Radviliškio ligoninėje kankinami pacientai

1
5321
Ne visiems Radviliškio ligoninės darbuotojams už viršvalandžius mokama teisės aktų nustatyta tvarka. Direktorius V.Smalinskas turės aiškintis, kodėl Reanimacijos ir Intensyvios terapijos skyriuje slaugytojoms nemokama už viršvalandžius.
Dovanos

“Visas dienas jis gulėjo pririštas prie lovos, buvo ant tiek prišertas raminamaisiais, kad kiekvieną dieną ėjom lankyti ir matėm tik miegantį jį. Galiausiai vakar atėjus radau jį miegantį prie atviro lango, pririštos abi rankos prie lovos, pilnas pampersas, gulėjo visiškai nuogas ir atklotas”, – negalėjo patikėti, kokiomis nežmoniškomis sąlygomis Radviliškio ligoninėje gydomi pacientais, jauna moteris Vilma (tikrasis vardas red. žinomas), atėjusi aplankyti savo seną giminaitį. 75 metų Juozas B. (vardas taip pat pakeistas – aut.p.) direktoriaus Vaido Smalinsko ligoninę pateko praėjusį ketvirtadienį, nors iki tol giminaitės žodžiais, “žmogus prieš pakliūdamas į ligoninę pats vaikščiojo, pats valgė, o tik čia pakliuvo, tapo kaip daržovė per kelias dienas.”

Pririšti ligonius – praktika įprasta

Ligoninės administracija neneigia, kad ligonis buvo pririštas prie lovos, bet tikina, kad tai daroma vardan paciento sveikatos. “Fiziškai aktyviems ligoniams, kuriems būtinas ramybės režimas, gali ir yra taikomos fizinio judėjimo ribojimo taisyklės ir priemonės. Numatytos procedūros bei tvarkos ir skirtos tam, kad pacientų sveikatos būklės pokyčiai būtų laiku pastebėti ir imamasi priemonių”, – rašo atsakyme J.Kerpienė, įstaigos administratorė, nors klausimai buvo adresuoti ligoninės direktoriui V.Smalinskui. Kodėl nedelsdami nepastebėjo, kad Juozo B. sveikata taip pablogėjo, jos prireikė išvežti į aukštesnio lygmens ligoninę, V.Smalinkas apkaltino … likimą. Anot jo, nėra 100 procentų garantijos, kad viskas pasiseks.

Dangstydamiesi privatumu riboja pacientų laisvę

V.Smalinskui ir jo vadovaujamai administracijai tapo natūralu teisinti bet kokias priemones, kurias mediko išsilavinimo neturintis direktorius vadina sveikatos pagerinimo priemonėmis. O kad tokie “gydymo” būdai gali priversti ne tik pakelti antakius dėl tokių gydytojų ir slaugytojų veiksmų prieš pacientus, bet ir rimtai susirūpinti artimiesiems, ar jiems brangūs artimieji šioje gydymo įstaigoje nėra kankinami! Net ir gavusi paklausimą apie prie lovos rišamą 75 metų senjorą, ligoninės atstovai atsisakė komentuoti šią konkrečią situaciją. Taip pat nepatvirtino, bet ir nepaneigė Vilmos kaltinimų, kad jos garbaus amžiaus giminaitis Juozas B. buvo laikomas prie atviro lango, kai lauko temperatūra buvo apie nulį. Įstaiga nenorėjo atskleisti priežasčių, dėl kurių vos kelias dienas Radviliškyje vidaus ligų skyriuje pragulėjusio paciento sveikata taip pablogėjo, kad prireikė labai pasikausčiusių gydytojų įsikišimo.

Įsižeidė

Bet tai ne vienintelis kaltinimas, kurį išsakė pacientė Vilma. Anot moters, “dar ir apvogė mano senelį, nes dingo sauskelnės iš spintelės, tai netgi iki tiek nusivažiavo kad baisu ir trūksta žodžių.” Tai turėjo įsiutinti V.Smalinską, kuris situaciją matė šitaip: ” informacijoje pateikti keli teiginiai, kurie nepagrįstai šmeižia įstaigą ir jos darbuotojus. Pirma, pacientų privačių daiktų darbuotojai niekada nesisavina, o atsivežtas slaugos priemones (pavyzdžiui, vienkartinius apatinius drabužius, patalynę ir kt.) naudoja pagal poreikį. Tokia tvarka nustatyta nacionaliniuose teisės aktuose. Antra, pacientų naudojami vaistai jiems duodami pagal gydytojų paskirtą ir pacientų nurodytą planą. Todėl pacientų į ligoninę atsivežti vaistai irgi atitinkamai vartojami”, – rašė direktoriui pavaldi įstaigos administratorė.

Kankinami pacientai ar ne?

Paklaustas, ar tokiais veiksmais nebuvo kankinamas Juozas B., direktorius V.Smalinskas neatsakė. Anot ligoninės atstovų, pacientas turėtų pirma duoti sutikimą atskleisti jo duomenis, tačiau kad šiuo metu Juozas B. vaduojasi mirtimi, direktoriui nėra įdomu. O gal daugiau patogu, kadangi be prokuratūros įsikišimo net rajono meras yra bejėgis. Net pačiam Vytautui Simeliui pavyko savo kailiu pajusti, kaip elgiamasi su ligoniais. Prieš nepilnus dvejus metus politikui kilo skausmas pilve ir tik vėliau paaiškėjo, kad tai apendicitas, kurį, anot V.Simelio, galėjo išoperuoti ir radviliškiečiai medikai. Tačiau nei tada, nei dabar savivaldybės galva, kuriam tiesiogiai pavaldus V.Smalinskas, nesiima jokių realių veiksmų sustabdyti ar užkardyti veiksmus, kurie kai kuriems panašūs į žmogaus kankinimą ar orumo pažeminimą.

Tyčiojimasis iš artimųjų

Vilma prisimena, kad vidaus ligų skyriui vadovaujančios gydytojos Zita Rimkevičiūtė žodžius: “Radviliškio ligoninės reanimacija žymiai geresnė nei Šiaulių Respublikinės.” Tai ligonio Juozo B. artima giminaitė priėmė kaip pasišaipymą iš jos bei ligonio ir kelia tokį klausimą: “jei ji (reanimacija – red. pastaba) tokia gera, tai kodėl iškart jo ten neguldė?” Anot Vilmos, skyriaus vedėja labai norėjo sunkiai sergantį Juozą B. perkelti į slaugą, tačiau artimieji su tuo nesutiko. Ir tai atsitiko, nes piktinasi ligonio artimoji, “mano senelis atsigulęs į Radviliškio ligoninę, kažin ar beišgyvens iki ryto, nes Radviliškio ligoninė iki tiek dagydė žmogų, kad šiandien pristatė į Šiaulius su plaučiu uždegimu ir širdies nepakankamumu. Negana to, dar ir sepsį.”

Baustina veika

LR Konstitucija ir Baudžiamasis kodeksas draudžia kankinti žmogų. Konstitucijos 21 straipsnis sako, kad “Draudžiama žmogų kankinti, žaloti, žeminti jo orumą, žiauriai su juo elgtis, taip pat nustatyti tokias bausmes.” LR BK 103 straipsnis nurodo, kad už nežmonišką elgesį su žmonėmis baudžiamas nuo trijų iki dvylikos metų kalėjimo bausme. Gal ligonine daugiau turėtų domėtis ne tik vietos politikai, bet ir prokurorai, jei pacientams pririšamos rankos, o jie guli pilnomis sauskelnėmis nuogi prie atvirų langų, kai oro temperatūra yra apie nulį?

Ankstesnis straipsnisPradingo paauglė iš Kaulinių kaimo
Kitas straipsnisMaisto parduotuves siaubęs plėšikas – areštinėje

1 KOMENTARAS

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia