Tarp kandidatų į merus – ir turtingi verslininkai, ir prasiskolinę politikai

0
3034
Beveik 150 tūkstančių eurų skolą turintis K.Račkauskis, butus Palangoje perkantys G.Lipnevičius ir J.Margaitienė ir kiti kandidatai, siekiantys vadovauti rajonui. Ką rinksimės?

Rajonui vadovauti veržiasi ne tik neblogai prakutę valdininkai, turtuose kaip inkstai taukuose besivartantys verslininkai, bet ir nemažai skolų turintis vietinis politikas ar privačiame versle besidarbuojantis vadybininkas. Artėjant rinkimų tiesiajai, darosi įdomu, kas nori stoti už rajono vairo. Kad vertinimas kuo labiau atitiktų realybę, paprašėme visų septynių kandidatų pateikti pačias naujausias deklaracijas. Deja, kol kas nei vienas nėra nurodęs savo turto už praėjusius 2020 metus. Beje, į tokį visiems vienodą prašymą leisti susipažinti su turto pokyčiais jautriausiai sureagavo tikrai ne pats biedniausias kandidatas, buvęs konservatorių ir tvarkiečių partijų narys Gediminas Lipnevičius. Vietinį rajono laikraštį valdantis politikas plakantis oponentus viešumo bizūnu staiga pats jo išsigandęs dėjo į krūmus – pretendentas į merus nesutiko atsakyti į klausimus apie 2020 metais įsigytus butus Palangoje ir Kaune. Tiesa, komiteto posėdžio pertraukos metu netiesiogiai pripažino nusipirkęs butą Palangoje.

Tarybos narys G.Lipnevičius netiesiogiai patvirtino, kad 2020 metais nusipirko butą Palangoje. Kodėl kandidatas bėga į krūmus nuo tiesaus klausimo “ar nusipirko butą Palangoje, ir jei nusipirko, už kiek?”. Nuotrauka iš paties kandidato Facebook profilio.

 

Ne visi – vieši

Penkių kandidatų – konservatorės Jolantos Margaitienės, darbiečio Jurgio Baublio, valstiečio Aurimo Gaidžiūno, socialdemokrato Kazimiero Račkauskio ir išskirtinai dabar pabrėžiančio nepartiškumą G. Lipnevičiaus – deklaracijos yra viešai prieinamos visuomenei ir publikuojamos Valstybinės mokesčių inspekcijos internetiniame puslapyje. Buvęs socialdemokratų partijos narys, dabar irgi nepartinis, bet su Žaliųjų partija į mero postą vėl nusitaikęs Vytautas Simelis taip pat kasmet privalo deklaruoti savo turtą, bet jo deklaracijos nėra viešinamos. Liberalas Mantas Reutas vienintelis yra ne politikas, todėl jis turtą privalėjo deklaruoti tada, kaip apsisprendė kandidatuoti.

Skolos ir paskolos

Lyginant su varžovais, jauniausias kandidatas M.Reutas yra pats neturtingiausias. 34 metų vyras iš banko paėmė 23 800 eurų paskolą, o savo butą įvertino panašia suma. Nepartinis V.Simelis nurodo pasiskolinęs 20 tūkstančių eurų, tačiau banke laikė 54 200 eurų, o namuose lygiai 5 000. Jo viršininkė J.Margaitienė turi 62 408 eurų paskolą, tačiau banke ir namuose turėjo dešimt kartų mažesnę sumą – 6 422 eurus. Bet jos sutuoktinis verslininkas Sigitas nurodė turintis daugiau nei 25 tūkstančius eurų.

Labiausiai prasiskolinęs yra socdemų iškeltas kandidatas K.Račkauskis. Jo skolos 2019 metais siekė 170 tūkstančių eurų. Tiesa, politikas net neprašytas patikslino šį skaičių – per 2020 metus skola sumažėjo iki 146 666 eurų.

Skirtingai nuo konkurentų, vienintelis J. Baublys nurodo ne pats iš banko besiskolinantis, bet kitiems nemažai paskolinęs. Darbo partijos politikas 2019 metais paskolino 128 tūkstančius eurų, be to, banke ar namuose turėjo apie 3 tūkstančius eurų. Tiesa, „Radviliškio ligoninėje“ dirbanti politiko sutuoktinė Ramutė nurodė bankuose ir namuose turinti daugiau nei 32 tūkstančius eurų.

Kiti du – A.Gaidžiūnas ir G.Lipnevičius – nei skolinosi patys, nei kitiems pinigus dalino. Pirmojo deklaracijoje yra beveik 58 tūkstančių eurų suma, kai G.Lipnevičius savojoje nurodė penkis kartus didesnę sumą – net 295 454 eurus.

Beveik 300 tūkstančių eurų banke ir grynais – tokią sumą už 2019 metus deklaravo G.Lipnevičius. Beje, kai tų metų pavasarį verslininkas tapo Tarybos nariu, neilgai trukus viešame Tarybos posėdyje sulaukė kontraversiško pasiūlymo iš Radviliškio ligoninei vadovaujančiojo direktoriaus Vaido Smalinsko pasiūlymo. Kuris skambėjo maždaug taip: “viešuose pirkimuose galite dalyvauti ir Jūs arba teikti informaciją, kur pirkti pigiau.” Spręskite patys, ką tai galėjo reikšti, nors redakcija neturi jokių duomenų, kad minėti valdžios atstovai darė ką nors neteisėto.  

Redakcija neturi jokių duomenų, kad kuris nors iš kandidatų elgtųsi neteisėtai, tačiau teisėsaugos institucijų pareigūnams yra žinoma nesąžiningų politikų praktika deklaruoti pinigų sumas, kurių jie neturi. Pasirodo, kad pagauti už rankos dėl neteisėto praturtėjimo ar didelių sumų laikymo valdininkai ar politikai būtent tuo teisinasi.

Nekilnojamas turtas

Tarp kandidatų kukliausiai gyvena liberalų kandidatas. M.Reuto butas įvertintas 25 tūkstančiais eurų. Dvigubai daugiau savo namą įvertino V.Simelis – 53 tūkstančiais. Kiti kandidatai gali pasigirti gerokai didesniais turtais. Pavyzdžiui, pirmą kartą mero posto siekianti administracijos direktorė su vyru turi 52 tūkstančių eurų vertės namą Radviliškyje, daugiau nei 100 tūkstančių eurų vertės butą Palangoje, kurį įsigijo 2016 metais, ir žemės sklypų bei kitų statinių, kurie verti 20 tūkstančių eurų.

Kaip ir buvęs meras A.Čepononis, kandidatė į merus J.Margaitienė taip pat pasekė savo vado pėdomis ir 2016 metais, kaip patvirtino pati, nusipirko butą Palangoje. Tradicija pirkti butus kurortiniame mieste tampa populiari ne tik tarp politikų. Nuotrauka iš kandidatės Facebook paskyros.

2016 metais Jolanta Margaitienė, kuri nuo 2012 metų vadovauja Radviliškio rajono savivaldybės administracijai, įsigijo butą Palangoje. Apie pirkinį kandidatė prisipažino tik po to, kai šiemet buvo paklausta žurnalistų.

 

Darbietis J.Baublys su žmona gyvena beveik 80 tūkstančių eurų name Radviliškyje. Politiko šeimai priklauso ir žemė su kitais inžinieriniais statiniais bei patalpomis, įvertintais maždaug 74 tūkstančiais eurais. Valstietis A.Gaidžiūnas nurodo gyvenantis su žmona pusės šimto tūkstančių eurų vertės name Baisogaloje. Kaip tikram žemdirbiui dera, kandidatas su žmona valdo daug žemės sklypų, kurių vertė beveik ketvirtis milijono eurų.

Nepartinis G.Lipnevičius nurodo turintis daugiabutyje butą, kuris įvertintas beveik 82 tūkstančiais eurų. Tarybos nariui taip pat priklauso dalis gyvenamojo namo, kurią įvertino 53 tūkstančiais. Nors žemės turi už beveik 17 tūkstančių eurų, tačiau kitų jo valdomų registruotų patalpų ar inžinierinių statinių vertė viršija ketvirtį milijono, tai yra 263 tūkstančiai eurų. Tiesa, artimi politikui žmonės tvirtina, kad jis pernai nusipirko butus Palangoje ir Kauno mieste. To nei paneigė, nei patvirtino visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ vedlys, kuris vienintelis stengėsi išvengti tiesių atsakymų apie jo turto pokyčius.

Socialdemokratų kandidatas K.Račkauskis su šeima gyvena daugiau nei 208 tūkstančių eurų vertės name netoli Arimaičių ežero. Tiesa, jam priklauso tik dalis namo, tačiau pagal pateiktą deklaraciją kita dalis namo nepriklauso jo sutuoktinei Kristinai, dirbančiai teisėjo padėjėja Šiaulių apylinkės teisme. Politikas nurodo ūkininkaujantis, tad jam priklauso ir žemės sklypai už 17 tūkstančių eurų. Beje, beveik 94 tūkstančiais eurų yra įvertinti inžinieriniai statiniai ir kitos registruojamos patalpos.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments