Kaip nepasiklysti elektros kainų džiunglėse?

0
2068
Tiekėjai siūlo nuolaidas, skirtingus planus, galimybę prisidėti prie žaliosios energetikos ir taip toliau.

Netrukus dalis gyventojų privalės parinkti elektros tiekėją. Iki gruodžio 10 dienos daugiau nei 420 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per mėnesį suvartojantys vartotojai privalės pasirinkti, iš ko nuo šiol pirks elektros energiją. Ekspertai pataria neužtrukti renkantis, nes neapsisprendusiems elektra brangs penktadaliu. Specialistai sako, kad tai mokestis už pusės metų garantinio tiekimo paslaugą.

Pasirinkimas – „Standartinis“ 

Kurį tiekėją pasirinkti, galvosūkis daugumai. Tiekėjai siūlo nuolaidas, skirtingus planus, galimybę prisidėti prie žaliosios energetikos ir taip toliau. Šiuo metu vartotojai turi pasirinkimą iš septynių įmonių. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) specialistai paaiškina, kad rinksis tik elektrą parduodančią įmonę, tuo tarpu mokesčiai už infrastruktūrą bus ir toliau reguliuojami valstybės.

VERT duomenimis, daugiau nei 95 procentai buitinių vartotojų yra pasirinkę vieno laiko zonos „Standartinį“ planą. Jei 2020 metų pirmą pusmetį šio plano vienos kilovatvalandės (kWh) kaina buvo 14,9 centų, tai antrajame pusmetyje – 13,7. Suvartojantis 420 kWh per mėnesį namų ūkis atitinkamai metų pradžioje sumokėjo 62,58 Eur, o pabaigoje – 57,54. Už 200 kWh gyventojas šių metų pirmą pusmetį sumokėjo 29,8 eurų per mėnesį, o II pusmetyje – 27,4. Tiesa, atsakinga valstybinė institucija jau patvirtino, kad 2021 metais kaina didės 2,9 procento ir bus 14,1 ct/kWh. Todėl kiekvienas apsisprendęs pasirinkti tiekėją turėtų skaičiuoti, ar įmanoma už elektrą mokėti mažiau nei iki šiol. Tiems, kurie privalėjo pasirinkti, bet bus neapsisprendę, kaina kitais metais būtų apie 17 centų už vieną kilovatvalandę. Kol kas iš beveik 100 tūkstančių pasirinkti turėjusių vartotojų, su tiekėjais sutartis pasirašė kol kas tik trečdalis. Dar daugiau nei 60 tūkstančių gyventojų tai turės padaryti per artimiausias kelias savaites. 

Dabartinė lyderė tarp vartotojų – valstybės įmonė „Ignitis“

Tarp vartotojų dažniausias pasirinkimas yra valstybės įmonė. Lapkričio 18 dienos VERT duomenimis, pirkti elektrą iš šio tiekėjo nusprendė beveik 45 tūkstančiai vartotojų. Iš jų 25,6 tūkst., kurie privalėjo tai padaryti iki gruodžio 10 dienos termino. 

Įmonė siūlo tris pagrindinius planus – Minimalus, Optimalus ir Dinamiškas. Minimalųjį planą siūlo tiems, kurie suvartoja mažiau nei 200 kWh per mėnesį, kai Optimalus tinka daugiau suvartojantiems. Dinamiškas planas siūlomas nebijantiems rizikuoti ir priklausyti nuo biržoje esančios kainos, kuri gali staiga išaugti arba sumažėti. Beje, vartotojas gali nuspręsti pirkti elektrą tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių. 

Palyginimui. Suvartojantis 200 kWh per mėnesį, pagal Minimalaus plano nefiksuotus įkainius gyventojas už elektrą sumokėtų 32,29 eurus (0,161 ct/kWh), o jei pasirinktų 24 mėnesių fiksuotą kainą – jau 27,01 euro (0,135ct/kWh). Optimalus planas turi abonentinį 3 eurų mokestį ir jei kainos tarifas nefiksuotas, už 200 kWh reiktų sumokėti 32,04 (14,5 ct/kWh). Įsipareigojant 24 mėnesiams, mėnesio kaina būtų 30,05 euro. Nors įmonę pasirinko daugiausiai klientų, tačiau kainos yra vienos aukščiausių.

Antroje vietoje – „Perlas Energija“

Visai neseniai įkurta įmonė pati negamina elektros energijos, tačiau ji antrasis vartotojų pasirinkimas. „Perlas Energiją“ jau pasirinko daugiau nei 27 tūkst. vartotojų, iš jų 1 325 I etapo vartotojai. Tarpininko kainodara paprastesnė nei „Igničio“. „Perlas Energija“ savo klientams siūlo pasirinkti iš trijų planų Standartinis, Namai ir Namai plius su vieno arba dviejų laiko zonų tarifais. Pirmojo plano kilovatvalandės kaina yra didžiausia – 14,1 centų, bet nėra abonentinio mokesčio. Palyginimui, 200 kWh suvartojantis gyventojas už Standartinį planą sumokės 28,2 euro per mėnesį, už Namų planą – 28,4, o Namai plius – 30,6. Todėl daugiau suvartojantys turėtų rinktis Namai plius planą, kai elektros mažiau suvartojantys – Standartinį.

Enefit iš Estijos

Tai trylika metų Lietuvoje veikianti antrinė Estijos kapitalo energijos gamybos bendrovė, kuri nurodo nemažą dalį elektros pagaminanti iš atsinaujinančių šaltinių. Įmonę pasirinko 6 766 žmonės, iš jų beveik 4 tūkst. I etapo vartotojai. Įmonės kainodara panaši į „Igničio“ ir pakankamai komplikuota. 200 kWh per mėnesį suvartojantis žmogus įmonei pagal Standartinį 24 mėnesių fiksuotos kainos planą sumokėtų 29,15, o nefiksuotos kainos – 27,99 eurus (įskaitant 2,99 eurų abonentinį mėnesio mokestį). Pasirinkęs Namų planą, vartotojas sumokėtų už 200 kWh 28,95 eurus, o nusprendęs rizikuoti biržos kainomis ir sumokėjęs abonentinį 5,99 eurų mokestį iš viso turėtų sumokėti 27,79 eurus. Namai plus planas turi 6 eurų fiksuotos kainos abonentinį mokestį ir 0,1257 ct/kWh kainą, o nefiksuotos – 8,99 euro bei 0,104 ct/kWh. Atitinkamai mėnesiui 200 kWh kainuotų 31,14 ir 29,79. Žinoma, pasirinkęs nefiksuotos kainos planą, vartotojas rizikuotų mokėti daugiau, jei biržoje kaina kiltų.

„Elektrum Lietuva“ – latvių įmonė

Jau dešimtmetį Lietuvoje veikiančią „Latvenergo“ grupės įmonę pasirinko panašus vartotojų skaičius, kaip ir estų kapitalo. VERT duomenimis, lapkričio 18 dienai „Elektrum Lietuva“ turėjo sudariusi 6 076 sutartis su vartotojais, iš kurių 4 256 I etapo dalyviai. Įmonės taipogi siūlo tris planus. Tiesa, jos atstovai gyventojus gundo pirmos sąskaitos nuolaida, kuri sudaro net 25,00 eurus. 

Pasirinkę Stabilų planą su dviejų metų įsipareigojimų, vartotojui kilovatvalandės kaina bus 14,468 ir už 200 kWh mokėtų 28,93 eurus. Praktiško plano įkainiai tokie patys, bet vartotojui leidžiama bet kada nutraukti sutartį be jokių papildomų mokesčių. Pasirinkusiems Atvirą planą, kilovatvalandės kaina bus 13,871 cento ir už 200 kWh tektų pakloti 27,75. Tiesa, čia galimi kainų šuoliai aukštyn ar žemyn, bet ne dažniau nei kas tris mėnesius ir įmonė įsipareigotų prieš pusantro mėnesį pranešti apie pasikeitusias kainas. Taip pat paliekama galimybė be jokių papildomų mokesčių nutraukti sutartį. 

Naujos įmonės netraukia vartotojų

„Inregnum“ įkurta vos prieš metus ir 7 mėnesius. Kaune įsikūrusi lietuviško kapitalo įmonė yra biržos tarpininkė, prekiaujanti elektros energija. VERT duomenimis, Kol kas tik 189 vartotojai pasirinko šį tiekėją. Įmonė nurodo, kad jos antkainis yra maždaug vienas euro centas kilovatvalandei. Kaip ir konkurentai, „Inregnum“ siūlo tris planus: Mini, Namai ir Namai+. 

Už 200 kWh pagal plano Mini 13,33 centų įkainį vartotojas turėtų sumokėti 26,65 eurus. Planas Namai turi abonentinį 3 eurų mokestį ir 11,83 centų kilovatvalandės įkainį, ir vartotojas sumokėtų tiek pat, kiek ir su Mini planu – 26,65 eurus. Namai + abonentinis mokestis didesnis, tai yra 6 eurai, bet įkainis toks pat, kaip ir plano Mini – 13,33 centai. Pasirinkęs šį planą už 200 kWh vartotojas sumokėtų 28,65 eurus. Sunaudojantys 420 kWh per mėnesį, vartotojas pagal Mini planą sumokėtų 54,04 eurus, Namai – 50,74 eurus, o Namai+ – 51,64.

Tiesa, įmonė neslepia, kad kainos kintamos bei skaičiavimai pateikti pagal „NordPool“ biržos šių metų dešimties mėnesių vidutinę kainą. Tad, skatina pati įmonė, vartotojas ir pats turėtų stebėti biržą, kad nuspręstų, kada geriausiai šildyti namus, pakrauti automobilį ar naudoti daug elektros energijos naudojančius įrenginius. Taip pat su vartotojais pasirašomos neterminuotos sutartys ir jas galima nutraukti be jokių baudų. 

Egto Energija

Vos pusmetį gyvuojanti įmonė, anot VERT, turi mažiausiai klientų – tik 52 vartotojus. Rinkos naujokai akcentuoja individualizuotą ryšį su klientais. Bet kaip ir senbuviai, įmonės kainodara nėra paprasta. Kaune įsikūrusi bendrovė siūlo vartotojams pasirinkti Patogaus, Standartinio, Sąžiningo, Namų ir Plius. Tiesa, planai gali būti sujungiami į vieną, kad pasak įmonės, atitiktų geriausiai kliento lūkesčius. Pasirinkusį Standartinį planą su 14,55 cento kilovatvalandės kaina, vartotojas už 200 kWh sumokėtų 29,1 euro, o pagal Namų planą, kuriame kilovatvalandė kainuoja 12,95 ir yra 3 eurų mėnesio mokestis – 28,9. Namai Plius planas vartotojui atseitų 30,9 eurų, įskaičiuojant 6 eurų dydžio mokestį. Įmonė leidžia vartotojui pasirinkti ir Sąžiningą planą. Tada vartotojas mokėtų biržos kainą plius įmonės pelno antkainį, kuris Standartinio plano atveju sudarytų 9,2 cento už kilovatvalandę, Namų plano – 7,6 cento ir Namai Plius – 7,1 cento.

Lietuviška energija 

Dar vieni rinkos naujokai „Birštono elektra“ vos prieš tris mėnesius rinkoje atsiradęs tarpininkas. Nauja įmonė žada tiekti Kauno termofikacinėje elektrinėje pagamintą elektrą. Anot jų, tokiu būdu jie prisidės prie darbo vietų išlaikymo Lietuvoje. Naujokų kainodara gerokai paprastesnė – tik du planai: fiksuotas ir paprastas. Pasirinkusiam fiksuotą planą su 15,53 ct.kWh įkainiu, vartotojas už 200 kWh per mėnesį turės sumokėti 31,06 euro. Jei suvartotų nuo 200 iki 600 kWh, įkainis būtų 13,36 centai, suvartojantiems daugiau nei 600 kWh per mėnesį – kilovatvalandės kaina būtų 12,68 cento. 

Paprasto plano įkainiai skatina daugiau vartoti, nes suvartojantiems iki 200 kWh, kilovatvalandės kaina yra 15,46 centų, kai nuo 200 iki 600 kWh – 12,42 cento, o virš 600 kWh – 11,37 centai. Tiesa, šios kainos gali bet kada pasikeisti į mažesnę ar didesnę.

Dviejų laiko zonų tarifai

Visi elektros energijos tiekėjai, gamintojai ir tarpininkai, be išimties vartotojams siūlo galimybę pasirinkti ir dviejų laiko zonų tarifus. Tačiau tai aktualu tiems, kurie daug energijos suvartoja vakarais ar savaitgaliais. Akivaizdu, kad piko valandomis elektros kaina bus gerokai aukštesnė negu tuo metu, kai biržoje yra elektros perteklius. 

Brangiausias „Ignitis“ Minimalus planas: už 200 kWh – 32,29 eurai.
Pigiausias „Inregnum“ Mini planas: už 200 kWh – 26,65 eurai. 

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia