Maisto kokybę mokyklose tikrins Savivaldybės prievaizdai

0
562

Penktadienio popietę į Radviliškio savivaldybės didžiąją salę sugužėjo ne tik politikai ir valdininkai. Kontrolės komiteto pirmininko Kazimiero Račkauskio pakviesti dalyvavo ir mokyklų vadovai, mokinių tėveliai, Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos (VMVT) specialistai. Svarstoma problema labai aktuali – maisto kokybė mokyklų valgyklose.

Valdančiųjų sabotažas

Posėdis prasidėjo konservatoriui Eugenijui Pranevičiui pabandžius sabotuoti komiteto posėdį. Jis pareikalavo tyrimą visiškai atiduoti į jo bendrapartiečio Justino Kvėglio vadovaujamo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto rankas. Esą, dabar atliekamas dvigubas darbas. Darbietė Zita Žvikienė jam priminė kokios funkcijos yra priskirtos Kontrolės komitetui, todėl buvo pasiūlyta balsuoti dėl vienintelio darbotvarkės klausimo. Su konservatoriumi prieš darbotvarkę balsavo valstietis Kęstutis Dambrauskas. Bet valdančiųjų pastangos buvo bevaisės, kadangi socdemų partijai priklausančio komiteto pirmininko balsas buvo lemiantis.

Maiste rasta kirmėlė atmerkė akis valdantiesiems

Mėsos patiekalą Radviliškio Lizdeikos gimnazijos valgiusi moksleive aptiko sultingą kirminą. Moksleivės nuotr.

Pačioje posėdžio pradžioje pirmininkas pakvietė mokyklų vadovus pasisakyti, tačiau savanorių neatsirado. Tada buvo paraginta pasisakyti Radviliškio miesto Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė. Vadovė politikams užkliuvo ne šiaip sau – penktadienį jos vadovaujamos mokyklos valgykloje viena mokinė perlinių kruopų košėje rado kirmėlę. Kilęs nemenkas ažiotažas dėl maisto kokybės ne juokais priverti susirūpinti ir rajono valdančiuosius. Apie tai galite pasiskaityti čia.

Direktoriai nemato problemų, nors ir yra bejėgiai

Radviliškio miesto Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Laisvūnas Vaičiūnas teigė, kad jo vadovaujamoje įstaigoje iš daugiau nei 500 moksleivių nemokamą maitinimą gauna apie 200. Tačiau didesnių problemų su maisto kokybe jis neturėjęs. Tiesa, vadovas patvirtino, kad dėl netikrina atvežamų maisto produktų. Kai tik pagarsino, kad jei bus rimtų problemų, jis galėsiąs nutraukti sutartį su maisto tiekėju VšĮ “Bruneros”, iš salės jam replikavo: “Nuo kada Jūs turėsite tiek drąsos? Nejaugi esate labiau teisiškai išprusęs negu įmonės pasamdyti teisininkai?”

Tėvai nepatenkinti

Posėdį stebėjusiems keliolikai tėvų taip pat buvo leista pasisakyti. Du vaikus į Radviliškio Vaižganto progimnaziją leidžianti mama atviravo, kad ne viskas valgykloje yra gerai. Į jos priekaištus jautriai reagavo Nijolė Krušienė teigdama, kad mama … meluoja. Dar daugiau kritikos buvo pažerta Šeduvos gimnazijai. “Šaltas maistas, kotletai pridegę, mokinukai nevalgo….”, – taip pagrindines priežastis vardino viena mokytojų ir šios švietimo įstaigos mokinio mama. Baisogalos gimnazijos tėvų atstovas, priešingai, tvirtino, kad maistas nėra labai blogas ir didelių priekaištų neturėjo.

Maisto inspektoriai nežino svarbių detalių

Į Kontrolės komiteto posėdį pakviesti VMVT atstovai. Vienas jų atvyko tiesiai iš atlikto neplaninio patikrinimo Lizdeikos gimnazijoje. Jų buvo paklausta, kaip nustatyti, ar pristatomi maisto produktai yra ekologiški, ar ne. Pasirodo, kad kirmėlės incidentas apnuogino pačią silpniausią vietą – kruopos, iš kurių buvo virta košė, buvo neekologiškos. Arba bent jau nežymėtos specialiu ženklu. Tačiau apie tai jokios informacijos jie neturėjo, todėl tai nebuvo akcentuojama.

Valdantieji pripažino problemą

Rajoną valdantieji teigė, kad mokyklų valgyklose problemų nėra. Bet viena maiste rasta kirmėlė sumalė jų kaip mitų griovėjų reputaciją.

Kontrolės komitetui pradėjus narplioti milijoninės sutarties viražus, į kovą dėl maisto kokybės stojo ir rajono valdantieji. Tiesa, jie daugiau buvo linkę atstovauti privataus verslo interesus teigdami, kad “subliuško mitas apie tik gyvuliams skirtą maistą.” Bet viena maža kirmėlė privertė nusiimti rožinius akinius. Posėdyje dalyvavęs Justinas Pranys, Administracijos direktoriaus pavaduotojas, teigė, kad tėvų išsakytos pastabos yra teisingos ir trūkumus pamatė ir valdantieji. Jo bendrapartietis J.Kvėglys, taip pat teigė, kad problemų esama. Jis akcentavo kitą problemą – nemokamą maitinimą gaunantys mokiniai net neturi jokio pasirinkimo. Jei netoleruoja žuvies, pieno ar kitų produktų, moksleivis dažniausiai lieka nevalgęs. Taip pat politikas iš valdančiosios daugumos socialinės atskirties problemą.

Elektroninis atsiskaitymas ir ekologiškas maistas

Aiškinantis detales, buvo atskleista, kad brangiai įsigyta paslauga dėl elektroninio atsiskaitymo beveik nevykdoma. “Nėra poreikio”, toks dažniausias direktorių atsakymas. kaip gerąją praktiką elektroninio atsiskaitymo srityje trumpai pristatė Radviliškio V.Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė. Be šios mokyklos rajone tokią galimybę mokiniams ir jų tėvams suteikia ir Alksniupių pagrindinė mokykla. Tiesa, jos abi tai jau buvo padariusios dar iki 2019 metų liepos mėnesio, kai buvo pasirašyta 1 mln. 127 tūkst. eurų vertės sutartis su “Bruneros”.

Rengs išvažiuojamąjį posėdį

Po kone dvi valandas trukusio posėdžio, Kontrolės komiteto pirmininkui pasiūlius, buvo pritarta rengti išvažiuojamąjį posėdį. Tiesa, politikai tai darys kartu su VMVT specialistais. Pasigirdo net kalbų, kad prisijungs ir Švietimo komiteto nariai. Nežinia, ar dėl to, kad tokiu atveju valdantieji turėtų daugumą ir galėtų įtakoti sprendimus.

Palikti komentarą

avatar