Bedarbystės šmėkla sklendžia virš Radviliškio

0
3311
„Einu į Vilnių, kad Radviliškiui būtų geriau“, – sakė A.Čepononis, buvęs meras. Deja, jo žodžiams, panašu, bet nelemta išsipildyti, nes dėl valstybės politikos LG atleidžia darbuotojus.

„Einu į Vilnių, kad Radviliškiui būtų geriau“, – prieš porą metų žadėjo Antanas Čepononis, keisdamas mero regalijas į seimūno postą. Rinkėjai patikėjo konservatorių politiku, kuris, sako, šiaip tuščių pažadų nedalina. Bet antradienį susitikimo metu su profsąjungų atstovais „Lietuvos geležinkeliuose“ dirbantys radviliškiečiai išgirdo nemalonių žinių – bus atleista apie 300 dirbančiųjų (šiuo metu Radviliškyje esančiuose „LG“ padaliniuose dirba daugiau nei 1000). Nemažai žmonių iš susitikimo išėjo rūškanais veidais, nes nežinia kuriam pavyks ištraukti laimingą bilietą kompetencijų vertinimų metu. Nerimo neišsklaidė ir į Radviliškį atvykęs susisiekimo ministras Marius Skuodis, kuris sakė, kad darbuotojus atleisti yra būtina.

Profsąjungų apatija

Kol kas įmonės atstovai tvir­tina negalintys pasakyti, su kokių konkrečių padalinių ir pareigybių atstovais bus atsi­sveikinta. „Procesas“, kaip ma­sinį atleidimą vadina įmonės atstovai, vyksta keliais etapais. Pirmasis ir, ko gero, svarbiau­sias jau įvyko: po konsultacijų su darbuotojų atstovais, profsą­jungos uždegė žalią šviesą eta­tų mažinimui. Tad antradienį į Radviliškį atvyko profsąjun­giečiai, kurie kone žodis į žo­dį atkartojo valstybinės įmo­nės vadovų žodžius: „krovinių pervežimas smuko per pusę, tad nėra kitos išeities kaip ma­žinti etatus.“ Šio straipsnio au­torius paprašė leisti jam stebėti susitikimą. Deja, įmonės komu­nikacijos partneris Gediminas Petrauskas informavo, kad su­sirinkimas buvo skirtas tik įmonės darbuotojams, todėl tik vidinis, tad žinias­klaidos atstovai nebuvo pageidau­jami. Įmonė nusprendė pateikti informaciją pati – kokia jai pa­togi.

Darbuotojų teisių „seminaras“

Į Laisvės alėjoje esančio pas­tato salę atvyko nemažas būrys norinčiųjų sužinoti, ką aukš­čiausia įmonės vadovybė nu­sprendė dėl etatų mažinimo. Dažnas dar vylėsi sulauksiąs gerų žinių. Niekam ne paslap­tis, kad būtent „Lietuvos gele­žinkeliuose“ yra nemažai žmo­nių, dirbančių po 20 ir daugiau metų. Deja, bet susirinkusiems profsąjungų atstovai nelabai ką ir galėjo padėti, išskyrus atkar­toti tai, kas parašyta Darbo ko­dekse. Darbuotojų teises turin­tys ginti profsąjungos atstovai ramino žmones, kad pagal eta­tų mažinimą atleidžiamiems darbuotojams priklauso išeiti­nės, bet tai nelabai paguodė ra­dviliškiečius. 

Suko, suko vis apie tą patį, kad nieko nesupratau“, – ran­ką numojo ir salę paliko vienas darbuotojas. „Kodėl čia iš viso atėjau? Pasiklausyti valdžiai pa­taikaujančiųjų profsąjungiečių, kurie nieko aiškaus ir nepasa­kė?“, – burnojo kitas. Užimtumo tarnybos (UT) duomenimis, Ra­dviliškio rajono savivaldybėje nedarbo lygis (10,4%) yra aukš­tesnis nei šalies vidurkis (9,5%), o ir atvykstanti pigi darbo jėga iš Ukrainos paaštrins konku­renciją atleidžiamiems iš darbo.

Baisu

Tokiu žodžiu situaciją apibū­dino savivaldybės vadovas Vy­tautas Simelis. Bet rajono vado­vas sakė, kad neturintis jokių oficialių duo­menų apie at­leidžiamus ra­dviliškiečius. „Gandai sklan­do apie masi­nius žmonių at­leidimus, tačiau nieko nesu ga­vęs kaip meras. Penktadienį į Radviliškį at­vyksta susisie­kimo ministras Marius Skuodis, su juo apie tai ir kalbėsiuosi. Pir­miausia jis vyks į Depą, o jau ta­da atvažiuos ir į savivaldybę. Ar „geležinkeliuo­se“ bus kalbama apie atleidimus, negaliu pasaky­ti, tačiau jei tai tiesa, kad pla­nuojama atleisti 300 žmonių, tai Radviliškiui bus skaudus smū­gis“, – komentavo V.Simelis. Bet po susitikimo su ministru M.Skuodžiu, rajono vadovas nebebuvo toks kategoriškas.

Keis darbą arba stos į darbo biržą

Matyt ne vienam atleistam iš “Lietuvos geležinkelių” radviliškiečiui teks praverti buvusios darbo biržos duris ir tapti jos klientu. Užimtumo tar­nybos Radviliškio skyriaus ve­dėja Eglė Ivanauskytė taip pat sako, kad neturinti kol kas jo­kios oficialios informacijos apie atleidžiamus „Lietuvos geležin­kelių“ darbuotojus Radvilišky­je. Bet ji patvirtino, kad kalbas apie tai jau yra girdėjusi.

UT direktorė Inga Baltanosie­nė drąsina darbą tuoj prarasian­čius geležinkeliečius: „darbuo­tojai gali rinktis kompetencijų tobulinimą ar naujos kvalifika­cijos įgijimą. Mokymasis – ne­mokamas, o mokymo metu yra mokama stipendija. Tad su at­leidimo lapeliu pasibaigia vie­nas profesinio gyvenimo eta­pas, bet tuoj pat prasideda kitas.“

Pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo?

Ilgametis rajono vado­vas, dabartinis Seimo narys A.Čepononis, panašu, gero­kai persūdė žadėdamas gero­vę Radviliškiui iš sostinės. Jis priklauso Lietuvą valdančiajai daugumai, kurios užsienio po­litika nemaža dalimi ir įtako­jo „Lietuvos geležinkelių“ kro­vinių netekimą per pusę. Bet tai nėra vienintelis kartas, kai žadėjo tai, kas nėra jo jėgoms. Kandidatuodamas į rajono me­ro postą, 2019 metais jis garan­tavo, kad bus sukurta net 1 000 naujų darbo vietų. Liko vos metai iki savivaldos rinkimų, o neįvykdytas pažadas sklaidosi kaip rūko migla. Maža to, dėl centrinės valdžios veiksmų, Ra­dviliškyje 300 šeimų neteks pa­grindinio maitintojo.

Pats seimūnas tikina žinan­tis situaciją dėl atleidžiamų ra­dviliškiečių ir vėl žada proble­mą spręsti. Bet ko vertos politiko kalbos, kuris yra vienas neaktyviausių parlamentarų šios kadencijos Seime? Juk jis šioje valdančiojoje daugumoje neturi įtakos, kokia galėjo džiaugtis būdamas rajono meru.

Tušti A.Čepononio ir Co pažadai, kad rajone bus sukurta 1000 naujų darbo vietų.
2019 metų politinės kampanijos reklama. VRK medžiaga.

 

Komentarai

Radviliškio rajone veikia Tri­šalė taryba. Joje atstovus turi ne tik savivalda, bet ir darbdaviai bei darbuotojai. Verslininkas Pranas Balckus, IĮ „Santovita“ vadovas, neslėpė apmaudo dėl tokios padėties: „tai juk mūsų žmonės, aš visada už savus ko­voju. Gaila, kad tiek atleis. Kur dabar jie eis? Į darbo biržą? Ne­seniai sužinojau, kad bankru­tavo „Girilė“, kuri užsiimdavo naftos produktų prekyba. Gal­voju, kad prasidės bankrotai. Nepatinka man tokia politika.“

Rimantas Gedvilas, Radviliš­kio lokomotyvų depo profesi­nės sąjungos pirmininkas: „Nė­ra krovinio, nėra darbo, nėra pajamų. Mums jau anksčiau at­siuntė optimizavimo planą. Da­bar su juo supažindina visus. Žinoma, nėra paprasta. Kur eiti atleistam žmogui? Prieš tai bus vertinimai ir komisija spręs, ar Rimantas prieš Joną bus vertes­nis, ar atvirkščiai. Bet juk dau­guma mūsų ten išdirbome tiek daug metų. Vien iš mūsų 110 mašinistų atleis beveik ketu­riasdešimt. Bet gal įmonėje žiū­rės, ar gerai dirbai, ar neturėjai nuobaudų, ar buvai lojalus įmo­nei ir panašiai. Neabejoju, kad jaunesni mašinistai gal dar ga­lės persikvalifikuoti, o ką senes­niems? Kur jiems reikės dėtis?“

Turime kažkaip išgyventi“

Vilius Ligeika, Lietuvos gele­žinkelininkų profsąjungos fe­deracijos pirmininkas, vado­vauja daugiau nei 1700 narių vienijančiai organizacijai. Anot jo, šiuo metu vyksta tai, kas jau sutarta su įmonės vadovybe.

Situacija labai nepalan­ki įmonei ir jos darbuotojams. Krovinių pervežimas krito per pusę. Įmonė turi kažkaip išgy­venti. Galima pabandyti susi­spausti, tačiau kiek laiko tęsis ši situacija, nežino niekas. Mė­nesį, pusmetį, metus? Todėl pri­imtas sprendimas imtis optimi­zacijos. Mes, kaip profsąjungos, atstovaujančios didžiausią da­lį įmonės darbuotojų, stengia­mės padėti žmonėms, juos in­formuoti, kas jiems priklauso, ką jie privalo gauti. Suprantu, kad padėtis nėra iš linksmųjų, bet turime kažkaip tai išgyven­ti“, – kalbėjo V.Ligeika.

Įmonės pozicija

LG“ atstovai susitikimą su Radviliškyje dirbančiais gele­žinkeliečiais apibūdino taip: „Antradienį vykusiuose su­sitikimuose Radviliškyje da­lyvavo daugiau kaip 200 dar­buotojų. Jie aktyviai domėjosi ir turėjo galimybę gauti infor­maciją apie LTG Grupės supla­nuotas pagalbos priemones, pa­dėsiančias pasinaudoti darbo rinkos siūlomomis galimybė­mis: apie planuojamas karjeros muges su potencialiais darb­daviais, per kurias bus galima gauti naudingos informacijos apie laisvas darbo vietas. Šiuo metu palaikome ryšį jau su 17 verslo įmonių, kurios artimoje ateityje planuoja pristatyti kar­jeros galimybes LTG darbuoto­jams. Taip pat konsultuojamės ir su Užimtumo tarnyba dėl perkvalifikavimo galimybių.“

Žurnalistas Marius ALEKSIŪNAS

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia