
Į mokyklą ne įgyti žinių, o “relaksuoti nuo gyvenimo” – matyt tokiu moto vadovautis gali Vaižganto progimnazijos mokinukai. Anot dabar jau buvusio mokinio mamos, Nijolės Krušienės vadovaujamoje švietimo įstaigoje mokiniai vieni kitiems pardavinėja “kanapinoidinius narkotikus”. Ir tai, kas iš pradžių galėjo pasirodyti kaip nusivylusios šios progimnazijos mokytojais ir administracija mamos reakcija, pasitvirtino su kaupu. Mokykloje net parengtas atskiras planas, kaip užkardyti narkotinių medžiagų naudojimą. Nors šioje ugdymo įstaigoje mokinukai mokosi nuo pirmos iki aštuntos klasės, todėl vyriausiems moksleiviams gali būti vos keturiolikos metų amžiaus.
Policijai žinoma problema, tiesa, ne narkotikai, o rūkalai
Kaip informavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Artūras Šliavas, Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnams teko ne vieną kartą surašė protokolą pagal ANK 492 str. “Nuo 2023 m. lapkričio mėn. iki šios dienos, dėl LR tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pažeidimų (ANK 492 str.) Radviliškio Vaižganto progimnazijoje, buvo pradėtos 6 administracinio nusižengimo teisenos nepilnamečių atžvilgiu. Dėl teisės pažeidimų į Radviliškio r. PK visais atvejais kreipėsi Radviliškio Vaižganto progimnazijos administracijos darbuotojai. Administracinių nusižengimų tyrimu metu nustatyta, kad nepilnamečiai asmenys laikė arba vartojo elektronines cigaretes arba cigaretes, paženklintas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Skundų, pareiškimų ar pranešimų, kuriuose būtų nurodoma informacija, jog mokymosi įstaigoje pardavinėji ar platinami tabako gaminiai, elektroninės cigaretės ir jų pildyklės, narkotinės ar psichotropinės ar kitokios psichoaktyviosios medžiagomis Radviliškio r. PK negauta nei iš Radviliškio Vaižganto progimnazijos administracijos, nei iš kitų asmenų. Tyrimų dėl šių psichoaktyviųjų medžiagų pardavinėjimo ar platinimo policijos įstaigoje pradėta nebuvo. 2024 metų pabaigoje, Veiklos skyriaus pareigūnai kartu su savivaldybės atstovais, mokyklų atstovams iš anksto nežinant, daugumoje Radviliškio rajono mokyklų vykdė reidą, siekdami nustatyti ar mokyklose ir jų prieigose mokiniai rūko elektronines cigaretes ar vartoja narkotines medžiagas. Savivaldybėje sudaryta narkotikų ir alkoholio kontrolės komisija, kurios sudėtyje yra policijos, savivaldybės ir švietimo įstaigų atstovai. Komisijos posėdžiuose yra aptariamos šios problemos, savivaldybės taryba yra parengusi psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos 2023-2025 m. planą, kurio vykdytojai yra policijos, savivaldybės, švietimo įstaigų atstovai”, – labai išsamiai situaciją ne tik šioje mokykloje citavo policijos atstovas A.Šliavas.
Problema sprendžiama pagal galimybes
Tuo tarpu Vaižganto progimnazijos direktorė N.Krušienė tikina, kad mokykloje vykdomas jos įsakymu pernai patvirtintas Psichoaktyvių medžiagų vartojimo situacijos valdymo planas. Daugiausiai, anot mokyklos vadovės, remiamasi prevencinėmis priemonėmis, tačiau reikalui esant iškviečiami ir policijos pareigūnai.
“Mokykla atlieka prevencinį darbą pagal direktoriaus įsakymu patvirtintą Psichoaktyvių medžiagų vartojimo situacijos valdymo planą, galiojanti nuo 2023 m. lapkričio 23 d., taip pat progimnazijoje yra patvirtinta tvarka „Dėl progimnazijos darbuotojų veiksmų įtarus mokinį turint ar vartojant psichiką veikiančias medžiagas“ Dir. įsak. 2024 m. sausio 8 d. Vykdant psichoaktyvių medžiagų vartojimo valdymo algoritmus Radviliškio rajono mokyklose, progimnazijoje yra įsakymu patvirtintas atsakingas asmuo. Prevencijos klausimais 2024 metais organizuota 20 paskaitų, pvz: D. Joneikis, judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ atstovas, skaitė paskaitą mokiniams ir tėvams „Psichoaktyvių medžiagų žala fizinei ir psichinei sveikatai“, I. Sernovienė, turinti itin didelę prevencinio darbo patirtį su nepilnamečiais, skaitė paskaitą: „Moksleivių teisės ir pareigos, atsakomybės susijusios su rūkymu, elgesiu viešose vietose“ ir kt. Socialinis pedagogas 2024 metais organizavo 430 individualių konsultacijų mokiniams įvairiomis temomis, 133 konsultacijose dalyvavo ir tėvai, 53 konsultacijos buvo organizuojamos bendradarbiaujant su įvairių institucijų specialistais. Prevencinės priemonės, kurios mokykloje taikomos, siekiant psichoaktyvių medžiagų prevencijos valdymo, tai: vidaus patalpų ir mokyklos lauko aplinkos stebėjimas (įrengtos kameros), 5-8 klasių mokiniai, pamokų metu, mobiliuosius telefonus deda į tam skirtas dėžutes, įsigytas metalo detektorius ir kt. Progimnazija sistemingai bendradarbiauja su Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Radviliškio rajono policijos komisariato veiklos skyriumi, su Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos specialistais, Visuomenės sveikatos biuro specialistais ir kt.”, – rašome N.Krušienės atsakyme portalui.