Ministro vaidmuo Lietuvos žirgyno krizėje: politinis spaudimas ar teisėti veiksmai?

0
410
Dovanos

Valstybinio UAB „Lietuvos žirgyno“ nepriklausomi valdybos nariai skelbia patyrę žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovų spaudimą, siekiant skubiai atleisti dabartinę įmonės vadovę Feliciją Kelmickaitę. LRT gauti dokumentai rodo, kad į šias pareigas buvo numatytas Genadijus Vorobjovas, kuris šiuo metu eina ŽŪM ministro Igno Hofmano patarėjo pareigas. Pats Ministras atvirai deklaruoja, kad ministerija ketina inicijuoti ne tik įmonės direktorės, bet ir valdybos atšaukimą, jei ji nepritars ministerijos siūlymams. Pasinaudojant teise kaip pagrindiniam bendrovės akcininkui, ŽŪM planuoja imtis sprendimų, kurie, pasak valdybos narių, gali kelti abejonių dėl politinio spaudimo bei skaidrumo.

Valdybos spaudimas ir ministro argumentai

Sausio 31 d. ministerijos iniciatyva šaukiamas „Lietuvos žirgyno“ valdybos posėdis, kuriame antrą kartą bus svarstomas vadovės F. Kelmickaitės atleidimas. Prieš dvi savaites nepriklausomi valdybos nariai tam nepritarė, teigdami, kad sprendimas yra per daug skubotas ir nepakankamai pagrįstas.

Šio žirgyno istorija siekia dar XVIII a., kada Rytų Prūsijoje buvo įkurtas garsusis Trakėnų žirgynas. Pirmaisiais sovietinės okupacijos metais šis žirgynas nustojo gyvavęs, o veisliniai arkliai buvo išgabenti į Rusijos Rostovo stepėse esantį žirgyną.

LRT Tyrimų skyrius turi dokumentų, patvirtinančių, kad sausio 20 d. valdybai buvo pristatyta G. Vorobjovo, pienininkystės specialisto ir buvusio partijos „Nemuno Aušra“ kandidato Seimo rinkimuose, kandidatūra laikinojo vadovo pareigoms. Valdybos nariai teigia, kad ŽŪM atstovas Andrius Burlėga aktyviai skatino skubų vadovės atleidimą, tačiau pats neatskleidė, kieno nurodymu veikė.

Ministro pozicija ir politiniai ryšiai

I. Hofmanas neigia, kad buvo iš anksto susitarta dėl G. Vorobjovo paskyrimo, tačiau pripažįsta, jog ŽŪM ieško naujo vadovo. Jis taip pat pabrėžia, kad ministerija gali pasinaudoti teise keisti valdybą, jei jos nariai nesilaikys ministerijos krypties.

G. Vorobjovas savo ruožtu neigia, kad šiuo metu siekia vadovo pareigų, tačiau neslepia, kad ateityje tokia galimybė gali būti svarstoma. Jis patvirtino, kad nėra oficialus partijos „Nemuno Aušra“ narys, tačiau politiniai ryšiai su partija, kuriai dabar priklauso žŪM vadovybė, kelia klausimų dėl galimo nepotizmo.

Audito išvados ir interesų konfliktas

ŽŪM savo veiksmus grindžia audito išvadomis, kurios atskleidė galimas finansines rizikas ir nuostolius įmonėje. Tačiau nepriklausomi valdybos nariai pastebi, kad F. Kelmickaitė audito laikotarpiu nevadovavo bendrovei ir kad jai turėjo būti suteikta galimybė pateikti veiksmų planą situacijai taisyti.

Papildomai situaciją paaštrino anoniminis skundas, kuriame teigiama, kad F. Kelmickaitė galėjo siekti privatizavimo naudodama asmeninius ryšius. Tačiau ministerijos antikorupcijos padalinys nenustatė pažeidimų, o pati vadovė teigia, kad neturi jokių ketinimų perimti valstybės valdomo žirgyno turto.

Skaidrumo klausimai ir galimos pasekmės

Nepriklausomi valdybos nariai reiškia susirūpinimą dėl skaidrumo ir skubos. Jie pabrėžia, kad tinkama praktika tokiose situacijose būtų išsamus veiklos vertinimas, nuobaudų skyrimas, o ne staigus vadovų keitimas.

Tuo tarpu ŽŪM gali susidurti su reputaciniais iššūkiais, jei nepriklausomi valdybos nariai pasitrauks, viešai deklaruodami politinį spaudimą. Tokia situacija gali paveikti ne tik žirgyno valdymą, bet ir platesnę diskusiją apie valstybės įmonių valdymo skaidrumą bei politinį kišimąsi.

Ar tai ŽŪM bandymas efektyviai valdyti problematišką bendrovę, ar politinės jėgos siekis kontroliuoti valstybinį verslą? Klausimas lieka atviras.

Lietuvos žirgyno klausimas bus svarstomas Seime

Lietuvos žirgyno klausimas šią savaitę bus sprendžiamas Seimo Antikorupcijos komisijoje, į kurią pasiaiškinti pakviestas ir pats ministras.

Lietuvos žirgyno klausimas šią savaitę bus sprendžiamas Seimo Antikorupcijos komisijoje, kuriai aiškinsis ir pats ministras.

Iš ministro patarėjo spaudai komentaro galima suprasti, kad LRT tyrimas, kuris atskleidė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ambicijas dėl minėtos įmonės, nėra vertinamas rimtai.

“Dėl daugumos klausimų kreipkitės į Žirgyno direktorę, valdybą. Šiandien ką tik baigėsi ministro ir valdybos pirmasis susitikimas. Iki tol valdyba nematė poreikio prisistatyti ministrui. Dėl spaudimo – kas taip teigia, lai parodo faktus. Tas dokumentas, kuriuo rėmėsi LRT tyrimai – viso labo valdybos posėdžio darbotvarkės projektas/draftas, kurį rengia pati žirgyno valdyba. Oficialios darbotvarkės tokios nebuvo”, – teigė ministro patarėjas Justas Jaskonis.

Nepaisant šių komentarų, Seimo Antikorupcijos komisija planuoja išsamiau aiškintis situaciją, siekdama įvertinti, ar ŽŪM veiksmai dėl Lietuvos žirgyno yra skaidrūs ir teisėti.

Ankstesnis straipsnisŠiauliai kviečia menininkus: kaip bus įprasminta miesto 800 metų istorija?
Kitas straipsnis“Čekiukų skandalas” – seimūnas S.Luščikas geranoriškai grąžins lėšas

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia