Naudinga vairavimo žiemą pamoka – iš vairavimo mokyklos „Autoreidas“ vadovo lūpų

0
1899
R.Labanauskas, "Autoreido" vadovas, pataria, kaip saugiai vairuoti žiemą.

Šaltis ir sniegas apsunkina net ir labai patyrusių vairuotojų keliones. Keliams virtus ištisomis čiuožyklomis, neapseinama be skaudžių ir mirtinų avarijų. Tokiomis sąlygomis į kelius išvažiuoja ne tik patyrę profesionalai, bet ir mėgėjai vairuotojai. Ką daryti, kad sunkiomis žiemos sąlygomis jaustumėmės saugiai keliuose, pataria „Autoreidas“ direktorius Rimas Labanauskas.

Nedarykite klaidų

Daugiau nei dešimtmetį vairavimo mokyklai vadovaujantis R.Labanauskas pokalbį pradeda anekdotiniu atsitikimu Šilutės rajone. „Policijos ekipažas privažiuoja nuo kelio nuslydusį automobilį, kurį vairavo jaunas vaikinas. Ant automobilio užklijuotas klevo lapas, rodantis, kad vairuotojas dar žalias. Pareigūnai klausia vaikino, kokiu greičiu šis važiavo? Vairuotojas išdidžiai atsako, kad neviršijo leistino 70 km/h. Policininkai susižvalgo tarpusavyje ir klausia naujai iškepto vairuotojo, ar šis žinojo, jog kelias slidus ir toks greitis pavojingas. Vaikinas pakėlė pečius ir jiems atsakė, kad vairavimo mokykloje niekas jam nesakė, kad žiemą keliai slidūs būna.“

Kaip sako vairavimo mokyklos direktorius, būtinai reikia įvertinti visus faktorius. Ne tik gamtos sąlygas, bet ir automobilio techninę būklę, padangas, o taip pat ir vairuotojo sveikatą. Kartais vairavimas žiemos sąlygomis gali priminti loteriją, nes gausiam sniegui padengus kelius, jis susivažinėja ir tampa čiuožykla. Atodrėkis ir šaltukas iš karto po jo taip pat savo darbą padaro. Tai kai kurie vairuotojai pamiršta įvertinti.

Daugiau nei dešimtmetį vairuotojus rengiančios mokyklos vadovas R.Labanauskas negaili patarimų kolegoms vairuotojams.

Padangoms neverta taupyti

Kaip žmogui svarbu geri batai, taip automobiliui yra svarbios padangos. Vairuotojus rengiančios mokyklos direktorius R.Labanauskas sako pastebėjęs, kad Lietuvoje vairuotojai perka padėvėtas padangas iš Vakarų Europos. Anot pašnekovo, nors jos ir turi dar gerą protektoriaus gylį, tačiau jau yra pasenusios. Todėl paspaudus šalčiui jos tampa kietos ir nebeturi reikiamo sukibimo. Esant slidžiai kelio dangai, tokiomis padangomis vairuojamas automobilis bet kokią akimirką gali tapti nebevaldomu. Tada iki nelaimės yra tik akimirka.

Valytuvų svarba

Kai prisninga ir sniegas padengia viską, būtina, anot R.Labanausko, švariai nusivalyti visus automobilio ar kitos priemonės langus. Dėl matomumo, sako „Autoreido“ direktorius. Dažnas tingi kruopščiai nuvalyti ir prasikrapštęs truputį tuoj sėda už vairo ir važiuoja. Tačiau matomumas tai gerokai menkesnis. Be to, būtina sniegą nuvalyti ir nuo automobilio stogo, kadangi stabdant jis visas nučiuoš ant automobilio priekio. Sulaužyti valytuvai gali būti menkiausia problema, nes važiuojant automagistrale ir staigiai pristabdžius, vairuotojas nieko nebematys. Būtina taip pat ir nuo didelių sunkvežimių nuvalyti ne tik sniegą. Kartais ant tentų susiformuoja ir ledas, kuris krisdamas gali rimtai sužaloti kitus eismo dalyvius.

Tinkamas reagavimas žvėris

R.Labanausko žodžiais, laukiniai žvėrys taip pat yra rimtas iššūkis vairuotojams. Patyrę vairuotojai žino, kad išvydus gyvūną, pavyzdžiui, stirną, derėtų būti atsargiems. Ji gali peršokti kelią ir netikėtai sugalvoti bėgti atgal. Arba paskui ją bėgs dar viena stirna. Arba, kaip sako pajuokauti linkęs, nemažą vairuotojo patirtį turintis mokyklos vadovas, medžiotojas su šautuvu.

Jei žiemos metu vairuotojas pastebėjo keliu traukiantį žvėrį, jokiu būdu neturėtų daryti staigių judesių. Anot R.Labanausko, kitu atveju automobilis taps nevaldomas, nulėks nuo kelio ar bus kitų problemų. Kaip akcentuoja patyręs ekspertas, su žvėrimis taip pat yra loterija. Gali vairuotojas tik išgąstį gauti, bet gali ir didelę nelaimę patirti. Ypatingai tas pasakytina apie didelius gyvūnus: elnius ar briedžius. Susidūrimas su tokiais dažniausiai baigiasi skaudžiomis nelaimėmis.

„Mano patarimas visiems toks – vairuoti tokiu greičiu, kad Jūsų angelas sargas spėtų skristi iš paskos. Visiems savo mokiniams per pirmas pamokas sakome, kad Kelių eismo taisyklės sukurtos krauju. Taisyklės ir yra tam, kad būtų išvengta skaudžių nelaimių keliuose“, – priminė R.Labanauskas.

Linkime visiems saugios kelionės.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments