Gyventojų vargas dėl prastų žvyrkelių

0
2607
Žvyrkeliai ir dulkės - kaimo žmonių kasdienybė. Tačiau šios problemos nekamuoja nei rajono vadovų, nei tuo labiau sostinės klerkų, tad asfaltavimo programa, anot regionuose gyvenančių žmonių, vyksta per lėtai.

Radviliškio rajono miesteliuose ir kaimuose gyvenantys žmonės kasdien susiduria su didžiule problema – prastais rajono keliais. Tačiau nei vietinei valdžiai, nei sostinės klerkams atokiose vietose gyvenančiųjų vargai nėra svarbūs ar to labiau įdomūs. Pradardėjus rajono žvyrkeliais būtent tokią nuomonę susidaryti bet kuris vairuotojas.

Piktinasi prastu žvyrkeliu

Ne vienas Liutkiškių gyventojas viešai skundėsi, kad namo parvažiuoti tenka tarsi kopėčiomis. Iki Kutiškių kaimo vos keletas kilometrų, tačiau trumpa atkarpa yra nemenkas išbandymas vairuojančiojo dantims. Jų kartais paprasčiausiai neįmanoma sulaikyti sukandus – arba sutrupės, arba subyrės. Kaip ir, beje, važiuoklė. Tuo tarpu valstybinės kelių priežiūros įmonės darbininkai tarsi barsukas žiemą – išlenda, apsidairo ir atgal į urvą miegoti lenda. Teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad visai neseniai situacija šiek tiek pagerėjo, kai kelininkai šiek tiek pragreideriavo ir pralygino kelio paviršių.

Problema ir Baisogaloje

Rajono centre esantis kelias nuo Palonų per Pakiršinėlį į Pakutenius taipogi yra kone nepravažiuojamas. Ne tik Baisogalos seniūnijos gyventojai, bet ir ūkininkai bei kiti žmonės reiškia pasipiktinimą. Anot vietos gyventojo Liudo, už tokius darbus reikia į kalėjimą sodinti. Vyras ne juokais pyksta, kai kalba apie kelyje esančias duobes. Kuriose, jis sako, įmanoma paslėpti net gerą bulvių maišą. Žvyrkelio duobes – tikras peilis automobilio važiuoklei, ir, kančia piniginei. Bet ši ne pas visus yra tokia plati, kaip valdžios surinktas biudžetas.

Keliai lūžta

Skamba kaip pasaka, tačiau būtent taip aiškina kai kurių kelių būklę patys kelininkai. Tuo galite įsitikinti pravažiavę nuo Šiaulėnų per Acokavus į Tyrulius ar Polekėlę. Kelių direkcijos atstovas Evaldas Tamariūnas tikina, kad žvyrkelis suniokojamas, kad juo važiuoja sunkiasvorės transporto priemonės. Acokavuose gyvenantys žmonės tikrai žino jausmą, kai automobilio vienos pusės ratas patenka į smėlį. O jis iškyla į paviršių, kai viršutinis kelio sluoksnis yra sugadinamas. Su redakcija susisiekęs vairuotojas neslėpė pasipiktinimo kelininkų abejingumu: „į Radviliškį vykdamas tuo keliu galėčiau važiuoti 60-70 kilometrų per valandą greičiu. Bet negaliu. Kai dulka, nematau, kur yra duobės, ypač smėlio. Kai ratas į ją patenka, sulaužau važiuoklę. Turiu važiuoti 40 ar dar lėčiau. Tikrai nesuprantu, nejaugi kelininkai tokie nesupratingi? Ar reikia nelaimės, kad susivoktų, jog daryti reikia šiandien, o ne rytoj, kai žmonių kantrybė bus pasibaigusi?“

Atsakomybė

Atstovai iš kelių direkcijos, kuri rūpinasi regioninės reikšmės keliais, tvirtina, kad vairuotojas privalo pats pasirinkti saugų greitį, todėl atsakomybės už sugadintą transporto priemonę valstybinė institucija nelinkusi prisiimti. Be to, valdininkai atkreipia dėmesį, kad dažnas vairuotojas net nežino, jog keliai rajone turi du šeimininkus. Visi regioninės reikšmės keliai priklauso Kelių direkcijai prie Susisiekimo ministerijos, tuo tarpu vietinės reikšmės keliais pasirūpinti privalo savivaldybės. Vietinės reikšmės kelių nuolatine priežiūra dažniausiai prižiūri vietos seniūnai.

Skirtinga kaina

Gintautas Vičas, Statybų ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas, tvirtina, kad vienam vietinės reikšmės kelio priežiūrai vienam kelio kilometrui yra skiriama maždaug 250 eurų iš biudžeto. Už tuos pinigus galima pagreideriuoti, gal šiek tiek paremontuoti, sako vedėjas. Tuo tarpu Kelių direkcijos atstovai informavo, kad jų prižiūrimų kelių vieno kilometro darbų kaina yra apie 2600 eurų. Daugiau nei dešimt kartų didesnė. Tiesa, regioninės reikšmės keliai yra gerokai platesni, todėl, pasak kelininkų, šių kelių priežiūra ir remontas yra brangesnis. Bet tai ne kiek nenudžiugina vairuotojų, kurie ir toliau privalo dardėti ne visai tinkamai prižiūrimais keliais.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia