Savivaldybė vis dar be vicemero – K.Račkauskis atsisakė trokštamų pareigų

0
1710
Socialdemokratų vietinio skyriaus pirmininkas K.Račkauskis net ir kvailinamas to nesugeba suprasti - jam duotas postas, kuris, anot gerai informuotų šaltinių, buvo jam pažadėtas, bet paramos socdemas dabar ir neužsitikrino - tad liko tarsi jauniausiojo trečiojo brolio kvailelio vietoje.

Liepos pirmąją įvyko neeilinis Tarybos posėdis. Svarbiausias ir labiausiai intriguojantis, suplanuotas įvykis – mero pavaduotojo rinkimai. Iki šio momento povandeninės srovės labiausiai stūmė valstiečio Kęstučio Dambrausko kandidatūrą, tačiau meras Vytautas Simelis pasirinko buvusį bendrapartietį Kazimierą Račkauskį. Šis supratęs, kad daugumos palaikymo iš Tarybos narių nesulauks, pabūgo pasitikrinti – dėjo pareiškimą merui ant stalo.

Pasitikėjimas

Rajono vadovas V.Simelis oficialiai kandidatu mero pavaduotojo pareigoms užimti pasirinko socdemą. Atrodo natūralus pasirinkimas – juk daug metų dabartinis rajono vadovas buvo socialdemokratų partijos narys. Kaip pagarsino pats V.Simelis, toks žingsnis buvo priimtas po to, kai asmeniškai pakalbėta ir gautas paties K.Račkauskio sutikimas.

Aš nedūriau pirštu į sąrašą, kad išsirinkčiau kandidatą. Su juo buvo bendrauta ir gautas jo pritarimas“, – savo pasirinkimą Tarybai argumentavo meras. Vėliau išaiškėjo, kodėl buvo reikalingas šis paaiškinimas dėl suteikto pasitikėjimo.

Lakstymas

Toks drastiškas įvykių posūkis neliko nepastebėtas Taryboje. Darbietė Zita Žvikienė teiravosi, ar K.Račkauskis parašu patvirtino sutikimą užimti mero pavaduotojo pareigas. Jai buvo atsakyta, kad žodinis sutikimas buvo duotas. Nepartinis Gediminas Lipnevičius norėjo žinoti, kas kolegos galvoje apsivertė per parą.

Susirinkome būtent dėl jo klausimo svarstymo, o dabar išeina taip, kad esame čia šiaip sau“, – piktinosi politikas. Patikimų šaltinių duomenimis, kandidatui nepavyko susitarti nei su valstiečiais, nei su Antanu Čepononiu, nuo kurio piršto krustelėjimo priklausomi kone pusę Tarybos sudarantys konservatoriai. Tiesa, patirties kiek stokojantis socdemas bandė kalbas vesti akis į akį su ko gero vis dar įtakingiausiu rajono politiku. Deja, ir vėl liko kaip boba prie suskilusios geldos.

Aiškinimasis

Kolegų moralinis spaudimas padarė savo, tad žodį tarė ir pats socdemas. „Iš tikrųjų galvojau, kad viską aiškiai išdėsčiau savo rašte, galiu, manau, tik pasikartoti. Manau, kad tas sprendimas buvo truputį skubotas, kadangi pirmadienį ryte kandidatų neturėjome, o teikimas turėjo būti antradienį pasirašytas. Manau, kad viena diena buvo per mažai laiko aptarti su kitomis frakcijomis. Kaip ir parašiau, mūsų partijos vidiniai statutai neleidžia savavališkai priimti tokių sprendimų, dėl to ir atsisakiau. Tą sprendimą (dėl atsisakymo kandidatuoti – red.) ir išsiunčiau vakar, todėl ryte buvo galima posėdį atšaukti. Bet jei jis jau neatšauktas, yra kaip yra. Tai va. Atsiprašau, jeigu kas nors sugaišote laiką, bet manau, kad kiekvienas turime teisę dalyvauti ar ne. Ir taip pat atsisakyti…“, – prislopintu balso tonu atsisakymo motyvus dėstė kandidatūrą atsiėmęs politikas.

Demaskavo

K.Račkauskio argumentai merui nepasirodė nuoširdūs. „Na, Kazimierai, būkime atviri. Tai nebuvo paskutinė diena. Pačiam pasiūlyta anksčiau. Pats net skambinai prieš savaitę ir kalbėjomės apie procedūrą ir teikimą. Tai tikrai nebuvo ta paskutinė diena, kaip čia pats pakomentavai. O dėl posėdžio atšaukimo, aš ne veltui pabrėžiau datą ir valandą, kada gavau gerbiamo Kazimiero raštą. Tai šiandien ryte aštuonios valandos dešimt minučių mano elektroniniame pašte atsirado šitas prašymas, kuris atsiųstas į savivaldybės paštą 23 valandos dešimt minučių. Bent jau taip rodo sistema. Taigi, nebuvo nei 24 valandų, kai dar buvo galima atšaukti šitą mūsų susiėjimą“, – pažymėjo V.Simelis.

Prabilo „nebyliai“

Netikėtai Tarybos posėdyje žodžio pasiprašė konservatoriai. Šios partijos politikai kone dvidešimt metų Tarybos posėdžių metu sėdėdavo tarsi vandens į burną prisisėmę. Matyt, iš aukščiau nurodymus gavęs šnekėti pirmasis žodžio paprašė už korupciją teistas Eugenijus Pranevičius. Sveikatos, socialinių reikalų ir teisėtvarkos komitetui vadovaujantis konservatorius retoriškai klausė, kodėl meras per du mėnesius pusiau slaptuoju būdu derėjosi dėl kandidatūros. Tai esą apsunkino jų frakcijos narių apsisprendimą balsuoti už kandidatą paskutinę minutę. E.Pranevičius kalbą baigė pastabomis merui – esą jis turėjo posėdį atšaukti. V.Simelis trečią kartą pakartojo, kad posėdžio atšaukimui nebeliko laiko dėl to, kad K.Račkauskis per vėlai pranešė apie kandidatūros atsisakymą. O dėl vicemero kandidatūros aptarimo V.Simelis buvo labai konkretus.

Įstatyme aiškiai parašyta, kad meras teikia pavaduotojo kandidatūrą. Nemanau, kad turėčiau mėnesį su jumis derinti kandidatūrą ar skambinti į Vilnių ir gauti sutikimą“, – nukirto meras.

Kerštas

Rajono žmonių tiesiogiai išrinkto mero tiesumas ne juokais įsiutino konservatorius. Meras sulaukė revanšo – konservatoriai užkirto kelią mero komandiruotei į Lenkijos Grodzisk Mazowiecki miestą. Kadangi meras nuo svarstomo klausimo nusišalino, siekdamas išvengti interesų konflikto, posėdžiui vadovavo buvęs mero pavaduotojas, ką tik iš Švedijos sugrįžęs Mindaugas Pauliukas.

Daugiau nei porą metų Reglamento darbo grupės pirmininke esanti konservatorė S/Dišlė net nežino, kas jame parašyta, todėl uždavinėja, atrodo, kvailokus klausimus, į kuriuos kolegos turi jai atsakyti.

Šį sykį klausimą pirmininkaujančiajam uždavė konservatorė Skaidra Dišlė. Būdama reglamento darbo grupės pirmininke, ji domėjosi, kas eis mero pareigas, jei V.Simelis bus Lenkijoje. Jei tokia situacija būtų mokykloje, mokinys būtų paliktas kartoti iš naujo mokslo metus. Bet Taryboje ši taisyklė negalioja ir visi labai rimtai veidais diskutavo tai, kas yra griežtai reglamentuota svarbiausiame Tarybos veiklą apibrėžiančiame dokumente – veiklos reglamente.

Nepartinis G.Lipnevičius pateikė paaiškinimą, kuris valstiečių frakcijos nariui M.Pauliukui nebuvo žinomas – pagal reglamentą laikinai mero pareigas eitų Jonas Povilaitis, kuris vadovauja Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komitetui. Nepaisant atsakymų, konservatoriai ir valstiečiai, išskyrus Vytautą Krikščiūną, nusprendė merui pakišti kiaulę – neišleisti jo į komandiruotę. V.Simelis Tarybai leido suprasti, kad jo negalėjimas vykti į miesto šventę Lenkijoje niekaip nepaveiks tarptautinio bendradarbiavimo.

Įvardino kaltininkus

Taryboje tapo pakankamai karšta ir diskusijos virė, net ir pasibaigus balsavimui – V.Simelis apkaltino valstiečius, kurie pasirinko palaikyti konservatorius. Rajono vadovas aiškino, kad supranta konservatorių priešpriešą, tačiau jam nėra aišku, ko siekia valstiečiai. Anot V.Simelio, jie pirma patys turi išsiaiškinti tarpusavyje, ko jie nori ir turi persiskaityti įstatymą, kuriame parašyta, kas teikia kandidatūras mero pavaduotojo pareigybei užimti. Šis pasiūlymas įsiūtino salėje buvusį valstiečių partijos Radviliškio skyriaus pirmininką Aurimą Gaidžiūną. Šiam iš vietos vis garsiau replikuojant, buvęs Seimo narys buvo raminamas ir perspėtas, kad gali būti net išprašytas iš posėdžių salės.

Meras V.Simelis įvardino “valstiečius” kaip pagrindinę priežastį dėl esamos situacijos.

Perspėjimas

Kol politikai tarpusavyje diskutavo, kas ir ką išleisti kada gali, jiems už nugarų sėdėjo administracijai vadovaujanti konservatorė Jolanta Margaitienė ir nurodymus pavaldiniams dalino. Žodžio Taryboje paprašė Savivaldybės juristas Arnoldas Matuzevičius. Atsistojęs prie mikrofono jis aiškino Tarybos nariams, kad ne tik meras, bet ir visa Taryba gali netekti įgaliojimų. Anot jo, kadangi Taryba nepatvirtino per du mėnesius mero pavaduotojo, rajone bus įvestas tiesioginis valdymas. O tuo pasirūpinti turėtų Vyriausybės atstovas. Šis perspėjimas nuskambėjo tarsi bauginimas, skirtas aukščiausiai rajono valdžiai, nesutariančiai tarpusavyje dėl vicemero posto. Tiesa, niekas neakcentavo, kad tuščia mero pavaduotojo kėdė taip pat turi savų pliusų – solidaus atlyginimo nereikia mokėti nė vienam politikui. Tad kas mėnesių biudžete lieka po kelis tūkstančius eurų.

Pasisakymas

Posėdžio pabaigoje valstietis Kęstutis Dambrauskas paprašė suteikti žodį ir A.Gaidžiūnui. Anot jaunojo politiko, kuris ir buvo laikomas realiausiu kandidatu tapti mero pavaduotoju, būtina išgirsti valstiečių Radviliškio skyriaus pirmininko poziciją. Nei vienam iš Tarybos nedrįsus paprieštarauti, prie mikrofono stojo A.Gaidžiūnas. Jam buvo skirtos trys minutės, kurių jis atsisakė.

Man nereikės tų trijų minučių, nes esu pripratęs Seime, kai paminimas politiko vardas, pasisakyti gerokai trumpiau. Aš prie to esu pripratęs. Bet kalbant apie tai, aišku, kad meras meluoja. Daug kartų buvo kalbėta, bet jo vienas reikalavimas – nuversti konservatorius. Bet mes turime koalicijos sutartį su konservatoriais ir dirbame toliau, tad nematau nieko blogo. Mes pateikėme laiku kandidatūrą, Kęstučio Dambrausko kandidatūrą. Viskas buvo surašyta ir mano pasirašyta. Viskas buvo užpildyta gerai ir nematau, kodėl viskas buvo atmesta. O šiaip tai kodėl nebuvo kalbėta? Visada buvo kalbėta. Aš kelis kartus buvau savivaldybėje, bet meras visada buvo užsiėmęs. Gal galima sakyti, gerb. mere, kaip ir prieš dvidešimt metų, gal reikėjo kiaušinių atnešti, gal dar kažko? Galiu pajuokauti, bet laikai pasikeitė. Aš manau, kad tvarka yra visai kita ir nebe tie laikai. Mes pateikėme raštu, o Jūs sakote, kad mes palaikome konservatorius. Mes turime dirbti Radviliškiui, o ne be jų. Kodėl? Nematau nieko blogo. Taip kad nereikia meluoti…“

G.Lipnevičius stebėjosi, kodėl Seime valstiečiai su konservatoriais pjaunasi, o Radviliškyje broliai artimiausi. Bet šia tema diskusijai išsiplėtoti neleido pats meras – esą, Tarybos posėdžiai – ne vieta aptarinėti partijų reikalus.

Kada bus kitas posėdis, taip ir nepaaiškėjo, nors konservatoriai ir toliau bandė spausti merą dėl vicemero kandidatūros.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia