Į Radviliškį atslinko medžių kirtimo vajus

0
2560
Daugiau nei 800 medžių numatyta išpjauti Eibariškių parke. Savivaldybės tinklalapio nuotrauka.
Daugiau nei 800 medžių numatyta išpjauti Eibariškių parke. Savivaldybės tinklalapio nuotrauka.

Pirmadienį į Eibariškių parką sugužėjo politikai ir valdininkai, nes miesto bendruomenei buvo pristatomas kraštovaizdžio išsaugojimo statybos darbų vykdymo projektas. Deja, visuomenės atstovų buvo gerokai mažiau nei valdžios. Tam įtakos galėjo turėti parinktas ypač netinkamas laikas – susitikimas prasidėjo 15.00 val. laiku. Kai dauguma žmonių dirba. Panašu, kad tai buvo daroma su tam tikra intencija. Rajono valdžia stengiasi išvengti nepatogių klausimų – projekto darbų vykdymo sąmata per du metus išaugo du kartus – nuo 447 tūkst. eurų iki 889 tūkst. eurų!

Medžių kirtimui pritaria valdžia

Aukščiausia rajono valdžia rodė apsimestinį susirūpinimą smulkiomis projekto vykdymo detalėmis – meras Antanas Čepononis kone aktyviausiai domėjosi, kas kiek metrų turi būti medžiai, kodėl jie genimi ir panašiai. Nors susitikimas organizuotas visuomenei, rajono vadovas nesidrovėjo tildyti miesto gyventojos. Moteris reiškė nepasitenkinimą dėl beveik milijono eurų išleidimo į parko tvarkymą, kai mieste šaligatvių būklė katastrofinė.

Pakviestas specialistas

Į susitikimą pakviestas miškininkas Mantas Pilkauskas, dirbantis UAB „Želdynai“ kraštovaizdžio architektu. Jis įtikinėjo, kad būtina iškirsti šimtus medžių Eibariškių parke. Paklaustas dėl tikslių kirstinų medžių skaičių, jis neatsakė. Pagal pirminį projektą buvo planuota nukirsti 1007 medžius, iš kurių net 220 ąžuolų. Statybos leidimas išduotas patikslintam projektui, kuriame numatyta pašalinti 847 medžius, deja, susitikimo metu nepasakyta, kurie konkrečiai medžiai bus kertami. Pasirodo, kad rajono valdžia pasikvietė miškininką, kuris privalėjo įtikinti Radviliškio miesto bendruomenę retinimo reikalingumu. Jis betarpiškai bendraudamas su susitikimo dalyviais rodė pasmerktus medžius. Nors nemažai medžių yra tikros neblogos būklės, gyventojams, deja, pavyko išgelbėti tik vieną beržą. Tuo tarpu valdžia pasmerkė medžius vardan „projektinių tikslų.“

Projekto sąmata išaugo du kartus

Eibariškių parko tvarkymo darbai finansuojami iš dalies ir ES lėšomis. Projektą kuruoja Aplinkos projektų vertinimo agentūra (APVA), o lėšas tvirtino Šiaulių regiono plėtros taryba. 2016 metų gegužės 19 dieną Radviliškio politikai pritarė prisidėti 15 procentų prie projekto finansavimo. Tiesa, tada opozicijos politikai teiravosi, kokia bus reikalinga suma, konkrečiau niekas nebuvo atsakyta.. Tų pačių metų rugsėjo 2 dieną Šiaulių regiono plėtros taryba, kurioje dalyvio teisėmis yra ir Radviliškio rajono savivaldybės meras, susitarė Eibariškių parko tvarkymui skirti 447 tūkst. 442 eurus, iš kurių Radviliškio rajonas turėjo prisidėti 67 tūkst. 116 eurų. Šiais metais rugsėjo 4 dieną Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė pasirašė 889 tūkst. 834 eurų vertės sutartį su UAB „Statybų kodu“. Kodėl suma išaugo du kartus, susitikime dalyvavę keturi Tarybos nariai tik gužčiojo pečiais. Mero bendrapartietė J.Margaitienė pasakė: „Dažnai rajono Tarybos nariai nežino. Gal nenori, gal kitos priežastys.“ Tiesa, kodėl sąmata išaugo du kartus, negalėjo atsakyti ir valdančiosios koalicijos narys konservatorius Justinas Kvėglys.

Kaip kito projektui skiriamų lėšų suma

2017 metų kovo 3 dieną APVA gavo Radviliškio rajono savivaldybės paraišką dėl 447 tūkst.442 eurų projekto sąmatos. Tais pačiais metais liepos 14 dieną pasirašyta sutartis. Ne kartą klaustas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Gintaras Pilypas teigė, kad APVA nenori „gero gyventojams.“ Reikėjo suprasti, kad rajono valdžia stengiasi dėl gyventojų, o sostinės valdininkai tam labai prieštarauja. Tačiau APVA specialistai teigė, kad yra nustatyti projektų aprašai, kurių privaloma laikytis, jei norima ES lėšų finansavimo. 2018 metų rugsėjo 27 dieną Šiaulių regiono plėtros taryba sprendimu Nr. 51/5S- 65 buvo padidinta Eibariškių parko projektui skiriama suma – nuo 447 tūkst. 442 eurų iki 582 tūkst. 821 eurų. Iš tos sumos 173 tūkst. 495 eurai iš rajono biudžeto. 2019 metų vasario 21 dienos Tarybos sprendimu 2019-2021 metų strateginiame veiklos plane iš niekur atsirado net 889 tūkst. eurų suma, o savivaldybės dalis staiga padidėjo iki 396 tūkst. 138 eurų. Tada už tai balsavo konservatoriai, socdemai, darbiečiai ir valstiečiai bei liberalai. Susilaikė tik du tuometinės Tarybos nariai – nepartiniai Eduardas Martynkinas ir Justas Malinauskas.

Projekto darbų apimtis sumažėjo

2017 metų gruodžio mėnesį viename Eibariškių parko tvarkymo projekto pristatymų buvo numatyti darbai – medžių kirtimas, amfiteatro pastatymas, labirinto įrengimas, apžvalgos bokšto pastatymas. Pirmadieninio projekto statybos darbų rangos pristatymo metu buvo paklausta, kas keičiasi iš esmės patvirtintame projekte, kuriam Radviliškio rajono savivaldybės administracija išdavė leidimą. Pasirodo, kad trumpėja pėsčiųjų takai, nors jie šiek tiek gilėja ir platėja. Bet kitų darbų apimtys sumažėja. Nepatogiausias klausimas, kurį išgirdo ir susitikime buvęs meras: „Jei projektas iš esmės nesikeičia, kodėl projekto sąmata išaugo dvigubai?“ Net pamėlo rajono vadovas, tačiau į nepatogų klausimą atsakymo nei jis, nei kiti net nesiruošė atsakyti. Kodėl kvietė „pasišnekėti“, bet nebuvo linkę atsakyti į klausimus, lieka neaišku.

Rangovas atrinktas vienas iš vieno

2019 metų birželio 20 dienos įsakymu J.Margaitienė inicijavo atvirą viešąjį rangos darbų konkursą. Keista, bet konkurse dalyvavo vos dvi įmonės: „Statybų kodas“ iš Vilniaus ir „Projektas KARMA“ iš Kėdainių rajono. Kadangi pastarosios pasiūlymas viršijo maksimalią viešajam pirkimui skirtą 907 tūkst. eurų sumą, ji buvo pašalinta iš konkurso. Likusi viena įmonė „Statybų kodas“ laimėjo. Tačiau aiškėja, kad 30 procentų darbų už 266 tūkst. 950 eurų turėtų atlikti bankrutuojanti „IRDAIVA“. Dar keistesnė aplinkybė, kad šių įmonių akcininkas yra tas pats asmuo – Rimantas Kubilius. Tiesa, jis neturi jokių giminystės ryšių su buvusiu premjeru konservatoriumi Andriumi Kubiliumi. Galima priminti, kad „Statybų kodas“ vykdė Aukštelkų kaimo socialinio būsto projektą, kur vieno buto sutvarkymas kainavo daugiau nei 48 tūkstančius eurų.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments