoje asociacijoje.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments