Šiandien Šiaulių miesto tarybos posėdyje bus svarstoma, kaip pritraukti daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų į miestą. Numatoma naujovė – finansinės paramos, iki 6000 eurų išmokos, skyrimas specialistams, kurie atvyksta dirbti į Šiaulius. Šis sprendimo projektas planuoja atnaujinti 2021 m. patvirtintą tvarkos aprašą, siekiant reglamentuoti paramos teikimo kriterijus ir procesus, pritaikant juos prie naujausių ES ir Lietuvos teisės aktų reikalavimų. Tikimasi, kad tai padės pritraukti daugiau talentingų žmonių ir prisidės prie miesto ekonomikos augimo.
Visgi kyla klausimas, ar finansinės paskatos yra tikrai veiksmingiausias būdas specialistų pritraukimui. Valstybės duomenų agentūros duomenys atskleidžia, kad Šiaulių mieste vidutinis atlyginimas (1145,8 Eur į rankas) atsilieka ne tik nuo Lietuvos vidurkio (1203,8 Eur), bet ir nuo mažesnių savivaldybių, tokių kaip Pakruojis (1171,7 Eur) ar Akmenė (1159 Eur). Tuo tarpu didmiesčiuose, tokiuose kaip Vilnius (1467 Eur) ar Kaunas (1373,4 Eur), atlyginimai yra ženkliai aukštesni. Tad ar vien finansinė parama specialistams bus pakankama, kai atlyginimų skirtumas yra toks akivaizdus?
Šiaulių meras Artūras Visockas savo socialiniuose tinkluose dažnai giriasi, jog Šiauliai yra puiki vieta gyventi ir auginti vaikus. „Miestas auga ir sparčiai keičiasi“, – rašo jis. Tačiau į miestą pritraukti daugiau specialistų reikalauja ne tik išorinio grožio, bet ir tvarios ekonominės aplinkos. Šiuo atveju, galbūt Šiauliams reikėtų ieškoti ne vien finansinių paskatų, bet ir platesnės strategijos, kuri padėtų išlyginti atlyginimų skirtumus, skatintų miestą kaip patrauklią darbo vietą, investuotų į infrastruktūrą ir šeimoms bei specialistams svarbius aspektus.
Taigi, diskusijose apie specialistų pritraukimo priemones verta apsvarstyti, ar dabartiniai siūlymai iš tiesų atliepia visus specialistų poreikius ir ar nevertėtų ieškoti platesnių, visapusiškesnių sprendimų miesto patrauklumui ir darbo rinkai stiprinti.