Lapkričio 21 d. Radviliškio rajono taryba rinksis svarstyti svarbaus sprendimo projekto dėl socialinio būsto pirkimo. Šis sprendimas siekia padidinti savivaldybės socialinio būsto fondą ir suteikti galimybes apsirūpinti būstu asmenims bei šeimoms, kurios dėl finansinių sunkumų negali įsigyti ar išsinuomoti būsto rinkos sąlygomis. Radviliškyje jau seniai pastebimas būsto trūkumas mažesnes pajamas turintiems gyventojams, todėl šis žingsnis gali būti reikšmingas daugybei šeimų.
Kodėl pirkimas yra būtinas?
Socialinio būsto poreikis Radviliškio rajone jau seniai auga. 2024 m. spalio duomenimis, eilėje socialiniam būstui išsinuomoti laukia 156 asmenys ir šeimos. Panašios eilės nesutrumpėja per vieną dieną, tad kiekvienas papildomas socialinis būstas savivaldybėje yra reikšmingas žingsnis į priekį. Lapkričio 21 d. svarstomas projektas apima dviejų Radviliškio rajono gyventojų siūlomą 49,56 kv. m butą, su rūsiu, daline garažo ir ūkinio pastato dalimi. Visas turtas bus nupirktas už 32 000 eurų, naudojant savivaldybės lėšas, gautas pardavus kitus savivaldybei priklausiusius būstus.
Procesas, kuriuo buvo atrinktas turtas
Procesas buvo griežtai reglamentuotas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorius liepos 25 d. įsakymu inicijavo socialinio būsto pirkimą. Buvo sudaryta komisija, kuri derybų būdu atliko pirkimo procedūras ir pateikė siūlymą įsigyti minėtą būstą. Nepriklausomas turto vertintojas atliko išsamų vertinimą, kuris patvirtino rinkos kainą – 32 600 eurų, tačiau po derybų savivaldybei pavyko sumažinti kainą iki 32 000 eurų.
Teisinis pagrindas ir reguliavimas
Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą ir kitus susijusius teisės aktus, savivaldybės turi teisę įsigyti būstus socialiniam naudojimui. Radviliškio savivaldybės sprendimo projekte remiamasi galiojančiais įstatymais, įpareigojančiais savivaldybes rūpintis socialinio būsto plėtra ir taip gerinti gyvenimo sąlygas gyventojams, patiriantiems finansinius sunkumus.
Socialinio būsto plėtrai taip pat skiriamos lėšos, surinktos pardavus savivaldybei priklausiusius būstus. Šis modelis padeda efektyviau panaudoti savivaldybės lėšas ir suteikia gyventojams galimybę išsinuomoti tinkamą būstą už prieinamą kainą.
Teigiamas poveikis bendruomenei
Pagrindinis laukiantis teigiamas poveikis – sumažės socialinio būsto laukiančiųjų eilės, ir naujasis būstas atiteks šeimai, kuri laukė pagalbos jau ilgą laiką. Nors šis sprendimas iš esmės neatlieka visų būsto poreikių, tai yra prasminga investicija, kuri tiesiogiai prisidės prie socialinės apsaugos stiprinimo rajone.
Savivaldybės tarybos nariai tikisi, kad naujo socialinio būsto įsigijimas užtikrins tvarią paramą socialiai pažeidžiamoms grupėms. Tarybos narių nuomone, tai nėra paskutinis sprendimas – savivaldybės tikslas yra kuo labiau plėsti socialinio būsto fondą, kad padėtų kuo didesniam skaičiui šeimų gyventi patogiau ir saugiau.
Iššūkiai ir sprendimo projekto perspektyvos
Nors pats sprendimas laikomas teigiamu, tačiau vienas naujas butas eilėje esančiųjų problemų pilnai neišspręs. Savivaldybė ateityje svarstys naujus būsto plėtros projektus, siekdama ilgalaikių sprendimų. Kitas iššūkis yra finansiniai ištekliai – socialinio būsto fondo plėtrai nuolat reikia lėšų, kurių savivaldybei ne visada užtenka. Todėl bendradarbiavimas su valstybe, ES fondais ar privačiais investuotojais gali būti ateities sprendimų pagrindas.