Šeduvos avininkystės ūkis – tarp išlikimo ir sunaikinimo

0
913
Šiuo metu avininkystės ūkiui iškilo rimta grėsmė.
Dovanos

Šeduvoje jau 61 metus besiganančios avys buvo tapusios neatsiejama A9 kelio Panevėžys–Šiauliai dalimi. Tačiau šis ruduo žymi pabaigą – avys palieka savo ganyklas. Ir nežinia ar jos dar sugrįš kitais metais.

Karinė pramonė – grėsmė ūkiui

Kaip manoūkis.lt teigė „Genetinių išteklių“ Šeduvos padalinio vadovas Rimantas Kairys, šiuo metu ūkiui iškilo grėsmė. Vyriausybei priėmus sprendimą dėl karinės pramonės „Rheinmetall“ gamyklos statybų, iš bendrovės LSMU Gyvulininkystės institutui buvo perleista 340 hektarų žemės. Kairio teigimu, laikant 1 800 avių ir likus tik su 30 hektarų žemės, išgyventi neįmanoma, nes nėra kur ganyti avių.

Šiuo metu žiemos sezonui pasiruošta – pašarų bazė paruošta, tvartai yra, tačiau pavasario perspektyvos atrodo niūriai, nes nėra aišku, kur bus galima ganyti avis ir kaip bus sprendžiamas jų išlaikymas. Šiuo metu svarstomi įvairūs sprendimo būdai, įskaitant net ir ūkio sunaikinimą.

Keičiasi ministrai – keičiasi požiūris į avininkystę

R. Kairys išreiškė nuogąstavimą, kad kai kuriose žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko komandos diskusijose buvo išsakyta nuomonė, jog genofondinių avių nebereikia. Vis dėlto, šių veislių išsaugojimas yra svarbus ne tik Lietuvai, bet ir pasaulinei žemės ūkio įvairovei. Nacionaliniai genetiniai ištekliai, kurie buvo formuoti Lietuvoje, turi selekcinę, ekonominę, mokslinę, ekologinę, kultūrinę ir istorinę reikšmę.

Kaip rašo manoūkis.lt, pasikeitus žemės ūkio ministrui, keičiasi ir požiūris į genetinių išteklių išsaugojimo būtinybę. Šiuo metu svarstoma galimybė visą Šeduvos avininkystės padalinį perduoti LSMU viešajai įstaigai „Baisogalos gyvulininkystės centras“. R. Kairys mano, kad tai būtų geriausias sprendimas, atkuriantis istorinę teisybę. Jo nuomone, Šeduvos eksperimentinis avininkystės ūkis nuo 1963 m. priklausė Gyvulininkystės institutui, ten vyko mokslinis darbas, kurį tęsti būtų prasminga. Valstybinis ūkis turėtų tarnauti visuomenei ir skatinti pažangą.

  • Šeduva avininkystės sostine tituluojama nuo 1963 m., kai čia įkurtas „Šeduvos eksperimentinis avininkystės ūkis“. Vėliau jis virto „Šeduvos avininkyste“, o nuo 2019 m. žinomas kaip UAB „Genetiniai ištekliai“.
  • Per visą šį laiką čia buvo puoselėjamos ir tobulinamos Lietuvos juodgalvių ir vietinių šiurkščiavilnių avių veislės, kurios yra svarbi šalies genetinio fondo dalis. Lietuva įsipareigojo išsaugoti šį genofondą pasirašydama 1992 m. „Biologinės įvairovės konvenciją“.
Ankstesnis straipsnisŠiaulių ligonių kasa ruošiama pertvarkai
Kitas straipsnisŽemaitaičio partija dėmesio centre: kandidatas į Seimą kaltinamas ryšiais su SSRS tarnybomis

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia