Šią savaitę Demokratų sąjungos Radviliškio skyriuje vyko rimtos peštynės dėl mero pavaduotojo posto. Pagal išankstinį penkių partijų koalicijos susitarimą, vienas Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojo postas turi atitekti Ernesto Mončausko vadovaujamiems „demokratams“. Skyriaus pirmininkas visomis išgalėmis rūpinasi, kad vicemere taptų jo trečioji žmona Lina. Tačiau tam priešinasi nemažas būrys skyriaus partiečių, tarp kurių yra ir valdybos narių.
Susirinkimas
Paaiškėjus po rinkimų, kas toliau vadovaus rajonui, E.Mončauskas sukvietė skyriaus valdybą rinkti galimą kandidatą į vicemero postą. Valdininkas, žinoma, tikėjosi lengvo pasivaikščiojimo ir vienbalsio pritarimo jo kaip skyriaus pirmininko nuomonei, tačiau įvykiai pasisuko ne taip, kaip jis planavo. Anot redakcijos šaltinių, pasiūlyta buvo ne viena, o net kelios kandidatūros. Andrius Abromavičius, buvęs socialdemokratas, ir Vigintas Strička, advokatas, pasisiūlė patys. Skyriaus pirmininkas E.Mončauskas teikė savo žmonos Linos, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojos, kandidatūrą. Į Tarybą išrinktas Eduardas Martynkinas pasiūlė Vilmantą Petušką, “Lietuvos geležinkeliuose” dirbantį Šiaulių regiono transporto ir mechanizmų poskyrio vadovą, 2020 metų geriausią įmonės darbuotoją. Kaip pasiskirstė rinkėjų prioritetiniai balsai, galite pasižiūrėti čia.
Etika
Tikėjęsis lengvo pasivaikščiojimo, E.Mončauskas susidūrė su nelauktu pasipriešinimu. Dalis skyriaus valdybos iš karto išreiškė nepasitenkinimą, kad Radviliškio miesto seniūnas bet kokiomis priemonėmis stumia sutuoktinę Liną, kurios pasirodymas rinkimuose nebuvo įspūdingas. Kaip ir beje, paties Radviliškio miesto seniūno, kuris smuktelėjo žemyn praradęs pirmąją poziciją sąraše. Supratęs, kad nesugebės įveikti vidinės opozicijos, seniūnas pradėjo gudrauti. Jis pareikalavo išrinktą į Tarybą Justą Malinauską nedalyvauti balsavime dėl kandidatūros. Tačiau pats nenusišalino balsuodamas dėl L.Mončauskienės kandidatūros. E.Mončauskui buvo priminta, kad pagal LR Politikų elgesio kodeksą, jis pats turėtų nusišalinti. Užvirė aršios diskusijos ir buvo paprašyta atidėti balsavimą. Tačiau su tuo nesutiko E.Mončauskas ir jį palaikantys valdybos nariai. Seniūnas reikalavo balsuoti čia ir dabar. Su tuo nesutikusi dalis partiečių paprasčiausiai išėjo reikšdami protestą dėl tokio skyriaus pirmininko buldozerio principu stumiamos vienašališkos nuomonės.
Buldozeris
“Skyriaus pirmininkas turėtų suprasti, kad yra ir kita pozicija. Ne tik jo nuomonė ar norai. Reikia dirbti taip, kad skyriui ir partijai būtų naudinga, o ne Mončauskų šeimai. Tai ne privatus UAB ar mažoji bendrija, tai partijos skyrius, kuriame turi būti tariamasi, o ne įsakinėjama. E.Mončauskas turi suvokti, kad jis nebe konservatorių partijoje. Jei atėjo vienyti, o ne skaldyti, tai tegul taip ir daro. Dabar pasitelkęs sau lojalius žmones iš sporto ir medžioklės nori valdyti skyrių tarsi savo įmonę. Iš šono žiūrint, mes atrodome labai prastai. Dėl vieno posto taip pjaunamasi, tai kada jie dalintus pažadus įgyvendinti galės? Kaip atrodome prieš koalicijos partnerius?”, – komentavo padėtį skyriaus viduje su anonimiškumo sąlyga artimai su situacija susipažinęs vienas E.Mončausko skyriaus narių.
Alternatyva
Ar skyriaus pirmininkui pavyks įgyti daugumos skyriaus narių palaikymą, dar nėra aišku, tačiau gaisrą gesinti atvyko Seimo narys Domas Griškevičius. Jis kaip tarpininkas išklausė abi konfliktuojančias puses. Redakcijai yra žinoma, kad seimūnas pasakė E.Mončauskui, kad šis susipainiojo interesuose ir negalėjo balsuoti už savo žmoną. To nepatvirtino nei seniūnas, nei Seimo narys D.Griškevičius, su kuriais nepavyko susisiekti. Bet kalbama, kad konfliktą pavyks užgesinti, jei abi konfliktuojančios stovyklos padarytų tam tikrų nuolaidų. Kai kuriems bendrapartiečiams tokios vidines rietenos skyriuje kelia abejonių dėl skyriaus pirmininko kompetencijos. Anot jų, žadėjęs pokyčius E.Mončauskas iš konservatorių partijos atsinešė ne ką geriausio, o visas blogiausias savybes.
“Demokratijos – čia tai nulis. Arba bus kaip sako E.Mončauskas, arba draskys skyrių į gabalus. Tipo, jis sukūrė skyrių, subūrė kolektyvą, todėl gali daryti, ką nori ir pageidauja? Bet juk tai A.Čepononio stilius. Bėgome nuo vilko, o užsirovėme ant meškos? Tikrai, tikiuosi Vilniuje mūsų partijos galvos supras, kad Radviliškyje reikės tiesioginio valdymo, kitaip dėl tos Linos visi turėsime išprotėti!“, – ironizavo viena bendrapartietė, kuri bijodama susidorojimo atsisakė atskleisti tapatybę.
Nelinkę atvirauti
J.Malinauskas ir E.Martynkinas atsisakė kol kas komentuoti. Pasak į Tarybą išrinktų politikų, jie lauks, kokias išvadas pateiks partijos atstovai iš Vilniaus centrinės būstinės. „Aš palauksiu, pamatysime, kas ir kaip bus. Taip, toks susitikimas buvo. Buvo balsuojama už kandidatus dėl vicemero, tačiau dabar nieko nenoriu sakyti“, – lakoniškai komentavo J.Malinauskas, po rinkimų pakilęs į pirmą vietą iš ketvirtos. Tokios pačios pozicijos laikosi ir E.Martynkinas, kurį iš vienuoliktos vietos rinkėjai pakėlė net į trečią. „Neskubėkime daryti išvadų. Yra tam tikrų nuomonių išsiskyrimo, bet nevadinčiau, kad tai kokia arši kova dėl postų. Man svarbu, kad būtų gerai skyriui ir partijai. O kas tą postą užims, nelabai ir svarbu. Svarbu mūsų partijos duoti pažadai rajono gyventojams, ir mes turime siekti, kad tie pažadai virstų darbais. Aš tikrai neužsiciklinsiu, kas ten turi sėdėti. Palaukime ir pamatysime. Juk be mūsų skyriaus yra dar ir valdančioji koalicija, kurioje penkių partijų atstovai. Todėl siūlau visiems turėti kantrybės, o rimtos diskusijos įmanomos su argumentais, o ne paremtos emocijomis“, – komentavo E.Martynkinas. Su E.Mončausku ir kitais nepavyko susisiekti, todėl komentaras bus paviešintas, jei tik bus jis gautas.