Savivaldybės biudžete beveik 9 milijonai eurų – ar vietos valdžiai stinga idėjų?

0
942
Ir naujajam merui nesiseka "sumažinti" milijonų banko sąskaitose - infliacija juos griaužia greičiau nei padeda rajono žmonėms.
Dovanos

Radviliškio rajono savivaldybė, ko gero, vienintelė Lietuvoje iš 60-ies, galinti pasigirti teigiamu biudžetu. Jau tapo tradicija, kad metai iš metų Radviliškio politikai ir biurokratai niekaip nesugeba panaudoti milijonų eurų. Pernai  nepanaudota suma viršijo 5,23 milijono euro. Šiuos dūlančius banko rūsyje gerokai apgriaužia infliacijos kirminas: skirtingais skaičiavimais vien per 2022 metus sutaupyti milijonai galėjo “susitraukti” vienu milijonu.  Skamba neįtikinamai, bet šiemet pavasarį išrinkta naujoji valdžia net inicijavo tyrimą dėl “pradingusio” vieno milijono eurų kaltę versdami konservatorei Jolantai Margaitienei, buvusiai administracijos direktorei. Tačiau iš “raganų medžioklės naudos buvo mažiau nei iš ožio pieno.

Deja, situacija nepasikeitė rajono vairą perėmus socialdemokratui Kazimierui Račkauskiui ir jo suburtai vaivorykštinei daugumos koalicijai. Nenuostabu, kad artėjant metų pabaigai, banko sąskaitose guli beveik 9 milijonai eurų radviliškiečių suneštų eurų mokesčių pavidalu. Nors savivaldybės vadovai pastaraisiais metais mero kėdėje dažnai keičiasi, tačiau darosi akivaizdu, kad politikai su vietos valdininkais tarsi kažko laukia. Pavyzdžiui, ES struktūrinių fondų lėšomis finansuotinų projektų, kuriems būtinas ir savivaldos prisidėjimas. Kol kas ministerijos neskuba priimti paraiškų, nes nėra patvirtintos taisyklės, kaip tas paraiškas vertinti. Nors gali būti gerokai blogiau – iš šešių partijų suburta valdančioji dauguma paprasčiausiai neturi idėjų, kurias galėtų finansuoti taip vadinamais sutaupytais milijonais. Bet ar rajono gyventojui tikrai taip smagu purtytis prastai prižiūrimais rajono keliais tarsi važinėtų Mėnulio krateriais, kai tuo pačiu metu milijoninis euras kaip inkstas guli banko seife? Nejaugi nėra sričių, kur reikalingas valdžios įsikišimas? Išanalizuojant visuomenei pateiktas biudžeto vykdymo ataskaitas, biurokratams prastai sekėsi “įsisavinti” lėšas savivaldybės valdymo programoje – beveik 10 %  iš skirtų 6 milijonų. Daugiau nei milijoną eurų klerkai “sutaupė” socialinėje srityje. Nedaug atsiliko ir infrastruktūros objektų modernizavimo ir plėtros programa – čia liko nepanaudota 724 tūkstančiai eurų. Švietime – 550 tūkst., saugiai ir švariai aplinkai – irgi kone pusė milijono, o gyventojų laisvalaikiui ir bendruomeniškumui neišleista tik 320 tūkst. eurų.

O kokios pažadus visos partijos dalino, stengėsi įtikinti rajono žmones, kad dabar jau šiemet taip nebebus. Tačiau meras po rinkimų pasikeitė ir rinkėjų valia du dešimtmečius rajoną valdę konservatoriai buvo pasodinti ant “atsarginių” suolelio, bet taupymo režimas liko irgi neišjungtas. Ir ši valdžia lyg niekur nieko neskuba imtis darbų iš peties. Tikėtis kažko panašaus į 2015 metus, kai perrinktas n-ajai kadencijai tiesioginiuose mero rinkimuose, Antanas Čepononis iškart griebėsi net dviejų didelių projektų – naujo baseino statybos ir Aušros aikštės rekonstrukcijos. Abu projektai kainavo beveik 8 milijonus eurų. Beje, ir pats Kazimieras Račkauskis interviu su žurnalistu pripažino, kad su projektais judama itin vangiai ir kad jų nėra tiek daug. O gal laikas savivaldybėje atlikti realią valdininkų “reviziją” ir atsikračius nereikalingų pasamdyti tuos, kurie atneš naudos ne tik įgyvendinant projektus ar pritraukti investicijas, bet ir teikti idėjas, kurios padėtų gerinti radviliškiečių gyvenimą.

Redaktoriaus žodis.

Ankstesnis straipsnisKraštotyros muziejuje – Šeduvos miesto „kodas“
Kitas straipsnisRadviliškyje nuteistas dezertyras iš Oro gynybos bataliono

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia