Rajono skelbimų lentose mirgėte mirga žemės ūkio bendrovės „Auga“ skelbimai. Juose žmonėms siūloma ravėti runkelius ir perdien uždirbti nemažą krūvą pinigų. Toks darbas vilioja tik sunkaus darbo nesibaidančius gyventojus. Uolūs ravėtojai neslepia, kad per dieną gali uždirbti apie 40 eurų sumą.
Laukiami ir paaugliai
Ekologišką produkciją auginanti žemės ūkio bendrovė „Auga“ dar gegužę Radviliškio skelbimų lentose išplatino skelbimus, siūlančius už runkelių ravėjimą per dieną užsidirbti nuo 50 eurų per dieną. Įmonėje auginama ekologiška produkcija, tad chemikalais piktžolės nenaikinamos. Visi ravėtojai aprūpinami kauptukais ir nuvežami į runkelių laukus, esančius Skėmių seniūnijoje bei Puipių kaime. Netoliese – biotualetas, buitinės patalpos, autobusas. Bet svarbiausia – uždarbis.
Užsidirbti ravint runkelius šią vasarą susigundė ne tik vietiniai gyventojai. Krakiuose gyvenanti Rita į Puipių kaimą ravėti runkelių atvyksta ne pirmus metus. Beveik pensinio amžiaus moterį nespėja vytis net paaugliai.
„Esu iš tų žmonių, kuris negali be darbo gyventi. Esu pratus ir prie sunkaus darbo. Ilgus metus turėjau savo ūkį, jaunystėje teko dirbti melžėja. Atvykstu kasdien. Pavyksta nuravėti dvi vagas. Vienais atvejais išeina užsidirbti apie 40 eurų, kartais mažiau, nes uždarbis priklauso ne tik nuo nuravėtų vagų skaičiaus, bet ir jų ilgumo. Už kilometro ilgio vagą duoda 20 eurų, už trumpesnę – 18-16 eurų“, – pasakojo Rita. Ji pripažįsta, kad vienintelis šio darbo minusas – kas vakarą skaudanti nugara. Kiti ravėtojai ją laiko uoliausia darbininke.
Nesėdi tėvams ant sprando
Paauglės teigė, kad runkelių ravėti jų niekas nevijo, tokį darbą pasirinko pačios, savo noru.
„Nesinori sėdėti tėvams ant sprando. Reikia pinigų. Geriausiomis ravėtojomis tapti nepretenduojame. Dirbame savo tempu. Per dieną pavyksta nuravėti vieną vagą. Kauptukus rankose laikome ne pirmą kartą, tenka nuolat daržus ravėti ir tėvų ūkyje“, – neslėpė šešiolikmetė. Mergaitė neslėpė norinti išvykti į stovyklą ir už ją pati susimokėti. Ji auga penkių vaikų šeimoje. Dirba ar darbo dairosi visi jos broliai ir seserys.
Džiaugiasi uždarbiu
Patys kantriausi per mėnesį sugeba uždirbti ir daugiau kaip tūkstantį eurų, tik tuomet reikia dirbti ne 8, o keliolika valandų perdien.
„Turėjau galimybę išvykti pas vaikus į užsienį dirbti, bet kam vykti, kai ir čia galima užsidirbti gerai. Dirbi kiek nori, niekas nespaudžia. Gali darbą baigti ir popiet, bet gali kauptukais kaukšinti ir iki saulėlydžio ir dar anūkus pasiimti“, – džiaugėsi Marytė (tikrasis moters vardas ir pavardė redakcijai žinoma – red.past.). Jai antrino ir Petras.
„Šitas darbas man neatrodo sunkus. Statybose buvo kur kas sunkiau. Džiaugiuosi galėdamas nemažai užsidirbti ir žiemai atsidėti“, – džiūgavo neįgalumo pašalpą gaunantys vyras.
Pasitaiko gudraujančių
Radviliškietė Danutė runkelius ravi jau antrus metus. Sako, kad tiek šiemet, tiek ankstesniais metais uždirba panašiai.
„Visą gyvenimą dirbau sunkų darbą, turėjome su vyru ūkį. Jam mirus, persikrausčiau gyventi į Radviliškį. Pernai ravėjau irgi. Dar dirbau pašte, bet kai per karantiną mažino darbuotojų skaičių, darbo netekau. Nors dabar vėl prašo manęs sugrįžti, trūksta paštininkų. Dar teko „Fasmoje“ pjauti žilvičius. Pensija labai maža, tad norisi prisidurti, nors vaikai sako geriau tokio darbo nedirbti, ragina saugoti sveikatą. Atlygiu už ravėjimą nesiskundžiu, nors nuravėti dvi vagas per dieną gana sunku – daug žolių, žemė kieta, kauptukai sunkiai kabina, nespėja galąsti“, – savo patirtimi dalijosi radviliškietė.
Kiekvienas ravėtojas savo vagą pasižymi lentele, kurioje užrašytas kiekvieno vardas. Ne visi ravėtojai pavyzdingi, pasitaiko ir gudraujančių – paravi kelis metrus ir palieka žoles. Visgi įmonės darbuotojai tikrina kiekvieno darbą ir tokie gudročiai būna greitai pričiupti.
Tebelaukia ravėtojų
Pinigai už atliktą darbą žmonėms yra išmokami kartą per savaitę. Tokia atsiskaitymo tvarka džiugina daugelį žmonių. Runkelius ravi įvairaus amžiaus žmonės – nuo šešiolikmečių iki senjorų. Pastebima, kad kai kurie šešiolikmečiai laukuose dirba našiau už žemės ūkio darbuose patirties turinčius kaimo žmones.
Visi norintys užsidirbti runkelių laukuose laukiami veik iki liepos pabaigos. Kol kas įmonės atstovai jaučiasi susirūpinę, nes šiemet darbo jėgos tebetrūksta.
Asta Volkovaitė