Radviliškio ligoninėje – pirmoji peties sąnario operacija

0
2314
Operaciją atliko gydytojas ortopedas traumatologas Mindaugas Dambrauskas, kuris nėra Radviliškio ligoninėje dirbantis medikas. Ligoninės nuotr.
Radviliškio ligoninė pasidalino žinia, kad įstaigoje pirmą kartą buvo atlikta peties sąnario endoprotezavimo operacija. Anot Radviliškio ligoninės atstovų, tokio pobūdžio operacijos Lietuvoje atliekamos rečiau nei klubo ar kelio sąnarių endoprotezavimai, tačiau jų poreikis nuolat auga. Pačios operacijos yra vienos iš brangesnių.
Kaip praneša sveikatos įstaiga, peties sąnario keitimo operacija buvo atlikta jauno amžiaus pacientui. Jis sirgo reumatine liga, dėl kurios išsivystė peties sąnario kremzlės pažeidimas. Ligonis ilgą laiką kentė stiprius peties skausmus, o jo rankos judesiai buvo labai riboti, dėl ko vyras negalėjo atlikti įprastos kasdienės veiklos. Dėl skausmų jis negalėjo išsimiegoti.
Kai pacientui nepadėjo vaistai, gydytojai nusprendė taikyti operacinį gydymą – peties sąnario endoprotezavimą. Dėl operacijos pacientui kreipusis į keletą gydymo įstaigų Šiaulių apskrityje, jis buvo informuotas, kad šiuo metu tokio tipo operacija gali būti atlikta tik Radviliškio ligoninėje.
Valstybinei ligonių kasai skyrus finansavimą, 2022 m. lapkričio 17 d. buvo atlikta operacija, kurią atliko gydytojas ortopedas traumatologas Mindaugas Dambrauskas. Jos metu buvo panaudotas modernus vokiečių firmos Arthrex endoprotezas. Protezo kaina galėjo kainuoti iki keturių tūkstančių eurų.
Tiek pacientas, tiek ligoninės personalas džiaugiasi sklandžiai įvykusia operacija bei gerais ankstyvais rezultatais. Po 1,5 mėn. planuojamas antrinis reabilitacijos etapas. Asmuo po 3 mėnesių turėtų grįžti į visavertį gyvenimą.

Peties sąnario endoprotezavimas vis dar mažai žinomas, todėl šios operacijos nepagrįstai bijoma. Kadangi pacientų, kuriems atlikta tokia operacija yra nedaug, ieškoma informacijos internete, klausiama pažįstamų gydytojų. Netgi ne visi gydytojai būna matę pacientų po peties sąnario endoprotezavimo.

Šalyje kiekvienais metais tokių operacijų atliekama apie 100, lyginant su kelio ar klubo sąnario endoprotezavimu – daroma 3000-5000 operacijų per metus. Paaiškinimas kodėl tiek mažai, labai paprastas: žmogus vaikšto kojomis, o ne ant rankų. Lyginant su  Švedijos registru, ten 100 tūkstančiui gyventojų atliekama 1 operacija per metus. Taigi Lietuvoje turėtų būti ne 100, o tris kartus daugiau operacijų per metus.

Peties sąnario endoprotezavimo rezultatai anksčiau buvo pusėtini, kadangi nebuvo naujų modernių endoprotezų. Buvo keičiama tik žastikaulinė dalis, atliekama taip vadinama hemiartroplastika. Kita sąnario pusė buvo paliekama nepakeista.

Peties sąnario endoprotezavimo operacijos kaina – apie 4 tūkst. Eur. Ši operacija gali būti kompensuojama PSDF lėšomis. Operacijos trukmė – nuo 2 iki 4 val.

Pooperacinis laikotarpis nesunkus, pacientas namo išleidžiamas jau kitą dieną po operacijos; dažniausiai jau po 2-3 savaičių palaipsniui atsistato pilni peties sąnario judesiai; profesionalūs sportininkai sportuoti gali grįžti po operacijos praėjus 3-5 mėnesiams, tačiau rankos funkcija atsistato daug greičiau, ir ne fizinį darbą dirbantys žmonės gali pradėti naudotis ranka palyginti labai greitai; reabilitacinis gydymas ženkliai trumpesnis ir lengvesnis, lyginant su kitomis peties sąnario operacijomis.

Lėtinio peties sąnario nestabilumo endoskopinės rekonstrukcinės operacijos labai retos Lietuvoje, o Baltijos šalyse, Europoje ir visame pasaulyje atliekamos tik aukščiausius medicinos standartus atitinkančiose žinomiausiose ortopedijos klinikose.

Parengta pagal Radviliškio ligoninės informaciją.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia