Interviu su ligoninės direktoriumi žurnalistą M. Aleksiūną atvedė į teismą

0
1568
Radviliškio ligoninės direktoriui V.Smalinskui nepavyko policijos ir teismų pagalba užčiaupti žurnalistą.
Dovanos

 

Ketvirtadienį Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose atversta administracinio nusižengimo byla. Skundą dėl policijos nutarimo skirti baudą už filmavimą ligoninėje padavė žurnalistas Marius Aleksiūnas. Teismo posėdžio metu apklausti ligoninės darbuotojai, įskaitant ir nukentėjusiuosius.

Reportažo metu kviesta policija

V. Smalinskas teigė, kad minėtą dieną žurnalistas nepaisė jo įsakymu patvirtintos tvarkos, nusakančios, kad filmuoti įstaigoje galima tik iš anksto susitarus.

Interviu – video reportažas, dėl kurio ginčas persikėlė net į teismą, buvo rengiamas praėjusių metų rugpūčio 2-ąją. Žurnalistas gavo informacijos, kad Radviliškio ligoninė perka operacinį stalą už 70 tūkst. Eur, nors rajono Taryba, kurioje dominuoja ligoninės  vadovo bendrapartiečiai, skyrė tik 25 tūkst. Eur.

Be to, Respublikinė Šiaulių ligoninė panašų stalą sugebėjo įsigyti beveik už triskart mažesnę kainą, sumokėjusi tik apie 28 tūkst. Eur.

Ligoninėje tądien apsilankęs žurnalistas interviu su ligoninės administracijos darbuotojais metu uždavė daug nepatogių klausimų. Jį buvo galima stebėti žurnalisto socialinėje paskyroje, nes įrašas buvo daromas tiesioginės transliacijos būdu.

Teismo posėdžio metu apklausti ligoninės darbuotojai.

„Ar daromas nusikaltimas?“ – žurnalisto interviu metu klausė įstaigos vadovas Vaidas Smalinskas.

„Turiu pagrindo manyti, kad taip. Kad jūs, kaip nesantis viešųjų pirkimų komisijos narys, kišatės į viešuosius pirkimus“, – įstaigos vadovui atsakė M. Aleksiūnas.

„Jūs taškot biudžeto mokėtojų lėšas, kad viešintumėtės. Parašėte informaciją, kad nusipirkote už 70 000 stalą, kinų gamybos, nors vokiškas kainuoja 50 000, neturėdamas teisės pasirašinėjate dokumentus ir atsisakote visuomenei parodyti, kur yra stalas?“, – vėliau interviu metu replikavo M. Aleksiūnas.

Byla keliavo iš teismo į teismą

Apie valandą trukęs tiesioginis reportažas baigėsi tuo, kad į ligoninę buvo iškviesta policija.  Atvykę pareigūnai nematė reikalo imtis reikalo imtis kokių nors priemonių, tačiau direktorius jiems, o ne žurnalistui pasakė, kad stalas dar nenupirktas. Šią informaciją išgirdęs žurnalistas savo noru paliko ligoninę. Tačiau praėjus beveik trims savaitėms ligoninės vadovas V. Smalinskas suraitė pareiškimą Radviliškio rajono policijos komisarui Linui Valiui. Jo vadovaujami pareigūnai M. Aleksiūno veiksmuose nieko neteisėto nenustatė. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariatas 2019 m. spalio 15 d. nutarimu nutraukė administracinio nusižengimo bylos teiseną.

Ligoninės vadovas nesutiko su tokiu policijos nutarimu, tad byla pasiekė Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmus. Šių rūmų teisėja paliko galioti policijos nutarimą, bet V. Smalinsko tai nesustabdė – jis pasisamdė advokatą ir pasiskundė aukštesnės instancijos teismui. Šiaulių apygardos teismas, įvertinęs byloje esančią medžiagą, vaizdo ir garso įrašą, liudytojų parodymus konstatavo, kad nei Institucija savo nutarime, nei apylinkės teismas skundžiamoje nutartyje, tinkamai neįvertino visų byloje esančių aplinkybių.

Ketvirtadienį buvo pradėtas įrodymų tyrimas, be V. Smalinsko parodymus davė dar keturi ligoninės administracijos darbuotojai: vyriausioji buhalterė Sigita Lukšienė, viešųjų pirkimų specialistė Dalia Norkienė, informatikas Genadijus Marudinas, laikinai administratorės funkcijas vykdžiusi Inga Valinskaitė. M. Aleksiūnas prašė teismo prijungti naujus įrodymus – straipsnį vietinėje spaudoje, kuris paskatino domėtis operacinio stalo pirkimu. Teismas atmetė jo prašymą, motyvuodamas tuo, kad byloje reikia aiškintis “kaip viskas vyko”, o ne dėl ko. Teisėja ne kartą pertraukinėjo M. Aleksiūną.

“Čia ne vaikų darželis”, “Samprotavimus pasilikite sau”, “Išmokite užduoti klausimus” ir pan. Klausantis teisėjos buvo galima manyti, kad žurnalistų pareiga linksminti savo pašnekovus, kad šie visada jaustųsi pakylėti.

“Ar nuotaika  buvo sutrikdyta?”, “Kaip mikroklimatas po (M. Aleksiūno – aut. past.) išėjimo”,  – vieno iš ligoninės darbuotojų klausė teisėja. Žurnalistas byloje bando gintis pats, be advokato pagalbos.

Nukentėjusiuoju jaučiasi tik V. Smalinskas

Interviu metu apklausiama D. Norkienė teigė, kad po pokalbio su M. Aleksiūnu jos darbas buvo sutrikdytas maždaug pusdieniui, ji sulaukė didelio dėmesio iš aplinkinių, nes reportažas žmones paskatino domėtis ligoninės veikla. Tokie jautrūs 2019 rugpjūčio 2 d. žurnalisto užduodamiems klausimams buvo ne visi. Informatikas negalėjo įvardinti jokių patirtų neigiamų pasekmių. Nepasaint to kaip apie žurnalisto veiksmus atsiliepė visi, be V. Smalinsko, visi apklausiami ligoninės darbuotojai pripažino, kad nukentėjusiaisiais nesijaučia. Bylos nagrinėjimo metu buvo pagarsinta, kad vei vienas darbutojas po filmavimo įstaigos vadovui nepateikė prašymo būti laikinai nušalintas nuo darbo dėl patirtų emocijų reportažo metu.

V. Smalinskas teigė, kad minėtą dieną žurnalistas nepaisė jo įsakymu patvirtintos tvarkos, nusakančios, kad filmuoti įstaigoje galima tik iš anksto susitarus.

Teismui nepavyko baigti įrodymų tyrimo, paskelbta pertvarka. Kito posėdžio metu numatoma peržiūrėti vaizdo įrašą. Kitas posėdis vyks liepos pradžioje.

Asta Volkovaitė

Ankstesnis straipsnisPer parą du lavonai Radviliškio rajone
Kitas straipsnisSoc. darbuotojams skirtos premijos jų dar nepasiekė

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia