Darželio direktorei pasipriešinusi darbuotoja išmesta iš darbo

0
4298
Darželio direktorė A.Varkulevičienė į pagalbą pasikvietė Savivaldybės administracijos juristą A.Matuzevičių. Tuo tarpu buvusi darbuotoja K.Gilytė kol kas save atstovauja nesamdydama advokato.

Vaikų darželio „Eglutė“ direktorės Astos Varkulevičienės vadovavimo metodai daugiau primena autoritarinės šalies diktatoriaus elgesį. Vadovė nusprendė susidoroti su auklėtojos padėjėja Kristina Gilyte, kai ši viešai suabejojo įstaigos vadovo sprendimais. Kristinai surašyta krūva įspėjimų, buvo skirtas žeminantis kiemsargio darbas, kol galiausiai dvejus metus darželiui vadovaujanti A.Varkulevičienė ją atleido iš darbo.

Pradžia

K.Gilytė darželyje dirbo nuo 2013 metų. Kristina darbavosi grupėje, kur auklėtojai padėjo rūpintis mažomis radviliškiečių atžalomis. Darbuotoja buvo aktyvi bendruomenės narė, ėjo darbo tarybos pirmininkės pareigas. Atėjus naujai vadovei, deja, jų tarpusavio santykiai nesusiklostė. Dabar buvusi darbuotoja su darželio vadove susitinka darbo ginčų komisijų ir teismų posėdžiuose.

Atsisakė eiti atostogų

Kristinos nebūta pėsčios. Skirtingai nei ankstesnės darbuotojos, ji nusprendė nepasiduoti vadovės spaudimui. Beje, teisme Kristina visą šią istoriją vadina mobingu. Per pirmąjį karantiną – 2020 metų pavasarį direktorė susirinkimo metu pasiūlė darbuotojoms eiti atostogų. A.Varkulevičienės kantrybės taurę perpildė darbuotojos viešai išreikšta abejonė dėl būtinybės eiti atostogų visiems darbuotojams. Tai vadovė priėmė kaip vadovo autoriteto menkinimą ir asmeninį įžeidimą.

Kiemsargio pareigos

Atostogauti nesutikusią darbuotoją darželio vadovė nusprendė panaudoti kitur – liepė dirbti kiemsargio darbus. Nors darželyje tuo metu nebuvo nei vieno vaiko ar jų skaičius buvo minimalus. Paklausta, kodėl auklėtojos padėjėjai ji skyrė tokias funkcijas, A.Varkulevičienė atsakė: „jos pareiginiuose nuostatuose yra įrašyta „ir kiti veiksmai.“ Į klausimą, ar kiemsargiui labiau tinkančios funkcijos dera auklėtojos padėjėjai, direktorė lakoniškai nukirto: „juk ji privalo sutvarkyti vaikų aikštelę.“

Darbo ginčų komisija

Supratusi, kad su darbuotojos nepavyks gražiuoju iškrapštyti, direktorė pasirašė įsakymą dėl atleidimo. Kristina buvo atleista už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą. Tiesa, po įsakymo perdavimo asmeniškai darbuotojai, šiai dar buvo leista dirbti porą dienų. Darbuotoja su tokiu atleidimu nesutiko ir kreipėsi į darbo ginčus nagrinėjančią komisiją. Iš darbuotojų ir darbdavių atstovų sudaryta komisija priėmė Kristinai palankų sprendimą. Tiesa, jos negrąžino į darbą. Bet komisijos sprendimas neįsigaliojo ir viską pradės nagrinėti teismas nuo pradžių.

Teismas

Tokiu sprendimu nepatenkinta direktorė kartu su Radviliškio rajono savivaldybės administracijoje dirbančiu juristu Arnoldu Matuzevičiumi pateikė skundą teismui. Pirmadienį įvyko parengiamasis posėdis Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose. Teisėja Deimantė Andriulytė išklausiusi abiejų pusių reikalavimus ir prašymus, siūlė taikiai susitarti. Tačiau nei vienai pusei nepavyko taikiai susitarti.

Liudininkai

Švietimo įstaigos vadovės ir jo atstovo iniciatyva kaip liudininkės bus apklaustos penkios darbuotojos. Tuo tarpu buvusi darbuotoja Kristina kviečia dar keturias. Tad pavaduotoja J.Budrienė, auklėtojos K.Jankutė ir R.Kuzmickienė, J.Terminienė ir J.Malinauskienė turėtų liudyti vadovės naudai.

Darželio vadovė tikisi, kad pakviestos darbuotojos patvirtins, jog ją žemino bei jos autoritetą menkino auklėtojos padėjėja. Tuo tarpu J.Bložienė, R.Gūstienė, J.Goštautienė ir logopedė L.Bernotė palaikys buvusią kolegę. Anot Kristinos Gilytės, liudininkai turėtų patvirtinti, kad ji „nėra tokia baisuoklė ar bjaurastis, kokią paišo direktorė. Juk tiek metų ten dirbau ir labai džiaugiausi dirbdama mėgiamą darbą.“

Mobingas

Atsakove dabar esanti K.Gilytė su ašaromis akyse teisme aiškino, kaip socialiniuose tinkluose aptarinėdavo jos elgesį. Esą taip darydavusios vadovei lojalios darbuotojos, nes buvusi auklėtojos padėjėja skundėsi žiniasklaidai dėl tam tikro spaudimo eiti atostogų karantino metu. Pasak K.Gilytės, jai būdavo surašomi įspėjimai už pažeidimus, nors gerokai didesnius pažeidimus darydavo visas darželis arba ji laikydavosi įprastos tvarkos.

Atleista darbuotoja tvirtina, kad darželyje patyrė mobingą po to, kai išsakė savo nuomonę dėl atostogų.

Pažeidimai

Teisėja teiravosi direktorės ir jos atstovo, kuo konkrečiai pasireiškė šiurkštus pažeidimas. A.Matuzevičius nebuvo tinkamai pasiruošęs ir sugebėjo pasakyti, kad buvo parodyta nepagarba vadovei, ją kaltinant viešai. Esą Kristina menkino autoritetą tiek raštu, tiek žodžiu. Bet buvusi darbuotoja retoriškai teismo klausė, ar viešai suabejoti vadovo sprendimu „išvaryti“ visus į atostogas iš tikrųjų ir yra vadovo menkinimas. Tačiau liaudyje gerai žinoma patarlė, kad jei nori mušti, lazdą visada rasi. Tad po kelių skirtingų įspėjimų Kristina buvo atleista. Ar atleidimas buvo teisėtas ir pagrįstas, aiškinsis dabar jau teismas.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia