Baisogaloje kultūrininkai neužkasa karo kirvio

0
1931
Ir vėl Baisogalos kultūros centre emocijos liejasi per kraštus. Konfliktuojančių pusių sutaikyti nepavyksta ir rajono politikams.

Šeštus metus gyvuojantis Baisogalos kultūros centras tapo ne tiek miestelio kultūros židiniu, o nuolatinių tarpusavio kovų ir santykių aiškinimosi arena. Čia tarsi kaip senovės Romos laikų gladiatoriai kaunasi iki paskutinio kraujo lašo, nes nei viena pusė nenori nusileisti kitai. Užkulisiuose vykstantys nesutarimai laikas nuo laiko išlenda į viešumą. Pastaruoju metu konfliktas tarp darbuotojų ir vėl taip įsisiūbavo, kad šįkart centrą palikti nusprendė du meno vadovai iš penkių. Tai Paulius Kablys ir Asta Jurevičienė. Jų prašymus išeiti iš darbo savo noru direktorė Erika Liukienė patenkino nemirktelėjusi. Tačiau praradusi vadovus, E.Liukienė turės sukti galvą kuo pakeisti veiklos nebevykdančius kelis meno kolektyvus, kai kurie jų veiklą vykdė net keletą dešimtmečių.

Nuo pat pradžių buvo nelengva

Atėjusi vadovauti naujai įsteigtam Baisogalos kultūros centrui, J.Juškaitė (viduryje, šalia buvusio vicemero K.Augulio) jį paliko dėl skyriaus vedėjos pozicijos. Savivaldybės nuotrauka.

Baisogalos kultūros centras buvo įsteigtas 2017 metų gegužę ir pirmoji jo vadovė tapo konservatorių partijos narė Justė Juškaitė. Ji nuo pat pradžių turėjo nemažai problemų su ilgamečiu kultūros ir meno vadovu  80 metų Vilimu Malinausku, “Žvangulio” kapelos įkūrėju ir siela. Nežinia, ar nesutarimai su darbuotojais, bet 2021 metų pabaigoje J.Juškaitė nusprendė palikti vadovo kėdę ir išėjo dirbti į Radviliškio rajono savivaldybės Kultūros, paveldosaugos ir turizmo skyrių – po konkurso tapo šio skyriaus vedėja. Beje, konkurse dalyvavo ir Lina Mončauskienė, kuri ėjo to skyriaus vedėjo pavaduotojos pareigas.

J.Juškaitė konkurse dėl vedėjo kėdės nugalėjo buvusią bendrapartietę L.Mončauskienę (kairėje), kuri paliko konservatorių partiją ir kartu su vyru E.Mončausku tapo Demokratų sąjungos “Vardan Lietuvos” nare. R.Benaičio nuotrauka.

Nauja direktorė – seni konfliktai

Naujoji direktorė E.Liukienė sprendžia tas pačias problemas, su kuriomis taip ir nesusitvarkė jos pirmtakė J.Juškaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Pernai rugpjūčio pirmąją dieną centrui pradėjo vadovauti lietuvių kalbos mokytoja E.Liukienė iš Radviliškio. Direktorė nėra visiška naujokė Baisogalos miestelyje, nes ilgą laiką ji mokytojavo netoliese esančioje gimnazijoje. Ji tikina, kad į šias pareigas kandidatuoti kalbino J.Juškaitė. Prieš konkursą E.Liukienė dirbo Radviliškio miesto kultūros centre projektų vadove. Įmesta į nesutarimų ir tarpusavio santykių aiškinimosi sūkurį, E.Liukienė bandė visiems pasakyti, kad netęs ankstesnės praktikos. Be to, atvirauja ji, kad pajudino “neliečiamuosius”. “Nuo vasario nebevyksta kapelijos “Dainoriai” veikla. Aš paklausiau vadovo (P.Kablio), kodėl taip yra. Aiškaus atsakymo ir neišgirdau. Tačiau pastebėjau, kad kapelija su centro autobusėliu važiuoja penktadieniais ir šeštadieniais koncertuoti. Ne už dyką, nors centras nieko negaudavo. Gal čia yra nepasitenkinimo priežastis?”, – retoriškai svarstė direktorė. Ji, beje, neturi jokių pastabų labai garbaus amžiaus V.Malinauskui, kuris šiemet švenčia kūrybinės veiklos 60-metį, o jo vadovaujamas “Žvangulio” kolektyvas – 50 metų veiklos jubiliejų.

Sumažėjo kolektyvų

Per keletą mėnesių nuo direktoriavimo pradžios, E.Liukienė vadovaujamas Baisogalos kultūros centras neteko net penkių kolektyvų. Pernai iš darbo atleista Vilija Kaščionienė vadovavo dramos būreliui, kuris veiklos nebevykdo, nes naujai priimtam režisieriui ir meno vadovui Modestui Vaitkevičiui netiko senasis formatas.

Naujai pasamdytas režisierius M.Vaitkevičius nusprendė nebedirbti su senuoju dramos būreliu ir įkūrė naują, “Arlekiną.” Baisogalos KC nuotrauka.

Anksčiau kultūros namams vadovavusi dabar jau pensininkė V.Kaščionienė buvo atleista iš darbo, nes neturėjo tinkamo išsilavinimo. Tačiau senojo dramos kolektyvo vietą užėmė nauja jaunimo teatro trupė “Arlekinas”. Tiesa, dėl šios trupės veiklos seniesiems meno vadovams kyla daug nepasitenkinimo, kaip ir pačiu M.Vaitkevičiaus darbu. Esą, nuotoliniu būdu dažniausiai dirbantis režisierius centre pasirodo tarsi jaunas mėnulis. Taip pat iširo folkloro ansamblis” Dainoriai”, vaikų skaitovų būrelis, veiklos nebevykdo vyrų kapelija “Dainoriai” ir taip toliau. Kai kurie jų yra pelnę “Aukso paukštės” apdovanojimą, aukščiausią mėgėjų klasės meninį įvertinimą.

Jaučia spaudimą ar net mobingą

Kolektyvas šiuo metu pasidalino į dvi dalis. Viena pusė palaiko direktorę E.Liukienę, o kiti – stoja į atleistųjų pusę. Dvi meno vadovės Jūratė Kačiukevičienė ir Neringa Bernadickienė kartu su administracijoje dirbančia Šarūne Baltrūniene tikina, kad direktorė elgiasi netinkamai, jos vadovavimo stilius pernelyg grubus ir įsakmus, o tai nedera su kultūros įstaigos atmosfera. Moterys nusiskundimus išsakė kartu su jau centrą palikusiais P.Kabliu ir A.Jurevičiene. Visi kaltina direktorę nesugebant susikalbėti, nurodymus dalinant raštu per Messenger programėlę ir taip toliau. Kultūrinės sielos žmonės pasijuto tarsi jiems bandytų uždėti tramdomuosius marškinius. Taip pat meno vadovus įžeidžia direktorės nesugebėjimas įvertinti darbus, tinkamai bendrauti ir supratingai paskirstyti užduotis. “Daugybę metų dirbu Baisogalos kultūrinėje srityje, ir pati vadovavau kultūros namams. Bet tokios atmosferos tikrai nėra buvę”, – pridūrė V.Kaščionienė.

Savivaldybės vadovai nesikiša

Kad tam tikrų problemų esama, pripažįsta ir meras Kazimieras Račkauskis, ir administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė. Tiesa, ji patvirtino nurodžiusi Kultūros, paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjai J.Juškaitei nesikišti į vidinius centro reikalus ar centro direktorės vadovimą. Savivaldybės vadovas patvirtino, kad asmeniškai su komanda ir kai kuriais Tarybos nariais nuvyko susitikti su abejomis konflikto pusėmis ir išklausyti argumentų. Tačiau ir jam nepavyko sutaikyti abiejų pusių.

V.Simelis nei būdamas meru, nei dabar komiteto pirmininku, nebuvo ir nėra pajėgus išspręsti Baisogalos kultūros centre esančių problemų, kylančių tarp direktorės ir darbuotojų.

To nesugebėjo padaryti ir Radviliškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto komitetas, kurio pirmininkas yra buvęs rajono meras Vytautas Simelis. Komiteto pirmininko iniciatyva buvo suorganizuotas uždaras komiteto posėdis, todėl nėra žinoma, kas jame buvo svarstoma ir ką nusprendė komitetas. Iki šios dienos nėra paviešinta, ką komiteto nariai nusprendė. Redakcijai yra žinoma, kad komitetas pasiūlė taikytis su direktore, tačiau oficialiai to niekas nepatvirtino. Šiam komitetui taip pat priklauso ir Paulius Kablys, konservatorių partijos narys, į Tarybą išrinktas antrą kartą.

Iš darbo savo noru išėjęs P.Kablys neslepia nuoskaudų direktorės atžvilgiu. Anot meno vadovo, jo atžvilgiu taikomi veiksmai gali būti susiję su priklausymu konkrečiai partijai.

 

 

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia