Ar Seime R. Baškienę pakeis jos patarėjas?

0
1195
Kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimą Šiaulių krašto apygardoje: įvairios patirtys ir perspektyvos
Dovanos

Iki Seimo rinkimų liko mažiau nei dvi savaitės, o Šiaulių krašto apygardoje dėl parlamentaro kėdės į kovą stojo aštuoni kandidatai: viena moteris ir septyni vyrai. Kandidatus, šiuose rinkimuose siekiančius Seimo nario mandato, apžvelgsime pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateiktą abėcėlinę tvarką.

Pirmoji 49 metų su aukštuoju išsilavinimu bei daktaro laipsnį turinti Salomėja Jastrumskytė. Antrą kartą į Seimą kandidatuojanti mokslininkė eina kartu su Petro Gražulio vadovaujama Tautos ir teisingumo sąjunga. Neteista Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji darbuotoja nurodo mokanti penkias užsienio kalbas, tiesa, kai kuriomis galėtų susišnekėti be problemų, kai kitas tėra tik pradėjusi mokytis. Nors kandidatė nurodo pernai uždirbusi beveik 29 tūkstančius eurų, tačiau neturi jokio privalomo registruoti turto. Pernai ji sumokėjo 5 460 eurų gyventojų pajamų mokesčio. S. Jastrumskytė privačių interesų deklaracijoje nurodo tik savo darbovietę. VRK duomenimis, kandidatė dar nėra gavusi aukų savo politinei kampanijai, tačiau galutinės sumos paaiškės tik po rinkimų.

Antrasis sąraše yra TS-LKD (konservatorių) partijos narys 59 metų Alfredas Jonuška. Jis tikrai nėra politikos naujokas – nuo 1997 iki 2000 metų vadovavo Šiaulių rajono savivaldybei, prieš tai dvejus metus buvo mero pavaduotojas. Kandidatas nurodo, kad dirbo iki 2024 metų Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generaliniu direktoriumi. Privačių interesų deklaracijoje nurodoma, kad kandidatas šiuo metu dirba Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitete prie Europos parlamento. Aukštąjį išsilavinimą turinčio politiko kišenėje vėjai nešvilpauja, bet dideliais turtais pasigirti taip pat negali, nors darbinė patirtis kandidato pakankamai įspūdinga. A. Januška deklaravo turto už 68,5 tūkstančio eurų, dar per pernai uždirbo 38 tūkstančius eurų, nuo kurių sumokėjo beveik 7 tūkstančius gyventojų pajamų mokesčio. Kandidato sutuoktinė taip pat labai užimta – privačių interesų deklaracijoje nurodomos net kelios darbovietės, kuriose dirba kaip ekspertė. Partija jam skyrė 6,5 tūkstančio eurų politinei kampanijai paremti, dar 1 000 eurų pervedė bendrapartietis Vaclovas Motiejūnas.

34 metų Eimantą Kirkutį kandidatu pasirinko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Anksčiau šios partijos ilgamete nare buvusi Rima Baškienė kelias kadencijas būdavo išrenkama į Seimą nuo šios apygardos, tačiau prieš porą metų seimūnė paliko valstiečius, todėl šiems reikėjo kito pasirinkimo. Jauniausias kandidatas – Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras, kuris yra ir valdybos narys Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre. Jo išsilavinimas – statybos inžinierius, o pabaigęs yra Šiaulių universitetą. Į Seimą norintis patekti valstybės tarnautojas 2023 metais deklaravo 73 600 eurų vertės dydžio turtą. Taip pat nurodė turintis daugiau nei 5,3 tūkstančio eurų. Pagal deklaraciją, kandidatas yra gerokai prasiskolinęs – paskola siekia beveik 67 tūkstančius eurų. Pernai vicemeras E.Kirkutis uždirbo virš 40 tūkstančių eurų, o gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo 8,1 tūkstančių eurų.

69 metų liberalas Algis Mačiulis nurodė esantis ne tik šios partijos narys, bet anksčiau priklausė Liberalų ir centro partijai bei buvo komunistų partijos narys. Kandidatas yra Šiaulių rajono savivaldybės Tarybos narys ir vadovauja Sveikatos ir socialinių reikalų komitetui. Nuo 2015 iki 2019 metų ėjo mero pavaduotojo pareigas, o prieš tai buvo Meškuičių mokyklos direktoriumi. Pagal išsilavinimą pedagogas A. Mačiulis turto neturi labai daug – jis deklaravo 68,5 tūkstančio eurų vertės turtą bei 2 000 eurų piniginių lėšų. Taip pat pensijinio amžiaus kandidatas nurodė pasiskolinęs 100 eurų, tačiau iš ko gavo tokią paskolą, politikas nenurodė. Pernai jis uždirbo 10,4 tūkstančio eurų, nuo kurių sumokėjo 452 eurus gyventojų pajamų.

45 metų privačios įmonės direktorių Darių Simonavičių kandidatu iškėlė Socialdemokratų artija. Šios partijos nariu jis yra daugiau nei dešimt metų ir nepriklausė jokiai kitai partijai. D. Simonavičius irgi yra Šiaulių rajono savivaldybės Tarybos narys, kuriuo buvo išrinktas pirmą kartą 2023 metų savivaldos rinkimuose. Iki tapdamas privačios įmonės vadovu, kandidatas dirbo savivaldybės komunalinių paslaugų įmonėje, bet gretimame Radviliškio rajone. Socialdemokratas deklaravo daugiau nei 103 tūkstančius eurų nekilnojamojo turto, dar porą tūkstančių eurų vertės meno dirbinių bei beveik 33 tūkstančių eurų piniginių lėšų. Jo metinis uždarbis kaip įmonės vadovo buvo beveik 40 tūkstančių, dar virš 6,2 tūkstančio eurų pajamų gavo iš individualios veiklos. Socialdemokratų politikas į biudžetą sumokėjo daugiau nei 6,1 tūkstantį eurų. Vietos politikas yra kelių bendruomenių narys bei vadovauja Šiaulių rajono verslininkų asociacijai. Nuo pernai metų pradžios priklauso asociacijai “Už švarų orą”. VRK duomenimis, šį kandidatą parėmė tik partija – ji skyrė 2 000 eurų.

Inžinierius Mantas Šakočius, 38 metų, keturių dukterų tėvas, iškeltas naujos politinės partijos Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Jis taip pat yra šios partijos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkas. Politikoje ne naujokas, tai jo antrasis kartas kandidatuojant į Seimą – pirmasis kartas buvo dar 2012 metais su sąrašu, kaip nepriklausomas kandidatas. Solidžią 18 metų vadovavimo patirtį, atsižvelgiant į kandidato amžių, sukaupęs dirbdamas privačiame sektoriuje, šiuo metu jis dirba „Volflita“ UAB projektų ir pardavimų vadovu, 2023 metais išrinktas į Šiaulių rajono savivaldybės tarybą, yra Šiaulių rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininkas, dirba LR Seimo narės Rimos Baškienės patarėju. Aktyvus visuomeninėje veikloje, buvo vienas iš Lietuvos jaunimo sąjungos steigėjų ir valdybos narių (2011-2020 m.), yra iniciatyvinės grupės „Už švarų orą‘‘ vienas iš lyderių, šiuo metu yra Asociacijos „Už švarų orą‘‘ pirmininkas, Šiaulių valstybinės kolegijos alumnų asociacijos steigėjas ir valdybos narys, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos narys, Šiaulių rajono nevyriausybinių organizacijų (NVO) tarybos narys. M. Šakočius turi du aukštuosius išsilavinimus, apimančius statybos inžinerijos bei statybos valdymo ir administravimo sritis, kalba 3 užsienio kalbomis. Jo aktyvi visuomeninė veikla rodo atsakingą požiūrį į antikorupcijos, aplinkosaugos, atsinaujinančių išteklių technologijas ir jaunimo švietimo bei karjeros formavimo klausimus. M. Šakočius deklaravo turintis 176 605 eurų turto. Be to, dar turi beveik 14 tūkstančių eurų piniginių lėšų, bet visiškai neturi vertybinių popierių ar meno dirbinių. Gautos kandidato paskolos sudaro 32 279 eurų, suteiktų paskolų neturi. Pernai M. Šakočius uždirbo daugiau nei 36 tūkstančius eurų ir sumokėjo į biudžetą daugiau nei 6,5 tūkstančių eurų gyventojų pajamų mokesčio. VRK duomenimis, kandidatui jau paaukota 1830 eurų pavienių fizinių asmenų aukų ir asmeninių lėšų politinei kampanijai, tačiau galutinės sumos paaiškės po rinkimų.

65 metų ūkininkas Vytautas Slabys į Seimą bando patekti su Remigijaus Žemaitaičio sukurta “Nemuno aušra” partija. Tačiau tai ne vienintelė šio kandidato partija, kuriai yra priklausęs – jis buvęs komunistų partijos nariu, biografijoje nurodęs buvęs Mažeikių rajono komjaunimo komiteto sekretoriumi, sovietinės armijos vyresniuoju leitenantu, Bubių tarybinio ūkio Šiaulių rajono skyriaus valdytoju, tada nuo 1995 iki 2022 buvo LŽVS, paskui dvejus metus priklausė Demokratų sąjungai “Vardan Lietuvos”. Aukštąjį išsilavinimą turintis ir dvejomis užsienio kalbomis galintis susikalbėti V.Slabys nurodė turintis beveik 50 tūkstančių eurų turto ir dar 30 000 eurų piniginių lėšų. Kandidatas pernai uždirbo 44,5 tūkstančius eurų, nuo kurių sumokėjo virš 8,3 tūkstančio eurų gyventojų pajamų mokesčio. Vedęs vyras nėra labai užimtas visuomenine veikla ir priklauso tik sodininkų bendrijai “Jovaras”. Apie gautas aukas politinei kampanijai paremti VRK tinklalapyje informacijos nėra.

Paskutinis ir vienintelis teistas iš visų kandidatų šioje apygardoje yra Felikas Trijonis. Jį į Seimą iškėlė Lietuvos regionų partija. 47 metų kandidato šeiminė padėtis – išsiskyręs, darbinė patirtis itin skurdi – anketoje F. Trijonis nurodė dirbantis privačios įmonės direktoriumi nuo 2021 metų iki dabar. Be to, 2009 metais pabaigė Šiaulių kolegiją. F. Trijonis 2015 metais buvo nuteistas už vengimą išlaikyti vaiką. Bet tai ne vienintelis šio kandidato teistumas. Pirmą kartą jis buvo nuteistas už vagystę 1998 metais. F. Trijonis nurodė turintis turto už 24 tūkstančius eurų, be to, turi ir 10 tūkstančių eurų piniginių lėšų. Per 2023 metus Lietuvos regionų partijos iškeltas kandidatas uždirbo beveik 15 tūkstančių eurų ir sumokėjo 620 gyventojų pajamų mokesčio. Visuomeninė veikla apsiriboja viena bendruomene – kandidatas yra “Drąsučių” bendruomenės narys. Pomėgiai – pirtis ir sportas, F. Trijonis yra klubo „Kuršėnų garas“ narys ir sporto klubo „Edinas“ narys.

Ankstesnis straipsnisR. Baškienė: geriausias Jūsų pasirinkimas – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“
Kitas straipsnisPriekabiavimo skandalas V.Kudirkos progimnazijoje: prieš teismą stos buvęs mokytojas

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia