Žemuogių pievoje – netikėtos gėrybės

0
465

 

“Begėdžiai padarai – tokių net žmonėmis nepavadinsi”. Taip apie miškuose atliekomis atsikratančius žmones atsiliepia Radviliškio rajono gyventojas Jurgis, kuris šią savaitę ėjo į mišką grybų ir uogų.

Vietoj gėrybių – pūpsančios atliekų krūvos

“Miške išvydus didžiules atliekų krūvas, kurios turėtų pasiekti stambiagabaričių atliekų aikšteles, nekilo ranka net žemuogiauti. Uogos raudonuote aplink raudonavo. Kartu su manimi buvusi penkiametė dukra puolė skinti ir dėti  jas į burną. Teko sulaikyti vaiką nuo to. Ką gali žinoti, koks brudas jau galėjo spėti užteršti žemę, kai vienoje vietoje išpilamos kelios tonos atliekų”, – apie savo įspūdžius Šiaulėnų seniūnijos miškuose pasakojo Jurgis. Jis teigė, kad padaręs kelias nuotraukas greitai nešė kudašių iš miško – nekilo ranka nė grybų dairytis.

Pasak miškininkų, prieš keletą metų, įvedus taros surinkimo sistemą, miškuose ženkliai sumažėjo tik stiklinės ir plastikinės taros, už kurią renkamas depozitas.

Sumažėjus išmetamos taros kiekiams, švarioje miško aplinkoje, rečiau kyla ranka išmesti ir kitas šiukšles – miško lankytojai išties tampa sąmoningesni ir vis dažniau smulkias šiukšles išsiveža su savimi. Visgi dar pasitaiko atvejų, kai miške yra šiukšlinama, o kai miške atsiranda šiukšlių, greta jų sparčiai auga ir naujos šiukšlių krūvos.

Miškininkų bėdos

Didžiausią rūpestį miškininkams kelia į miškus verčiamos buitinės bei stambių gabaritų atliekos. Miško pakraščiuose, prie magistralinių kelių bei miesto teritorijose žmonės palieka didžiulius kiekius buitinių atliekų, tokiu būdu atsikrato senos buitinės technikos – šaldytuvų, televizorių, buities rakandų, taip pat statybinių medžiagų, automobilių atliekų bei drabužių. Pakeitę padangas, neatsakingi vairuotojai senomis padangomis atsikrato išmesdami jas į miškus, atokius gamtos kampelius.

Miškininkai primena, kad paprasčiausias būdas atsikratyti senų padangų – atiduoti jas padangų pardavėjams. Jeigu padangų yra atiduodama tiek pat, kiek perkama, ir jos skirtos to paties tipo transporto priemonei, visi pardavėjai privalo nemokamai iš vairuotojo paimti senas padangas. Tai taip pat galima padaryti automobilių remonto įmonėse – keičiant ten padangas, senosios turi būti priimamos nemokamai. Senas nenaudojamas padangas, iki penkių vienetų, taip pat galima nugabenti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

VĮ Valstybinių miškų urėdija, kurios 26 regioniniai padaliniai išsidėstę visoje šalies teritorijoje, per 2019 metus surinko net 700 tonų įvairių miškuose išmestų didelių gabaritų bei buitinių atliekų. Iš jų net 100 tonų sudaro netinkamos naudoti automobilių padangos, kurių miškuose ypač padaugėja su padangų keitimo sezonu – pavasarį ir rudenį. Tai reikštų, kad maždaug 3000 automobilių savininkų nebereikalingas padangas tiesiog išmetė pamiškėse.

Palikti komentarą

avatar