Meras A.Bautronis planuoja eksportuoti triušieną į Taivaną: tuo susidomėjo net STT

0
2261
Meilė triušiams tėra tik rinkėjų akių dūmimas - už biudžeto pinigus A.Bautronis juos skers ir siųs į Taivaną.

Pastaruoju metu savivaldybės vadovo sodyboje vyksta įtempti pasiruošimo darbai. Grajauskų kaimo, šalia kurio esančiame vienkiemyje gyvena svarbiausias rajono politikas su šeima, gyventojai pastebėjo nuolat kursuojančius Savivaldybės įmonių darbuotojus. Pasikeisdamos brigados iš „Raseinių komunalinės paslaugos“ arba „Raseinių vandenų“ atvyksta ir išvyksta. Tik nuvykus į vietą žurnalistams, paaiškėjo tiesa – Andriaus Bautronio sodyboje įrenginėjama triušių skerdykla ir lupykla. Tam politikas ir jo žmona paprašė pinigų iš Nacionalinės mokėjimo agentūros. Šios atstovai patvirtino, kad merui, kuris paraiškos  teikimo metu turėjo vos 17 triušių, skirta 15 000 suma. O kad tų triušių padaugėtų, Dovilei Bautronienei duota solidesnė suma – net 31 399 eurai. Ar tikrai Bautronių šeima ruošiasi užversti Taivaną lietuviška triušiena? O gal tai planas išgelbėti partijos pirmininko reputaciją, kai šis savo pareiškimais supykdė žemyninės Kinijos vadovus?

Skambutis
„Ar Jums neįdomu, kodėl į Bautronio sodybą Grajauskuose taip dažnai važiuoja „Vandenų“ mašinos?“, – pasiteiravo neprisistatęs asmuo. „Įdomu“, – atsakiau ir laukiau tęsinio. „Kiekvieną savaitę juda pirmyn atgal. Ką ten tiek reikia veikti? Kas, avarija kokia vandentiekio, ar kriauklė užsikišusi? O gal jau nebe Savivaldybės, o Bautronio uab’as pasidarė? Sėdi Simonavičius tikriausiai jo kišenėje?“, – klausimus greitakalbe bėrė pašnekovas tikėdamasis suintriguoti. Nemeluosiu – tikrai suintrigavo. „Ar gali būti taip, kad Jūs suklydote ir susimaišėte? Gal ten ne Savivaldybės įmonių darbuotojai arba…“, – bet nespėjus baigti klausimą anonimas pertraukė. „O Jūs pasidomėkite, tikrai bus įdomu. pamatysite, pažadu“, – mįslingai užbaigė pokalbį vyras, skambinęs iš telefono, kurio numeris buvo užslaptintas.

Paslaptys
Gavęs bet kokią informaciją, kad ir kaip ji neįtikinamai skambėtų, žurnalistas privalo ją tikrinti. Priklausomai nuo žmogaus, korespondentas įvairiai tikrina informaciją. Pateikdamas klausimus raštu, skambindamas pašnekovams ar nuvykdamas į vietą. Pasitikrinęs savais šaltiniais, sužinojau, kad Savivaldybės įmonės „Raseinių vandenys“ darbuotojai tikrai darbuojasi pas A.Bautronį sodyboje, kurioje nėra centralizuotų vandens tiekimo  ar nuotekų trasų. Kad dirba jo įmonės žmonės, tą vėliau patvirtino ir direktorius Vaclovas Simonavičius. Deja, pradėjus aiškintis situaciją, prasidėjo patys įvairiausi trukdžiai gauti informaciją: tai asmens duomenys, tai įmonės interesai ir panašiai.

Vizitas
Po keleto užklausų įmonėms bei pačiam merui ir gautų mįslingų bei abstrakčių atsakymų nusprendžiau, kad reikia pačiam asmeniškai nuvykti į svečius. Pats meras yra kažkada mane pakvietęs į sodybą, kai domėjausi visai kitu klausimu. „Atvyk ir pats įsitikinsi, kad to nėra. Pamatysi savo akimis“, – tada rašė jis man. Matyt, nepagalvojo, kad vieną dieną taip ir gali atsitikti.  Pagalvojau, kad nieko nebus blogo, jei pakvietimu pasinaudosiu dabar. Juk proga neeilinė, nes metami kaltinimai yra pakankamai rimti – savivaldybės meras apkaltinamas korupciniais dalykais, todėl reikia įsitikinti, ar tai bent jau arti tiesos. Atvykus į sodybą pasitinka vartai su užrašu „Ievaliepė“, ir nors vartai atverti, niekas nepasitinka manęs. Bandau prisikviesti šeimininkus, tačiau į mano šaukimą niekas taip ir nesureaguoja – tik vėjas laukuose. Įeinu į teritoriją ir pasibeldžiu į duris. Jokio atsakymo. Ieškau šeimininkų toliau ir pastebiu statomus du naujus pastatus. Prie vieno jų pamato neseniai judintos žemės pėdsakai. Prieinu prie tolėliau esančios seklyčios, į kurios duris pasibeldus išbėga šuo. Taksas. Ir jis nieko nelaukdamas kabinasi į mano koją. Šeimininkė Dovilė sutramdo šunį, bet akivaizdu, jog norėjo leisti jam mane suėsti. Per didelis iššūkis vargšui gyvūnėliui. Nieko nelaukusi ji pasipiktina mano vizitu: „kaip Jūs dar drįstate čia ateiti, jei prieš tai parašote, o paskui tikrinate?“ Man net neleidžiama pasiteisinti ir tiesiai šviesiai esu išvaromas iš kiemo. Nusprendžiu nesigalinėti su nedidelio ūgio, bet labai valdingą toną pademonstravusia meriene – vis tik ji šeimininkė, kuri paprašė jos sutuoktinio laukti už vartų. Tą ir padarau, tad išeinu.

Pokalbis
Išvarytas iš kiemo ir lūkuriuodamas prie vartų skambinu merui. Šis atsiliepia pakankamai greitai ir piktai taria: „atėjai į mano namus nekviestas. Tave užfiksavo kamera. Yra nuotraukos, kaip tu vaikštai po sodybą.“ Aš to neneigiu ir bandau A.Bautroniui paaiškinti atvykimo priežastį bei tai, kad jis pats mane yra kvietęs į sodybą,  apie kurią tuo metu nieko nežinojau. Deja, paslaugumas matyt pasiliko politiko kabinete – gal suveikė atostogų režimas, tad jis net nesiruošė manęs išklausyti. Mano įtikinėjimai, kad rajono bendruomenei reikia pateikti atsakymus, nes visuomenei svarbu žinoti, kas tokio mistiško vyksta mero sodyboje, net neišklausomi. Kodėl? Dar to nežinojau, bet pajutau instinktyviai, kad kažkas čia negerai. Taip, privatumas gerbtinas dalykas, bet tada tvoros vartus nereikia laikyti plačiai atvertus. Paklaustas, kada grįš politikas namo ir kada būtų galima su juo apie mistinius darbus pakalbėti, A.Bautronis tiesiai ir neatsako: „aš dabar esu išvažiavęs. Kada grįšiu, nežinau.“ Tad sėdu į savąjį automobilį ir, ko gero, neišgirdęs trokštamų atsakymų važiuoju savais keliais.
Sutapimas ar ne, vos tik pajudėjęs už poros šimtų metrų, prasilenkiu su „Volvo“ markės automobiliu, kurį vairuoja A.Bautronis. Jis atpažįsta mane ir netrukus sulaukiu jo skambučio: „tai dar neišvažiavęs? Ar radai, ko ieškojai? Tai jei nori, gali atvažiuoti ir pasižiūrėti pats.“ Netikiu savo ausimis, ką girdžiu, todėl pasitikslinu: „ar tikrai tai kvietimas, nes ką tik reikalavote man išeiti iš kiemo?“ Išgirdęs teigiamą atsakymą apsuku automobilį, kurio nevarau į keliuką, o palieku vieškelio šalikelėje. Nueinu nedideliais medeliais apsodinta alėja.

Apžiūra
Netoli vartų laukia visa Bautronių šeima: Andrius tepa kremą vienai dukrų, kol žmona Dovilė ją laiko. Man priėjus arčiau pasipila pikta tirada.
„Tai ką, žurnaliste, nesilaikai įstatymų. Toks teisuolis, o va čia ir nesilaikai. Landai visur ir ieškai visko. Tai kas nusamdė, Mariau, tave?“, – nei labas, nei sveikas Bautronio žodžiuose taip ir neišgirdau. „Tai ką, labai nori apžiūrėti? Kur tave vesti ir ką nori pamatyti?“, – pakankamai nervingai klausinėja sodybos šeimininkas. „Kur ir kokius darbus atliko „Raseinių vandenų“ darbuotojai“, – stebėdamas netvarkingą aplinką sakau aš. „Eime čia, parodysiu“, – nusiveda prie vieno neseniai pastatyto pastatėlio, primenančio ūkinį. Ranka parodo neseniai kasinėtą vieną.
Aš žingsniais permetu atstumą ir tai pastebėjęs A.Bautronis replikuoja: „metrus skaičiuoji? Kiek suskaičiavai?“. „Penkiolika“, – pasakau ir tikslinuosi, ar tik tiek. Tada parodo dar vieną vietą. Suskaičiavus pasirodo, kad 30 metrų mažiausiai, nors man sakė, kad dvidešimt. „Įdomu, ar už visus atliktus darbus sumokate, ar kaip?“, – žinodamas, kad su sąskaitomis kažkas negerai. Šaltinis įmonės viduje atskleidė, kad už kai kuriuos darbus galėjo būti nesumokėta arba sumokėta tik po to, kai pradėjo žiniasklaida domėtis.
„Ar galiu nusifotografuoti, kad…“, – bet nespėjus pabaigti klausimą išgirstų griežtą ne. „Aš neleidžiu fotografuoti, gali žiūrėti, bet čia nefilmuosi. Jokių nuotraukų…“, – kaip koks vanagas seka žvilgsniu mano rankoje laikomą telefoną.
„Patenkintas?“, – sugrąžina mane į realybę A.Bautronis. „Bet juk jie ne vieną kartą čia buvo. Kur dar jie dirbo?“, – teiraujuosi. Meras nusiveda prie šulinio ir įtikinėja, kad specialistai iš „Raseinių vandenų“ įmonės jam į vidų įvedė vandenį. Nuo šulinio iki pastato akivaizdžiai matosi darbų žymės, nes dar nesutvarkyta. Apsilankymą baigiu, tačiau klausimų dar daugiau nei atsakymų.

Ūkininkas-skerdikas?

Politikas privalo bet kokius interesus deklaruoti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos administruojamame puslapyje PINREG. A.Bautronio deklaracijoje naujausias įrašas rodo, kad jis sudarė sutartį su Nacionaline mokėjimų agentūra (NMA). Pedagogo išsilavinimą turintis meras registravosi ūkininku ir pateikė paraišką. NMA patvirtino penkiolikos tūkstančių eurų paraišką ir dvylika tūkstančių išmokėjo avansu. Anot NMA atstovės spaudai Vaivos Kovaliūnienės, „Andrius Bautronis yra patvirtintas paramos gavėju pagal priemonę „Parama smulkiems ūkiams“. 2022 m. jam skirta paramos suma – 15 000 eur.“ Tačiau ką vėliau sužinojau, šokiravo ir mane, nes tikrai negalėjau tuo patikėti, kai perskaičiau NMA specialistų atsakymą. V.Kovaliūnienė nurodė, kad pagal pateiktą paraišką parama Bautronių ūkiui skirta triušių skerdimui ir perdirbimui! Dar daugiau. Jis skerdieną žada importuoti į Taivaną, nors tuo pačiu metu tikina, kad pats ar jo žmona triušių neužmušinės! Niekas negalėtų patikėti, kad žmogus, kuris socialiniuose tinkluose demonstravo begalinę meilę šiems švelniakailiams gyvūnėliams, staiga pataps skerdiku arba kurs darbo vietą skerdikams savo sodyboje. Keista tai, kad teikdamas paraišką savivaldybės vairininkas deklaravo turintis vos 17 triušių. Įvertinus paraiškos dydį, galima pamanyti, kad vieno švelniakailio nužudymas kainuos kone tūkstantį eurų. Bet NMA atstovė mane nuramino. „Nors paraiškos teikimo metu ir buvo nurodytas nedidelis triušių kiekis, neabejotinai parama nebūtų skirta tik tokiam skaičiui. Ferma ar banda turės didėti, nes yra nustatomi siektini tikslai. Ir jei bus kokių nors įtarimų, tai bus atliktas patikrinimas. Šiuo metu vis dar vykdomas projektas, todėl negalima ko nors konkrečiai pasakyti“, – sakė NMA atstovė. Politikas paneigė, kad kokie nors jo sodyboje atlikti darbai būtų dengiami projektiniais pinigais. O gal žiniasklaidos domėjimasis užkardė bet kokias negeras užmačias? Juk neaiškumų su Savivaldybės įmonėmis taip ir liko.

Trinkelės

Raseinių komunalinės paslaugos“ direktorius Sigitas Kleišmantas patvirtino, kad per šią kadenciją pas A.Bautronį įmonės darbininkai vyko pakankamai dažnai. „Pagal pateiktus prašymus UAB ,,Raseinių komunalinės paslaugos“ minimam asmeniui nuo 2019 m. iki dabar atliko 16 užsakomųjų darbų. Už darbus užsakovui pateiktos sąskaitos, užsakovas atsiskaitė“, – komentavo vadovas. Jis patvirtino, kad daugiausiai tai buvo transporto nuoma ir žolės pjovimo paslauga. Dažnas rajono gyventojas turėtų stebėtis, ar Savivaldybės įmonė, kurios pagrindinė veikla yra tenkinti seniūnijų užsakomųjų darbų vykdymą, nesusitvarkydama pilnai su šiomis užduotimis, lekia šienauti pas merą į jo sodybą? Ar trinkeles atvežė „savivaldybininkai“, nei meras, nei direktorius nebuvo linkę atsakyti. A.Bautronis tikino, kad trinkeles įsigijo, tačiau nesuteikė galimybės su jomis susipažinti. Nors redakcijos žiniomis, jis jas iš rangovo gavo nemokamai. Ar rajone niekur nebereikia suremontuoti šaligatvių, klausimas retorinis? Į pateiktus klausimus, iš kur įsigijo trinkeles, politikas sureagavo labai jautriai. Jis tikino jas nusipirkęs šiemet, bet nepateikė jokių įrodymų.

Tyrimas

Paprašyti pakomentuoti situaciją antikorupciniu atžvilgiu, STT pradėjo tyrimą dėl A.Bautronio sodyboje vykstančių darbų. STT komunikacijos skyriaus vyr.specialistė Julija Gorovniovaitė patvirtino, kad tarnybos agentai aiškinasi aplinkybes dėl galimų korupcinių apraiškų. Redakcijos žiniomis, teisėsaugininkai jau apklausė kai kuriuos asmenis ir tikrinosi informaciją. Kiek tyrimas užtruks, STT nepasakė. Ar agentai jau buvo pas merą sodyboje, nėra žinoma. Nors kaip tvirtina STT, jie tikrai neis į sodybą kasti griovių, kad išmatuotų suklotų vamzdžių ilgį. Kaip pasisuks šis tyrimas, parodys laikas.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia