Pastebėjimai ir pamąstymai pagal V.Mikalauskį: spaudos apžvalga, kelių vištaitės

0
255
Vytautas Mikalauskis, Radviliškio PSPC socialinis darbuotojas.

Narcisizmas, medicinoje – lytinis iškrypimas, kuriam būdingas savęs įsimylėjimas… (Tarptautinių žodžių žodynas).

Pradžia

Galiu iškart nuraminti – apie lytinius iškrypimus nerašysiu. Jūsų laukia savotiška spaudos apžvalga. Neseniai savaitraščio redaktorė Asta Volkovaitė man įteikė pluoštą pagyvenusių šalies laikraščių. Tarp jų buvo ir „Kaimo laikraštis“ bei „Ūkininko patarėjas“. Tai gerai, nes dažnam lietuviui iš kišenių, o kartais ir iš smegenų kyšo plūgo rankenos. Rašoma paprastai, tinka vidutinio intelekto auditorijai. Intelektualams, ko gero, kur kas labiau patiktų „Lietuvos rytas“, visiems kitiems – „Respublika“. Įvairovė ir konkurencija – naudingi dalykai. Žemo intelekto skaitytojams labiau patiktų „Laisvas laikraštis“ ir „Karštas komentaras“. O jau straipsnių pavadinimai: „Policijos kloaka“, „Mes – ne mafija, mes sistema“ ir pan. Dar yra regioninės spaudos bei vietinių savaitraščių. Pasitaiko ir proginių politinių leidinių. Tarkim, Nacionalinio susivienijimo leidinys „Susigrąžinkime valstybę!“. Pirmajame jo puslapyje – Vilniaus universiteto profesorius, vienas sąjūdžio ir liberalų partijos kūrėjų, Nacionalinio susivienijimo pirmininkas – Vytautas Radžvilas su straipsniu „Apginti atmintį“. Geras straipsnis, bet jį perskaičiusi kokia nors Zosė Žąsinienė iš Žąsinaičių kaimo vargu ar supras, ką autorius norėjo pasakyti. Pateiktą medžiagą vertinu, bet ji skirta aukšto skrydžio paukščiams, profesoriams, daktarams, bent magistro laipsnį įgijusiems. Tiesa, ir rašanti publika panaši į intelektualų grietinėlę – minėtų akademinių laipsnių turėtojų gvardiją, tad šį leidinį galima vertinti tik kaip politinio narcisizmo apraišką. Tai tik mano nuomonė, spręsti Jums. Iš kitos pusės smagu, kad nenusileista iki „Radviliškio krašto“ primityvizmo. Tūlas vietos deputatas (leidėjas) devyniolika kartų akcentuoja savo pavardę (yra ir pora nuotraukų). Deputatas pasisakė, deputatas pastebėjo, deputatas siūlė, deputatas nepritarė, deputatas nebalsavo, deputatas pažadėjo, deputatas neslepia savo nuomonės, deputatas stebėjosi. Iki pilnos laimės ir geltonosios spaudos trūksta visai nedaug – deputatas pusryčiams suvalgė arklienos kepsnį, o pietums užsisakė jautienos tešmens guliašą, tądien jis pasimylėjo su dviem konkubinomis ir pan. Paaiškinu. Konkubina – sugulovė, konkubinatas – įstatymu reguliuojamas faktinis vyro ir moters sugyvenimas arba teisiškai neįforminta santuoka. Ir štai toks veikėjas žada, stebisi ir t.t. Įdomu ir tai, kad minėtas veikėjas dalyvavo Avinų šventėje. Suprantu, pagal horoskopą jis yra avinas, kaip gyvenime – ne mano reikalas. Beje, Avinų šventėje dalyvavo ir vienas Seimo narys, ne Avinas, bet ir tai suprantama, nes vietos gyventojai, pravažiuojantys pro Pavartyčius, avių bandas kažkodėl vadina Seimo posėdžiais. Žodžio laisvė, o liežuvauti prašosi žmogaus prigimtis.

Prigimtis

Kažkodėl sočiai ir ramiai gyvenęs oficiozas ankstesnę savaitę išpylė eilinę srutų porciją mero adresu. Oficialiai tai vadinasi lyg ir kritika. Panašiai, skatinamas prigimties, pasielgė ir „R.K.“. Kliuvo ir žurnalistui M.Aleksiūnui, bent užsakovas būtų pabandęs paslėpti savo kyšančias ausis.

Tiesa, jau metas pakeisti laikraštinę temą ir papasakoti apie naują reiškinį. Visi mes esame girdėję apie kelių erelius ir/ar gaidelius. Šis epitetas buvos taikomas daugiau vyriškos genties atstovams. Asmeniškai man, vairuojanti moteris buvo saugios kelionės garantas, bet gyvenimas įnešė savo pataisų. Pateiksiu porą pavyzdžių. Popietinis Parko gatvės namų kiemas. Įrieda automobilis. Signalizuoja, vėliau iš jo išsiropščia juodais odiniais drabužiais apsitempusi dama. Kažką trumpai šnekteli su vaikėzais ir oriai kraipydama užpakalinę kūno dalį dingsta laiptinėje. Noras pademonstruoti sugrįžimą? Nespėliosiu. 

Kita istorija. Mažvydo gatvė, Sodų bendrijos teritorija. Prieš nosį į šalutinę gatvelę įsuka blondinės vairuojamas „Skoda Octavia“. Spėju, norėjo patikrinti, ar mano dviratis yra su stabdžiais. Pokštininkė. Manau, ir kiti skaitytojai galėtų papasakoti ne vieną panašią istoriją iš savo asmeninės patirties. Tad pagalvojau, jei yra kelių erelių-gaidelių, turėtų būti ir kelių vištos-vištaitės. O ką? Juokauti nevengia net „National Geographic Lietuva“. Specialiame numeryje radau rekomendacijų: „Kaip pilietis dalyvaukite valdžios atstovų rengiamuose posėdžiuose… Ateikite į susitikimus su įstatymų leidėjais…“. Vienas pažįstamas taip ir padarė. Kuo baigėsi jo aktyvumas, žino visi rajono gyventojai. Jei ne visi, tai dauguma. O šiaip rajonuose, kur merai linkę į politinį narcisizmą (buvęs Radviliškio, dabartinis Klaipėdos rajono ar. pan.) savivaldybės visad arti šiknos skylutės. Ekonominiu, skiepų nuo „koronės“ ar kitais parametrais.

Paramentrai

Tik nieko nebijokite vaikeliai, nes kaip prasidės perkeitimas, taip jis ir pasibaigs. Tik reikės pradėti kurti naują pasaulį. (D.Sobeckis, lietuviškasis D.Braunas, savo romane priskyręs šiuos žodžius evangelijos personažui – Lozoriui). Kad teks kurti naują pasaulį po konservatorių valdymo eros pabaigos, net neabejoju. Kodėl? 

Vienądien klausiausi „Hiperbolės“ ir pagalvojau, kad tai vienintelis didelės pagarbos vertas tautinis ansamblis. Ne „Nerija“, ne „Skinsiu raudoną rožę“ ar kito primityvo tiekėjas. Tai tik mano nuomonė, nepataikaujanti „lubrikantų“ vartotojams. Šiaip socializmas siūlė gražiai ir gerai gyventi, bet tam stigo lėšų. Nors tiesą pasakius, jų buvo per akis. Net dalies nesąmoningų gynybos išlaidų, kurios nutekėdavo kaip parama „draugams“ būtų užtekę automobilių gamykloms, butams pastatyti ir pan., ir t.t. Kadangi to neįvyko, atsirado ir „patepimai“, „blatai“ ir pan. 

Nepamirškime ir to, jog valdžioje buvo kriošenos-silpnapročiai, maitinę mus melu kiekvieną dieną. Netikite? Atsiverskite sovietinę „Tarybų Lietuvos enciklopediją“ ir suraskite straipsnelį, kuriame būtų įvardinta lietuviškų bolševikų mirties priežastis apie 1937 m. Na, parazitams taip ir reikia. Tai nebuvo padorūs žmonės. Visa tai pagimdė nihilizmą (neigiamą visuomenės gyvenimo vertinimą – aut.past.). Šioje dirvoje ir išaugo daugumą verslininkų.

Išaugimas

Mano nuomone, tai nulėmė ir verslininkų šykštumą. Prisiminkite jų reakciją į minimalaus atlyginimo didinimą. Tai tik preambulė. Kaip minėjau, rašau aplenkdamas laiką ir kartu nuo jo atsilikdamas. Pradėjus „voratinkliams sklaidytis be vėjo“ užplūdo nauja rajono spaudos banga. „R.K.“ kažkokia I.Kučaitė pateikė eilinį paskvilį (eilinį plūstamą rašinį, kuriame piktai išjuokiamas, niekinamas, šmeižiamas kuris nors visuomenės veikėjas ar veikėjų grupė). Šiaip visas „galingiausias“ savaitraštis – šlamštas. Tai – mano nuomonė. Užsakovas aiškus. Neįvardinsiu. Dabar šiai, neišdrįsusiai savęs paviešinti rašeivai (spėju, tokios I.Kučaitės apskritai gyvenime net nėra) drįstu pasiūlyti įdomią temą. Nuo 2014 iki 2021 metų „Radviliškio krašte“ buvo publikuotos 303 mano rašiniai „Pastebėjimai ir pamąstymai“ ir 43 „Apžvalgos“. Kiekviena po puslapį. Vieno rašinio-apžvalgos kaina – apie 50 eurų. Aritmetiką mokate? Nesvarbu. Buvau pasirašęs savanorio sutartį. Žodžiu, sutarėme, kad laikraščiui atsistojus ant kojų gausiu honorarą už straipsnius. Gavau 00 eurų ir 00 centų. Jei yra priešingai, Jūsų leidėjas gali pateikti kitokią situaciją pagrindžiančius buhalterinius dokumentus. Jų nebus. Puldami kolegas stenkitės neatrodyti juokingai ir neikite su velniu obuoliauti. Taip byloja ir liaudies išmintis. Tiesa, jei manote, kad politinis narcizas, deputatas G.L.  padorumo įsikūnijimas… Bet metas pabaigai.

Pabaiga

Savo nuosavame laikraštyje tūlas deputatas paminėtas 15 kartų. Paminėta ir jo konkubina. Beje, manau, kad tikri vyrai, kurie gerbia savo moteris, santykius įteisina. Bet nesvarbu. Skaitau ir norisi vemti. Deputatas nepritarė, deputatas pasakė, deputatas atsakė, deputatas neslėpė nuostabos, deputatas įsitikinęs, deputatas nepalaikė, deputatas priminė, deputatas įlipo į karvašūdį (to atrodo nebuvo) ir pan. Dabar paprastas klausimas minėtam politiniam narcizui – jūs naudojotės mano straipsniais nemokamai. Ar tai politinės moralinės apraiška? Manote, atsakys? Juokauju, nes jis tipiškas lietuviškas buržujus, buvęs ir iš esmės likęs konservatoriumi. 

Oficiozas šį savaitgalį net nesugebėjo išspausti kritikos mero atžvilgiu. Gal susitaikė su nemokamo, bet gerai apmokamo maitinimo praradimu? Nebuvo ir A.Č. nuotraukų. Gal oficiozas eina myriop? Nespėliosiu, bet aš garantuoju paskutinį skilties tašką.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia