Kam naudą pūs vėjas 

0
235
Anot Temidės tarnų, Savivaldybės administracija turi teisę priimti sprendimus, tačiau tai privalo daryti remdamasi viešojo administravimo įstatymu ir jame įtvirtintais principais. Deja, realybė kiek kitokia ir tai savo kailiu pajuto verslas.

Radviliškio rajone sparnų nekelia dar nė viena vėjo jėgainė, tačiau nematoma kova tarp konkuruojančių įmonių jau vyksta ne pirmus metus. Jų statybos be Tarybos pritarimo niekaip neprasidės, o tam, kad sprendimas būtų palankus po teismus tasomi net rajono valdininkai. Nekompetentingus valdininkus tarkuoja net Temidė. 

Neprofesionalumas

Rugsėjo 30 dieną administracinis teismas nusprendė, kad Radviliškio rajono savivaldybės administracija netinkamai išnagrinėjo „Druvaldos“ prašymą. Administracijos direktorė Jolanta Margaitienė kratosi asmeninės atsakomybės, tad prašo Tarybos pritarimo šios įmonės naudai – suteikti leidimą rengti vėjo jėgaines.

Rugsėjo 30 dieną Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmų trijų teisėjų Žano Kubecko, Arvydo Martinavičiaus ir Jūratės Sedalienės kolegija dūrė pirštu į valdininkų neišmanymą. Anot Temidės tarnų, Savivaldybės administracija turi teisę priimti sprendimus, tačiau tai privalo daryti remdamasi viešojo administravimo įstatymu ir jame įtvirtintais principais. Deja, realybė kiek kitokia ir tai savo kailiu pajuto verslas. Kai metų pradžioje „Druvalda“ pateikė prašymą leisti vėjo jėgainių parką kurti Sidabravo seniūnijos teritorijoje, sulaukė tik neigiamo atsakymo. Verslininkų ambicijų išsyk tai nepražudė – jie apskundė valdininkus ir laimėjo teismuose. Teismas sprendime akcentavo, kad atmetant vėjo jėgainių vystytojų prašymą, J.Margaitienės veiksmai buvo neteisėti ir nepagrįsti: nebuvo nurodytos nei teisės aktų normos, nei argumentai. Tiesa, minėtas teismo sprendimas dar nėra galutinis ir gali būti skundžiamas.

Skuba

Nespėjo rašalas nuo teismo sprendimo nudžiūti, kai valdininkai pateikė naują projektą. Tik šį kartą rajono Tarybai, kad atsakomybė kristų ant politikų pečių. Rytoj numatytame Tarybos posėdyje rajono valdžia turės apsispręsti dėl specialaus plano pakeitimo Sidabravo seniūnijoje. Projektą parengusi Architektūros ir planavimų skyriaus vyr.specialistė Ingrida Grigalaitienė iš pradžių bandė gudrauti. Valdininkė viename komitetų įtikinėjo, kad visi teisminiai ginčai pasibaigė, todėl yra uždegta žalia šviesa vėjo jėgainėms Sidabrave. Bet apie šį žingsnį sužinojęs konkuruojančios firmos „Archstudija“ direktorius per advokatą pateikė raštą Tarybos nariams, prašydamas neskubėti. Politikai pateiktame rašte įtikinėjami, kad teismo sprendimas dar neįsiteisėjęs, tad esą neprotinga skubėti ir Taryboje.

Palankumas

Politikai nebe pirmą kartą susiduria su atsinaujinančių energijos šaltinių vystytojų prašymais. Tiesa, pastebimas tam tikras selektyvumas. Vienu atveju verslui užkertamas kelias, kitu atveju – kai kurių kompanijų atstovams ištiesiamas raudonas kilimas. Pavasarį politikai nepritarė „Archstudijos“ prašymui vietoje Pakalniškių seniūnijos įrašyti Sidabravo. Verslininkai tai darė, nes sulaukė Alksniupių kaimo bendruomenės aršaus pasipriešinimo dėl vėjo jėgainių kaimynystės. Diskusijų metu išlindo yla, kodėl Tarybos didžiausios frakcijos atstovai nesutiko įsileisti „Archstudijos“ į Sidabravą. Šioje seniūnijoje „Druvalda“ iš ūkininko Gintaro Žilėno išsinuomavo žemės sklypus vėjo jėgainėms. Žemdirbys yra konservatorių partijos narys, tad gal tai ir paaiškina, kodėl tam tikrus verslo atstovus išskėstomis rankomis pasitinka konservatorių politikai ir jų paskirti valdininkai. 

Ar pritars vėjo jėgainėms?

Rajono vadovas Vytautas Simelis atvirai sako remsiantis verslo investicijas, ypatingai į atsinaujinančią energetiką. Suprantama mero pozicija, nes į šį postą kandidatavo nuo Žaliųjų partijos. Tiesa, dalis valdančiųjų dvejoja nežinodami, kurią poziciją pasirinkti. Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komitetui vadovaujantis valstietis,  partijos frakcijos seniūnas  Jonas Povilaitis komiteto posėdyje aiškiai išreiškė abejones. Politikas sako bent jau dabar susilaikys dėl poros priežasčių – įžvelgia neaiškumų dėl tebesitęsiančių teisminių procesų, taip pat netenkina atstumai iki gyvenamųjų vietovių. Komiteto posėdžio metu vyr. specialistė I.Grigalaitienė tikino, kad „Druvalda“ garantavo, jog statant vėjo jėgaines saugūs atstumai bus išlaikyti. Visgi pripažinta, kad statybų dokumentacijos planavimo metu gali būti tam tikrų korekcijų. Statybos leidimą išduotų Savivaldybės administracija, kuriai vadovauja konservatorė J.Margaitienė. 

Marius Aleksiūnas

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments