Tarnybinius automobilius „seks“ GPS

0
725

Artimiausiu metu valdininkai į namus pietauti ar pas meilužę po darbo, tikėtina, bus labiau linkę vykti asmeniniu transportu. Nuo noro piktnaudžiauti privilegija, tai yra naudotis priskirtu tarnybiniu automobiliu asmeniniais tikslais, juos turėtų atgrasyti greitu laiku įrengta navigacinė GPS sistema.
Nuolatinės išlaidos
Prieš pora savaičių Radviliškio rajono savivaldybės administracija pabaigė viešąjį pirkimą ir įsigijo 48 transporto priemonių stebėjimo ir kontrolės sistemos komplektus su GPS įranga. Už sistemos aptarnavimą kas mėnesį savivaldybei teks pakloti po 271,04 eurus už transporto įrangos kontrolės nuomą ir ryšio paslaugą. Visa tai per dvejus metus kainuos vos 8 635,77 eurų.
GPS įranga turėtų leisti optimaliau panaudoti transportą, taupyti lėšas ne tik kurui, atsisakyti kelialapių rašymo rankiniu būdu, o taip pat ir kontroliuoti automobilių ridą ir kuro sunaudojimą.
Žadėjo, bet netesėjo
GPS įdiegimui būtinomis biudžeto lėšomis pasirūpinti dar 2019 metais žadėjo tuometinis meras Antanas Čepononis. Antikorupcijos komisijai vadovaujantis Saulius Luščikas tuomet teiravosi, kodėl to dar nėra Savivaldybės administracijos tarnybiniuose automobiliuose. Tuometinis meras tada nuoširdžiai tikino, kad tai bus įgyvendinta, bet tai ir liko tušti pažadai. Jam išėjus į Seimą, rajono biudžete staiga atsirado pinigų.
Seka Augulio pėdomis
Įprotis naudotis tarnybiniu transportu lyg nuosavu – nesvetimas kai kuriems rajono seniūnams. Tarkim, Šaukoto seniūnas Vidmantas Tamošiūnas buvo pričiuptas vykstantis į namus. Tokia ydinga praktika buvo nesvetima ir ankstesniam vicemerui Kazimierui Auguliui, kuris su tarnybine mašina vyko net į sūnaus vestuves.
Draudimas tarnybine transporto priemone naudotis asmeninėms reikmėms numatytas ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatyme, nes Valstybės ar savivaldybės turtas privalo būti naudojamas tik tarnybos funkcijoms atlikti. Tiesa, savivaldybių merams įstatymas atlaidesnis ir jie gali automobiliu naudotis gerokai laisviau.
Kuro suvartojimas atskirose seniūnijose yra labai nevienodas. Viešųjų pirkimų sistemos duomenimis, Radviliškio miesto seniūnija per praėjusius metus suvartojo degalų už daugiau kaip 40 tūkstančių eurų, kai tuo tarpu Baisogalos ar kitoms seniūnijoms prireikė keturiskart mažesnių išlaidų, nors jose atstumai gerokai didesni.
Galės stebėti važiavimo greitį

Minėtoji sistema yra puikus įrankis stebėti kada, kuriuo keliu ir kokia kryptimi, kokiu greičiu juda bet kuris tarnybinis Savivaldybės administracijos automobilis. Transporto priemonių stebėjimo telemetriniai duomenys perduodami į tarnybinę stotį, apdorojami ir saugomi nustatytą laiką.

Sistema suteikia galimybę filtruoti visus duomenis pagal pasirinktus parametrus (pvz. – greičio viršijimo ar pan.). Yra galimybė, pasirinkus laikotarpį, pildyti vairavimo žurnalą, kuriame rodomi kiekvieno maršruto išvykimo ir atvykimo adresai, išvykimo ir atvykimo laikas, nuvažiuotas atstumas, stovėjimo laikas, važiavimo greitis, sunaudotas kuras ir pan.
Pasiteisino trumpam
Tiesa, kontrolė bus tiek veiksminga, kiek bus principingi tie, kurie stebės tarnybinių automobilių judėjimą. Kai kurios kaimyninės savivaldybės, tarkim, Raseinių rajono savivaldybės administracija, tokią sekimo įrangą naudoja jau ne pirmus metus. Vos tik jai atsiradus, buvo pastebėta, kad seniūnai iškart pradėjo sunaudoti kur kas mažiau kuro. Po kurio laiko senesni kuro vartojimo įpročiai vėl grįžo, nepaisant be trikdžių veikiančios GPS sistemos.

Mažėjo kuro suvartojimas
Kelmės rajono savivaldybės vicemeras Egidijus Ūksas, laikinai einantis mero pareigas:
„Įdiegėme šią sistemą dėl paprasčiausios priežasties – norėjome sumažinti biurokratizmą.
Anksčiau reikėjo labai daug pildyti popierių ir kiekvieną dieną sekti kilometražą. Pamenu, kai dirbdamas kažkada Kontrolės komiteto pirmininku paprašiau dokumentų dėl kelionės lapų, man buvo atnešti kone 10 kilogramų popierių. Todėl mes paskatinome GPS įdiegimą. Tikrai kaip Savivaldybė mes nenorime sekti savo pavaldinių, tačiau reikėtų pasakyti, kad kuro suvartojimas kažkaip sumažėjo. Gal drausmina tie GPS’ai?“
Pasiteisino su kaupu
Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius, buvęs FNTT vadovas:
„GPS įrangą turime jau kelinti metai. Tai nėra sekimas, bet naujausia ir moderniausia įranga, leidžianti mums tvarkyti maršrutus, stebėti sąnaudas. Kai tik buvau išrinktas meru,
dėjau pastangas tai įdiegti. Dabar drąsiai galiu pasakyti, kad tai apsimokėjo“.

Saulius Luščikas, Radviliškio rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininkas:
„Pagaliau gera žinia. Manau, kad tai padaryti reikėjo anksčiau, juk laisvų pinigų rajono biudžete turėjome tikrai nemažai. Manau, kad tai tikrai greitai atsipirks, nes kur įdiegdavo šią sistemą, kuro suvartojimas smarkiai sumažėdavo. Kaip ir „Lietuvos geležinkeliuose“, kuriuose dirbu, tik sumontavo, iškart efektas pasijuto. Tai manau, kad ir čia taip bus.“
Zita Žvikienė, Radviliškio rajono savivaldybės Kontrolės komiteto narė:
„Dabartinės technologijos suteikia daug daugiau galimybių. Jei jos leidžia palengvinti darbą, nesvarbu, ar tai pačių vairuotojų, ar buhalterių, ir jiems nebereikės tiek popierių tvarkyti, o
tik atspausdinti, tai yra sveikintinas dalykas. Dėl kontrolės, tai jeigu vadovai to nenorės, niekas nieko padaryti ir negalės. Tačiau aš esu už pačią idėją. Bet nereikia pamiršti ir paprasto žmogiškumo. Pasitikėjimas žmonėmis taip pat turi išlikti“.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia