Šeduvius dusina … grūdais

0
405
Kone per naktį šalia namų atsirado grūdų kalnaas. Įmonei nesvarbu, kad kaimynai dūsta nuo dulkių.
Įsigyk bilietusKETBILIETAI

Šeduvių pora kaip reikalas nustebo, kai iš po nakties prie pat savo namų kiemo išvydo įspūdingo dydžio grūdų krūvą. Natalija ir Algis kurį laiką galvojo, kad vis dar sapnuoja. Tačiau vėjo nešamos dulkės tik patvirtino nemalonią tiesą – šeduviams ir jų auginamai anūkei nori nenori teks kvėpuoti užterštu oru. Tuo tarpu kaimynystėje esančio supirkimo punkto vadovybei kaimynų norai kvėpuoti švaresniu oru ne motais – punkto vadovas sako, kad Šeduva nėra Druskininkai.

Derlius džiugina ne visus

Šie metai grūdines kultūras auginantiems žemdirbiams atnešė neblogą derlių. Net blogiausi ūkininkai gali džiaugtis derliumi, apie kurį pernai negalėjo pasvajoti patys geriausieji ir darbščiausieji. Eilės prie supirkimo punktų nutįsta kone kilometrinės, tad pirmyn atgal zujantys didžiulį triukšmą keliantys traktoriai šeduvių porą kankina triukšmu dieną naktį. Tačiau, sako Natalija, tai ne pats baisiausias dalykas.

Šarma vasarą

Kitoje kelio pusėje gyvenanti moteris ir jos sutuoktinis tvirtina, kad jų namų langus, sienas, durys, visa, kas yra kieme, pasidengė balta šarma. Bet tai ne šalna ir tuo labiau ne sniegas. Tai nuo grūdų krūvos vėjo nešamos apnašos ir kitos dulkės. Kai tik supirkimo punkto traktorininkas kaušu kelia grūdus kuo aukščiau, tai iš karto kyla dulkių audrą. Algis rodo į kieme pastatytą automobilį, kurio spalvą sunku ir atpažinti.

Ignoruoja

Bandymai kalbėtis su kaimynais, deja, nelabai sėkmingi. Natalija sako, kad punktui vadovaujantis Gvidas stengiasi visiems būti geras: „Jis (vadovas – red.) pastatytas nuo Kuršėnų, ir jam, matyt, duota komanda supirkti kuo daugiau grūdų. Bet jie jau nebeturi kur dėti, ir pradėjo krūvą prie mūsų namų slenksčio pilti. Prašėme daugybę kartų, kad nustotų, tačiau tik pažadus girdime, ir toliau mus dulkėmis dusina. Girdėjome, kad jo valdžia jam pasiūlė butelį nupirkti ir su mumis išgerti. Bet kas mums iš to, kad taurę išlenksime – juk vėjas ir toliau dulkes nuo krūvos neš pas mus į kiemą“ – bėdavojosi moteris.

Pavedė geležinkelis

Kalbintas supirkimo punkto vadovas Gvidas supranta kaimynystėje gyvenančius šeduvius, tačiau tvirtina, kad įmonę pavedė Lietuvos geležinkeliai. „Ten buvome priversti pilti grūdus, nes nebetelpa į elevatorius. Kažkur juos reikia dėti, tad buvo priimtas sprendimas pilti juos toje aikštelėje. Dabar ten yra dviejų dienų darbas, jei geležinkelis pristatytų pakankamai vagonų. Tada grūdus išgabensime į Klaipėdą“, – aiškino situaciją punktui vadovaujantis vyras.

Bejėgės institucijos

Šeduviai rankų nenuleido, kai jų prašymus neužpilti grūdais ignoravo supirkimo punktas. Natalija su Algiu susisiekė su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, Visuomenės sveikatos centru ir kitomis valstybinėmis institucijomis. Pirmoji reagavo Priešgaisrinės pareigūnai. Deja, jie nieko džiuginančio negalėjo pasakyti. Atvykęs atstovas užjautė šeduvius, bet kadangi grūdai nėra degi medžiaga ir jų laikymas nėra ypatingai reglamentuotas, jis nieko negalėjo įpareigoti įmonę sustabdyti neatsakingą elgesį.

Visuomenės sveikatos centras tikrina triukšmą ir taršą tik namo viduje. Be to, jie negali iš karto atvykti, o samdo kitą įmonę, tad patikrinimas vietoje užtrunka. Jų atstovai patvirtino gavę skundą iš šeduvių ir sutinka, kad situacija labai nedėkinga. Tačiau, jie privalo vadovautis teisės aktais, kad surinkta informacija vėliau nebūtų užginčyta. Taip pat skundą gavo ir Aplinkos apsaugos agentūra, kuri tarša matuos lauke.

Gamta padeda

Kol valdininkai ir pareigūnai sprendžia, kokių tinkamiausių veiksmų imtis prieš supirkimo punktą, šeduviams į pagalbą atėjo gamta. Lietus palaistė ne tik išdžiuvusią dirvą, bet ir sušlapino grūdus. Todėl vėjui pučiant dulkės taip nebekyla ir Natalija su Algiu bei anūke bent trumpam gavo atokvėpio. Bet grūdų kalnas vis tiek didėja, be to, ir pažadai realiais darbais nepavirto. Juk, kaip sako Gvidas, čia ne Druskininkai ir nereikia tikėtis tokio švaraus oro kaip ten. Matyt, grūdų supirkėjai žino, kad valstybinės institucijos taip greitai nereaguoja, tad kol visas biurokratinis aparatas suveiks, praeis mėnuo ar dar daugiau, o iki to laiko nebeliks ir krūvos.

Komentaras

Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas, Kaimo reikalų komiteto narys, žemės technika prekiaujančios įmonės įkūrėjas sako, kad supirkimo punktas elgiasi nesąžiningai: „Įmonė privalėtų paisyti visų reikalavimų. Net jei teisės aktai visko nereglamentavo, tai dar yra ir žmogiškumas. Suprantama, kad paprastiems žmonėms labai blogai, kai pavakare negali išeiti į savo namų kiemą pabūti ir pasidžiaugti  ramybe.“

TvirtovėLtvirtovės pramogos

Palikti komentarą

avatar