EP rinkimai: Radviliškio pasirinkimas skyrėsi nuo Lietuvos

0
714
Komisijos pirmininkė Vita Venskienė džiaugėsi visų apygardos ir apylinkių komisijų sklandžiu darbu.
Dovanos

Buvusios geležinkeliečių sostinės, kaip ir daugumos kitų miestų Lietuvos regionuose, per Europos parlamento rinkimus balsavo skirtingai nei didmiesčiuose gyvenantys tautiečiai. Radviliškiečiai tris kartus daugiau balsų atidavė socialdemokratams nei konservatoriams. Šie Radviliškyje gavo 12,57 % (Lietuvoje – 21,33) arba už juos balsavo 895 rinkėjai, jų pagrindiniai oponentai – net 29,41 % (Lietuvoje – 17,98) arba 2094 žmonės. Anot Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenų, socialdemokratams pavyko surinkti daugiausiai rinkėjų balsų daugiau nei keturiasdešimtyje apygardų.

Rajone valstiečiai buvo antrasis rinkėjų pasirinkimas ir jie labai nedaug aplenkė konservatorius – už juos balsavo 946 rinkėjai ir už juos gauti balsai sudarė 13,29 % (su 9,13 procento valstiečiai treti Lietuvoje). Labai neblogai Radviliškio savivaldybės rinkimų apygardoje pasirodė Živilės Pinskuvienės vedama Lietuvos regionų partija su Petro Gražulio Tautos ir teisingumo sąjunga. Jos atitinkamai gavo 7,75 % (Lietuvoje – 5,25 ir liko be mandato į EP) ir 7,37 % (Lietuvoje –  5,45 % ir partijos pirmininkas iškovojo mandatą į EP).

Nors Lietuvos mastu Laisvės partijos pasirodymas nustebino politologus, tačiau regionuose, ne išimtis ir Radviliškis, ši partija nesulaukė itin didelio palaikymo. Radviliškyje už laisviečius balsavo vos 244 rinkėjai sudarydami tik 3,33 % (Lietuvoje beveik tris kartus daugiau, tai yra 8,09 %). Demokratų sąjunga “Vardan Lietuvos” vedama Euro komisaro Virginijaus Sinkevičiaus rajone tebuvo šešta surinkusi 412 balsų arba 5,79. Šis rezultatas vos kiek mažesnis nei Lietuvos, kur jie gavo 5,95 %.

Lenkų rinkimų akcija geležinkeliečių mieste tesurinko vos 0,35 %, tai yra už juos balsą atidavė tik 12 rinkėjų, kai Lietuvos mastu jis surinko 5,78 % ir iškovojo mandatą EP. Nors Liberalų sąjūdis, kuriam Lietuvos žmonės taip pat skyrė vieną mandatą EP, Lietuvoje surinko 5,41 %, Radviliškyje gavo pusantro procento mažiau – 3,96 %.

Neblogai Radviliškyje pasirodė Taikos koalicija (4 %), Žaliųjų partija, tarp kurių kandidatų į EP buvo vienintelė radviliškietė Danutė Simelienė, 3,46 %, Nacionalinis susivienijimas (3,24 %). Du mandatus vietos Taryboje turinti Darbo partija praranda pozicija Lietuvoje, kur gavo tik 1,66 %, kai Radviliškyje – 2,67 %, nes už juos balsavo tik 190 rinkėjų. Priešpaskutinėje vietoje Krikščionių sąjunga su 1,69 %, paskutinėje vietoje, kaip ir Lietuvoje, “Laisvė ir teisingumas” partija su 1,03 %.

Radviliškyje iš 29 011 sąrašuose esančių rinkėjų balsavo 7 288 arba 25,12 %, kai Lietuvoje aktyvumas siekė 28,94 %. Įdomus faktas tas, kad sugadintų biuletenių procentas Radviliškyje didesnis nei vidurkis Lietuvoje – 2,31 % prieš 1,92 %. Be to, Palonuose sugadintų biuletenių buvo net 6,74 %. Tyruliuose taip pat aukštas – 6,71 %. Tuo tarpu Pociūnėliuose ir Kutiškiuose nebuvo nė vieno sugadinto biuletenio.

Aktyviausiai balsavo Pociūnų (33,83 %) ir Skėmių (31,82 %) apylinkių rinkėjai. Pasyviausiai prie urnų rinkosi žmonės vienoje didžiausių rinkiminių apylinkių – Eibariškėse balsavo tik 21,49 %. Taip pat Rūmų apylinkė, veikianti Radviliškio miesto kultūros centro pastate, buvo pasyvi – 22,02 %, nedaug atsiliko Karčemų – 22,07 %.

Žvelgiant rinkėjų pasirinkimą pagal vietos Taryboje esančias partijas artėjančių Seimo rinkimų kontekste galima pastebėti ir tam tikrus niuansus, būdingus tik Radviliškio rajonui. Pagal apylinkės, konservatoriai daugiausiai balsų procentine išraiška gavo Vėriškių apylinkėje – 19,44 %, o mažiausiai Pakiršinyje – tik 5,13. Aukštą procentą jie išlaikė Radviliškio miesto  didžiosiose apylinkėse ir Šeduvoje. Socialdemokratus daugiausiai palaikė Palonuose – net 44,58 %, kai Pavartyčiuose už juos balsavo 17,43 %. Valstiečiai populiariausi Pociūnėliuose su 28 %, o mažiausiai – Pavartyčiuose tik 7,38. Nemylimi valstiečiai ir Radviliškio miesto apylinkėse bei tose, kur daug balsų surinko konservatoriai.

Demokratai neabejotinai dominavo Alksniupiuose, kur gavo 14,69 %, o mažiausiai Grinkiškyje, kur už juos atidavė 1,28 % balsų. Liberalų sąjūdžio vietos skyrius nors ir turi du mandatus vietos valdžios Taryboje, bet nėra labai mėgiami. Didžiausias jų palaikymas buvo Eibariškių apylinkėje – 7,98 %, kai Daugėlaičiuose jų pasirodymas buvo nulinis. Lietuvos regionų partija, pernai labai gerai pasirodžiusi vietos rinkimuose, aktyviausiai palaikyta Vėriškių apylinkėje – 13,89 %. Mažiausiai Palonuose, kur negavo nė vieno mandato.  Žaliųjų partija, kurią Radviliškio rajone atstovauja buvęs meras Vytautas Simelis ir kurio žmona buvo viena kandidačių į EP, daugiausiai balsų gavo Beinoravoje – 7,5 %, o nulinis pasirodymas net keliose – Pociūnuose, Pociūnėliuose, Vėriškių kaime. Darbo partijai šie rinkimai, ko gero vieni katastrofiškiausių nuo partijos įkūrimo. Ne išimtis ir Radviliškio rajonas. Nors Palonuose surinko 10,84 %, o Pociūnuose – 10,09 %, tai Daugėlaičiuose nesurinko nė procento (0,75 %).

Radviliškio rajono savivaldybės rinkimų komisijai vadovavusios Vitos Venskienės teigimu, rinkimai į EP rajone praėjo be jokių didesnių nesklandumų ar pažeidimų. Stebėtojai taip pat nefiksavo pažeidimų. Policija nepranešė apie galimus rinkimų ar kitų teisės aktų pažeidimus, susijusius su rinkimų organizavimu.

Parengta pagal VRK išankstinius duomenis.

Ankstesnis straipsnisKutiškiuose rastas lavonas su kirstine žaizda galvoje
Kitas straipsnisRadviliškyje bandyta apvogti vaistinę

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia