R.Dagienė teisme: “Aš bijau mero”

0
1136
Atleidimą teismą apskundusi R.Dagienė į posėdį gyvai neatvyko - ji dalyvavo nuotoliu ir vaizdo kamerą įsijungė tik teisėjai atėjus į posėdžių salę.

Šiandien Šiaulių apylinkės teisme buvo nagrinėjamas buvusios V.Kudirkos progimnazijos vadovės ieškinys. Rasa Dagienė, kurią Radviliškio rajono savivaldybės vadovas Kazimieras Račkauskis atleido sausio 4 dieną, prašo teismo pripažinti jos atleidimą iš darbo neteisėtu ir priteisti kompensaciją už priverstinę pravaikštą. Taip pat atleistoji reikalauja atlyginti jai padaryta neturtinę žalą, kuri buvo įvertinta 3 000 eurų.

R.Dagienė: “apšmeižė išvadindami staliniste”

Posėdžio pradžioje teisėja Irma Valiuškienė davė pastabą R.Dagienę atstovaujančiai advokatei Gretai Motiejūnienei. Teisininkei kliuvo, nes prašymą prisijungti prie posėdžio nuotoliniu būdu pateikė tik šiandien, nors buvo paprašyta tokius prašymus pateikti bent prieš savaitę laiko. Beje, posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavo ir ieškovė R.Dagienė.

Pradėdama kalbą buvusi V.Kudirkos progimnazijos direktorė nurodė, kad turi 36 metus pedagoginio darbo stažą, tris išsilavinimus ir niekada neturėjusi jokių tyrimų. Pasak R.Dagienės, tamsūs debesys virš jos kauptis pradėjo, kai būsimasis meras K.Račkauskis apie ją blogai kalbėti pradėjo rinkiminės kampanijos metu. Vėliau situacija vis blogėjo, kol ji buvo atleista. Psichologės išsilavinimą turinti R.Dagienė nevengė savęs pastatyti į aukos padėtį – ji neslepė, kad ją itin įžeidė savivaldybės tinklalapyje paviešinta informaciją apie ją kaip staliniste. Tokie jos teiginiai sudomino ir teisėją I.Valiuškienę, kuri aiškinosi, kas ir kada R.Dagienę išvadino “staliniste”. Į tai R.Dagienė atsakė, kad tokia informacija buvo paskelbta, tačiau paaiškėjo, jog ne ji buvo išvadinta staliniste, o savivaldybės tinklalapyje pasirodžiusiame tekste R.Dagienės naudojami metodai pavadinti stalinistiniais. Anot R.Dagienės, toks mero ir jo komandos spaudimas ar net mobingas padarė didelę žalą jos sveikatai – ji atskleidė, kad prireikė tirtis širdį ir jos gydymas užtruks keletą metų, o ateityje planuoja lankytis net pas psichoterapeutą.

Meras K.Račkauskis: “atleidau, nes norėjau išsaugoti progimnaziją”

Savivaldybės vadovas į teismą atvyko per savo atostogų dieną. Be to, jis atskleidė, kad į posėdį Šiauliuose atvažiavo ne tarnybiniu, o nuosavu automobiliu. Teismui leidus, meras pradėjo pakankamai ilgą kalbą, nors buvo pažadėjęs kalbėti trumpai, glaustai ir nuosekliai. K.Račkauskis teisėjai pasakojo, kad apie R.Dagienės darbo ypatumus skundai pasiekdavo dar iki jam tampant meru. Anot jo, būdamas Kontrolės komiteto pirmininku sužinojo iš tėvų, kad šią mokyklą nori palikti net dvi mokinių klasės. Po to meras pasakojo teismui apie didžiulę mokytojų kaitą, vėliau dėstė apie vaikams daromą žalą dėl direktorės veiksmų, tada perėjo prie maitinimo klausimo. Teisėjai tapo smalsu sužinoti, kaip mokiniai buvo maitinami anksčiau ir dabar, tad meras pasijautė tarsi diskusijų laidoje ir pradėjo politiškai angažuotą kalbą, pilną viešųjų ryšių akcijos elementų. Pabaigdamas K.Račkauskis teisėjos retoriškai klausė: “mano kabinete atėjusios verkė 8 moterys. Ką aš turėjau daryti? Manau, kad priėmiau tinkamą sprendimą, nes direktorė nenorėjo kalbėtis su tėvais ir mokytojais, o jos veiksmai buvo siekis sužlugdyti mokyklą.”

Neplanuotas auditas

Bylą nagrinėjanti teisėja teiravosi mero, kaip planuojami įstaigų patikrinimai? K.Račkauskis į tai atsakė, kad auditas planuojamas iš anksto, tačiau paliekant ir vietos neplanuotiems patikrinimams. “Tikrinome, kur daugiausiai bėdų. Tą ir įrodė auditas”, – tarsi kirviu nukirto meras. “O kodėl neleidote pasiaiškinti direktorei?”, – smalsavo I.Valiuškienė. Kad ir kaip stengėsi išsisukti nuo tiesaus atsakymo, K.Račkauskis pripažino, jog neprašė raštiško pasiaiškinimo. Klausinėjamas teismo pakankamai dažnai meras kartojo, kad neprisimena ar nežino, gal todėl ir negalėjo pasakyti, jog R.Dagienė pati viešai patvirtino apie jos parašytas pastabas auditorei po atlikto audito. Tačiau savivaldybės vadovas tikino, kad rėmėsi ne vien audito išvadomis atleisdamas R.Dagienę: “tai buvo veiksmų visuma, o ne vienas veiksmas. Viskas susidėjo į vieną krūvą.”

Tuo tarpu R.Dagienę ginanti profsąjungos pasamdyta advokatė rimtai užspaudė merą klausimų gausa. Teisininkė norėjo žinoti, kaip ir kokiais būdais K.Račkauskis tikrina informaciją, kuri jį pasiekia kaip merą. Taip pat norėjo sužinoti, kaip buvo nustatytas mobingas mokykloje arba kaip IT specialistas seka mokytojus per kameras kompiuteriuose? Pati R.Dagienė neišdrįso užduoti nė vieno klausimo K.Račkauskiui. Stebint teismo procesą susidarė įspūdis, kad buvusi direktorė visiškai sustingdavo ir nejudėdavo kurį laiką. Ar tai tikrai lėmė jos baimė K.Račkauskio atžvilgiu, ar tiesiog apsimestinė būsena, ar vaistų įtaka, sunku pasakyti.

Savivaldybės advokato ilga litanija

Net tris byloje esančius atsakovus atstovaujantis advokatas Saulius Urbonavičius iš Vilniaus įtikinėjo teismą, kad atleidimas teisėtas, nes mero valia nebepasitikėti direktore susidarė iš daugybės aplinkybių, tai yra aplinkybių visuma sąlygojo pasitikėjimo praradimą. Anot savivaldybės merą, savivaldybės administraciją ir pačią mokyklą atstovaujančio advokato, teisės aktai leido savivaldybės vadovui priimti teisingą ir pagrįstą sprendimą. Už rajono biudžeto lėšas pasamdytas teisininkas citavo teisės aktus ir teismų praktiką gindamas K.Račkauskio sprendimą atleisti R.Dagienę iš V.Kudirkos progimnazijos direktorės pareigų. Nors R.Dagienė yra švietimo įstaigų vadovų profsąjungos narė ir šios profsąjungos valdyboje, S.Urbonavičius dėstė argumentus, kad atleista vadovė nėra paprasta darbuotoja, todėl Darbo kodekso nuostatos dėl jos, kaip profsąjungos narės, neturėtų būti taikomos atleidimo metu. Pakankamai ilgai kalbant šiam advokatui, teisėja žymėjosi pastabas. Vėliau abiems pusėms išdėsčius reikalavimus ir atsikirtimus į juos, teismas nusprendė byloje padaryti pertrauką iki birželio 3-osios dienos. Per tą posėdį turės būti pasakytos baigiamosios kalbos, po kurių teismas priims sprendimą.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia