Buvusios direktorės R. Dagienės atleidimas – teisėtas

0
2769
Teismas pripažino, kad Rasos Dagienės atleidimo data buvo neteisingai nustatyta, todėl jai priteista 9020,94 Eur neišmokėto darbo užmokesčio
Dovanos

Temidė pagailėjo buvusios V. Kudirkos progimnazijos vadovės, atmetė visus R. Dagienės reikalavimus, tačiau savo iniciatyva jai priteisė dviejų mėnesių atlyginimą. Šiandien Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose buvo iš dalies patenkintas Rasos Dagienės ieškinys prieš Radviliškio rajono savivaldybės administraciją. Teismas pripažino, kad Rasos Dagienės atleidimo data buvo neteisingai nustatyta, todėl jai priteista 9020,94 Eur neišmokėto darbo užmokesčio (neatskaičius mokesčių). Ši suma atitinka dviejų mėnesių darbo užmokestį, nes teismas nustatė, jog jos atleidimo data turėjo būti nustatyta dviem mėnesiais vėlesniu laikotarpiu nei buvo išmokėtas atlyginimas.

Teismas pripažino teisėtą mero veiksmų pagrindą

Rasa Dagienė taip pat buvo įpareigota sumokėti 3864,04 Eur patirtų bylinėjimosi išlaidų Radviliškio rajono savivaldybės administracijai, kadangi jos ieškinys buvo patenkintas tik iš dalies. Nors teismas pripažino atleidimo datą neteisinga, neturtinė žala, kurios reikalavo Dagienė, nebuvo priteista.

Teismas neįžvelgė jokių neigiamų moralinių veiksmų R. Dagienės atleidimo istorijoje.

Rasa Dagienė, kuri buvo atleista iš darbo sausio 4 dieną Radviliškio rajono savivaldybės vadovo Kazimiero Račkauskio įsakymu, siekė teismo pripažinimo, kad jos atleidimas buvo neteisėtas, ir reikalavo kompensacijos už priverstinę pravaikštą. Be to, ji prašė atlyginti neturtinę žalą, įvertintą 3000 eurų.

Šis teismo sprendimas dar nėra galutinis ir gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui. Tai reiškia, kad abi šalys turi galimybę toliau ginčytis dėl šio sprendimo teisėtumo ir tinkamumo.

Teismo pastebėjimai

Teismas sprendė, kad šiuo konkrečiu atveju ieškovės atšaukimo iš pareigų nėra pagrindo pripažinti neteisėtu. Patenkinta 20 proc. ieškinio reikalavimų. Ieškinio reikalavimai rajono savivaldybės merui K. Račkauskiui atmesti visiškai. Nurodytų teisės normų sisteminė analizė suteikia pagrindo daryti išvadą, kad rajono savivaldybės meras turėjo teisinį pagrindą atšaukti ieškovę R. Dagienę iš direktorės pareigų, merui praradus pasitikėjimą ja.

Svarbu akcentuoti, kad 2024 m. sausio 3 d., priimant mero potvarkį, kuriuo R. Dagienė atšaukta iš progimnazijos direktorės pareigų, negaliojo ir teismo sprendimo priėmimo metu negalioja Švietimo įstatymo 59 straipsnio 16 dalies nuostata, kuri įsigalios tik 2024-07-01. Ši nuostata numato, kad valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos vadovas gali būti atšaukiamas iš pareigų tik dėl tam tikrų priežasčių.

Nagrinėjamu atveju nebuvo įrodinėjamas ieškovės atšaukimas iš pareigų esant jos kaltei. Atsakovai nurodė, kad ji buvo atšaukta iš pareigų praradus pasitikėjimą, ko pasekoje ieškovei buvo taikytos Darbo kodekso 104 straipsnio 2 dalyje numatyta garantija – išmokėta vieno mėnesio jos vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Be to, byloje esantys įrodymai pagrindžia ir ginčo potvarkyje nurodytas nepasitikėjimo ieškove priežastis ir motyvus.

Teismas pasisakė, kad R. Dagienė kompromiso net nebandė ieškoti, nedėjo pastangų siekdama keisti susidariusią situaciją jos vadovaujamoje progimnazijoje, tačiau tik gilino konfliktą. Pati kreipėsi į Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinę sąjungą, kurios valdybos nare buvo ji pati. Konstatavus, kad ieškovė buvo atleista iš darbo teisėtai, reikalavimas dėl neturtinės žalos atlyginimo atmestinas.

Teisinės išlaidos

Ieškovė byloje buvo atstovaujama Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos, kuri patyrė 4691,79 Eur išlaidas advokato pagalbai apmokėti. Rajono savivaldybės išlaidos advokato pagalbai apmokėti siekė 6003 Eur.

Šis teismo sprendimas dar nėra galutinis ir gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui, tad ginčai šioje byloje gali dar tęstis.

Meras atleido V.Kudirkos progimnazijos direktorę R.Dagienę

Ankstesnis straipsnisUžsimota studentus vilioti stipendijomis
Kitas straipsnisG. Lipnevičius ieško politinio „prieglobsčio“

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia