Prokuroro spyris – „Bruneros“ dangstančiai Radviliškio valdžiai

0
716
Bruneros maisto sausas davinys Radviliškio moksleiviams.

 

Kas patenka į rajono mokinių skrandžius yra mažiau svarbu, nei sukelti nemalonumų prasta reputacija maitinimo sektoriuje pasižymėjusiai „Bruneros“. Tokia išvada galėjo pirštis bet kuriam antradienį besiklausant Radviliškio rajono savivaldybėje vykusio Kontrolės komiteto posėdžio. Mokinių ir jų tėvų interesus turėję ginti valdžios atstovai atrodė labiau „prijaučiantys” sočiai maitinamos įmonės interesams. Nors rajono vaikai jau seniai maitinami neaišku kuo, ir net sausų davinių dalinimas stringa, įsikišo ne tik Viešųjų pirkimų tarnyba, bet ir prokurorai. Deja, nauju viešojo pirkimo konkurso organizavimu mokinių maitinimo paslaugai nupirkti artimiausiu metu dar nekvepės.

Meras tvirto stuburo nerodo

Birželio 2 dieną Radviliškio rajono savivaldybėje posėdžiavęs Kontrolės komitetas, turėjęs spręsti klausimą, kaip elgtis toliau su maitinimo paslaugos kokybišku užtikrinimu, buvo labiau linkęs trypčioti vietoje, nei imtis realių darbų. Net rajonui šeštą kadenciją vadovaujantis Antanas Čepononis buvo linkęs apsiriboti politinės nuomonės išreiškimu, nei parodyti tvirtą mero stuburą. Realiems mero veiksmams daryti yra rimtas pagrindas – su įpareigojimu imtis veiksmų į Radviliškio rajono savivaldybės administraciją kreipėsi prokurorai. Donatas Micevičius, viešojo intereso gynimo prokuroras iš Šiaulių apygardos prokuratūros įpareigojo savivaldybės administraciją, Radviliškio švietimo ir sporto paslaugų centrą ir kelioliką mokyklų panaikinti įstatymų pažeidimus per 20 darbo dienų.

Svečio teisėmis dalyvavęs meras A. Čepononis kaip galėdamas kratėsi bet kokios atsakomybės. „Tai jau būtų tiesioginis įsikišimas į pirkimo procedūras. O aš jau turiu praktiką. “…” Tiek, kiek man galios leidžia, aš padedu administracijai“, – posėdyje postringavo A. Čepononis, greičiausiai turėdamas omeny kelis metus trūkusią korupcijos bylą, kurioje figūravo ir jis pats. Visgi jo pasiteisinimus dėl negalėjimo kištis neatlaiko kritikos, mat Vietos savivaldos įstatymu merams suteiktos galios ginti viešąjį interesą. Be to, merui tiesiogiai pavaldus yra pirkimą vykdžiusio Švietimo ir sporto paslaugų centro direktorius Vaidotas Jakavičius. Į žurnalistų klausimus, ar vykdys VPT sprendime nurodytas rekomendacijas, jie abu atsakė, kad tam nėra pagrindo. Anot jų, esą teismų praktika yra tokia, kad rekomendacijų vykdymas nėra privalomas.

Pastebėję tam tikrų įmonės dangstymo ženklų, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius su pareiškimu kreipėsi ne tik į Kontrolės komitetą, bet ir į prokurorus. Į gyventojų skundus sureagavo ir Kontrolės komitetas, kuris pasiaiškinti išsikvietė ne tik merą, bet ir Administracijos Viešųjų pirkimų ir Juridinio skyriaus vedėją Arnoldą Matuzevičių. Gaila, bet komiteto pirmininko Kazimiero Račkauskio aiškios pozicijos posėdžio metu taip pat nebuvo girdėti, nors tyrimo pradžioje asmeninėje Facebook paskyroje jis pasisakė apie maitinimo paslaugos pirkimą leisdamas suprasti, kad buvo nupirktas senas žiguliukas už naujo mersedeso kainą.

Jaučiasi viską darantys gerai

Praėjusią savaitę rajone skurdžiau gyvenančios šeimų atžalos vėl nebuvo apsaugotos nuo alkstančių skrandžių, nes Radviliškio rajono švietimo įstaigų mokiniams vėluojant kelias dienas buvo išdalinti sauso davinio maisto produktai.

Tuo tarpu maitinimo tiekėjai tikina paisantys visų jiems keliamų reikalavimų. „Sauso davinio  Radviliškio mokykloms dalinimas buvo sustabdytas, nes į davinius įtrauktų aukščiausios rūšies kiaulienos servelato ir aukščiausios rūšies dešrelių kokybė sukėlė abejonių, nežiūrint į tai, kad galiojimo terminas buvo tinkamas. Mokyklų buvo prašoma palaukti, kol tiekėjas pateiks naują servelato ir dešrelių partiją. Buvome paprašyti servelatą ir dešreles užkeisti mėsos konservais. Reagavome nedelsiant, servelatas ir dešrelės buvo užkeistos troškintos kiaulienos konservais. Papildomai pridėjome konservuotų burokėlių. Sausas davinys formuojamas pagal Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose tvarkos aprašo reikalavimus“, – teigė VšĮ „Bruneros“ Marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė. Trejų metų trukmės pasirašytų sutarčių vertė – 1 milijonas 127 tūkst. Eur.

  • Gaidžiūno įžvalgas patvirtina VPT

Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas mano, kad Radviliškio valdžios atstovai lipa ant to paties grėblio. „Rajonas jau turėjo pamoką prieš keleris metus, kai švietimo įstaigose šeimininkavo „Kretingos maistas“ (ta pati įmonė, kuri vėliau tapo „Brunera“) ir vaikai buvo maitinami neaišku kuo. Stebint į kai kurių valdžios atstovų delsimą nutraukti sutartį, man kyla minčių, kad iš tokio delsimo kažkas gauna realią naudą“, – neatmetė Seimo narys A. Gaidžiūnas. Panašią nuomonę perša ir VPT atstovų išvados.

Prieš keletą savaičių Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nustatė, kad apribojus konkurenciją „Bruneros“ buvo suteiktos išskirtinės galimybės laimėti konkursą. Anot VPT, paslaugos pirkimu besirūpinusi Radviliškio švietimo ir sporto paslaugų centro viešojo pirkimo komisija reikalavo, kad konkurso dalyviai turi pateikti Maisto ir veterinarijos tarnybos pažymėjimą, o tai apribojo konkurenciją, nes toks dokumentas konkrečiai paslaugų vietai gali būti išduotas tik įmonei laimėjus konkursą ir pasirašius sutartį. 

Atseikėjo dosniai – sulaukė šnipšto

Minėtos Savivaldybės įstaigų atstovai maitinimo tiekimo paslaugą pirko iš teisinės įmonės, paklodami apie 12 tūkstančių eurų.  Nors atsakingi valdžios vyrai galėtų mėginti žalą išieškoti iš šios neaiškios neišmanėlių „kontoros“, bet ir čia niekam nekyla ranka. Dėl vaikų aprūpinimo sausais maisto daviniais valdžios atstovai turėjo galimybes pasirašyti sutartis su kita įmone, bet net pandemijos metu sugebėjo verstis per galvą, kad dar vienu dosniu sandoriu džiaugtųsi „Brunera“. 

Ieškoti galimybės nutraukti sutartį su „Brunera“ buvo galima dar gerokai iki VPT išvadų. Kai kurie politikai sako, kad mokyklų vadovai nuo pat pradžių nevykdė pareigos atstovauti jų vadovaujamose mokyklose besimokančiųjų vaikų interesų. Net po to, kai šių metų sausio pradžioje paaiškėjo, kad mokiniai nebuvo maitinami tuo, kuo laimėjusioji įmonė buvo įsipareigojusi konkurso metu. „Bruneros“ pasižadėjo tiekti 100 procentų ekologiškus produktus, tačiau to nedarė. Maža to, pristatytuose produktuose iš viso nebuvo jokių ekologiškų produktų. Nors rajono Taryba, kaip aukščiausias savivaldos organas, įpareigojo mokyklų vadovus esant pažeidimams nutraukti sutartis su „Bruneros“ ir organizuoti kitus pirkimus, švietimo įstaigų direktoriai to nedaro. Visi tikina, kad nemato didelių problemų, nors yra atviraujančių, kad nenorima prasidėti su advokatais apsistačiusia įmone. 

Palikti komentarą

avatar