Trūkstant pareigūnams Radviliškio rajonas virsta nusikaltėlių rojumi

0
616
M. Beržanskis policijos vadų pasikeitimo ceremonijoje, dešinėje. (Šiaulių AVKP nuotr.)
Dovanos

Greitu laiku radviliškiečiai susidūrę akis į akį su banditais nebegalės tikėtis pagalbos iš policijos. Bent jau greitos pagalbos, nes situacija vietos komisariate jau pasidarė katastrofinė dėl neužpildytų etatų. Metai iš metų Radviliškio rajonas susiduria su rimtomis problemomis teisėsaugos problemomis, apie kurias vis dar kalbama per mažai. Metų pradžioje pristatant 2023 metų Radviliškio policijos komisariato veiklos ataskaitą išryškėjo nerimą kelianti situacija – pagal nusikaltimų skaičių 100 tūkst. gyventojų, Radviliškis yra trečioje vietoje po Kalvarijos ir Palangos savivaldybių. Tačiau šią savaitę kalbėdamas su LRT žurnalistais apie pareigūnų trūkumą jo vadovaujamame komisariate, viršininkas Mindaugas Beržanskis šį faktą kažkodėl labai subtiliai nutylėjo užuot iškėlęs problemos mastą į dienos šviesą.

Pareigūnų trūkumas – kasdieninė realybė

Nusikalstamų veikų skaičius 100 tūkstančių gyventojų. (Informatikos ir ryšių departamento info.)

Pareigūnų trūkumas yra opi problema visoje Lietuvoje, tačiau regionuose, tokiuose kaip Radviliškis ar Raseiniai, situacija ypač dramatiška. Kaip lrt.lt teigė komisaras, šiuo metu Radviliškio rajone užimti tik 55 iš 78 pareigūnų etatų. Reagavimo skyriuje trūksta 14 pareigūnų, o Veiklos skyriuje – 8 pareigūnų. Be to, 5 pareigūnai šiuo metu yra vaiko auginimo atostogose. Kitaip tariant, policijos pajėgų trūksta apie 30 procentų, tačiau realiai apie tai, kaip toks pareigūnų deficitas veikia kasdienį rajono gyvenimą, viešai kalbama labai mažai.

Radviliškio policijos komisariato vadovas žiniasklaidai teigė, kad per visą parą dirba tik trys policijos ekipažai, keisdamiesi 12 valandų pamainomis. Tokioje situacijoje rajonas tiesiog negali užtikrinti greito ir efektyvaus reagavimo į įvykius, o kai kuriais atvejais pagalbos tenka laukti ilgiau, nes į Radviliškį siunčiami pareigūnai iš kitų rajonų, pavyzdžiui, Pakruojo ar Šiaulių. Anot komisaro, tai neišvengiamai ilgina reagavimo laiką, ir gyventojai lieka nesaugūs.

Tačiau duodamas interviu lrt.lt portalui, komisaras vengė tiesiai kalbėti apie tai, kad tokios sąlygos ypač prisideda prie nusikalstamumo didėjimo rajone. Ką reiškia, kai rajone patruliuoja tik vienas ekipažas, o gyventojai tampa nusikaltimų aukomis? Atsakymų nėra daug, bet faktas lieka toks – pagal padarytų nusikaltimų skaičių šiemet  Radviliškis ir vėl yra tarp “lyderių” šalyje. Tai patvirtina ir Informatikos bei ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pateikiami duomenys – 1258 nusikaltimų per pirmąjį pusmetį. Radviliškį lenkia tik sostinė, Kaišiadorių bei Kalvarijos rajonai. Tuo tarpu kaimyniniame Šiaulių rajone arba Kelmėje nusikalstamumas dvigubai mažesnis. Netgi Raseiniuose, kur pareigūnų dar labiau trūksta, nusikalstamumas trečdaliu mažesnis.

Finansinės paskatos – laikinas sprendimas?

Komisariato vadovas taip pat pateikė savivaldybei finansinių paskatų idėją, siekiant pritraukti daugiau pareigūnų. Siūloma studentams, pasirinkusiems policijos mokyklą, mokėti 350 eurų stipendiją per mėnesį, o naujai atvykstantiems pareigūnams – 5 tūkst. eurų vienkartinę išmoką. Be to, siūloma pagal trečią variantą rinktis iki 15 tūkst. eurų dydžio išmoką įsigyjant nekilnojamą turtą rajone. Tačiau kyla klausimas, ar tai tikrai spręs gilias sistemines problemas, kurias sukėlė centrinės valdžios daroma policijos institucijos reforma?

Finansinės paskatos gali pritraukti naujų darbuotojų, tačiau lieka klausimas, ar jos ilgainiui pagerins viešojo saugumo situaciją. Kaip minėjo komisaras, policijos pajėgų trūkumas riboja proaktyvią veiklą, kuri yra būtina norint užkirsti kelią nusikaltimams. Kai policija yra priversta dirbti „gaisrininko režimu“, reaguodama tik į jau įvykusius nusikaltimus, sunku tikėtis ilgalaikių teigiamų pokyčių.

Nusikalstamumas ir viešasis saugumas – tabu tema?

Kalbant apie Radviliškio rajono nusikalstamumo rodiklius, susidaro įspūdis, kad tai yra tabu tema. Nors rajono gyventojai susiduria su viena didžiausių nusikalstamumo rizikų šalyje, viešoje erdvėje apie tai kalbama per mažai. Duodamas interviu, komisaras akcentavo pareigūnų trūkumą ir darbo sąlygų sudėtingumą, tačiau tai buvo pasakyta taip tarsi trūkstamų pareigūnų problema ir nusikalstamumo augimas būtų dvi visiškai nesusijusios tarpusavyje temos. Iš tikrųjų, tai yra dvi medalio pusės. Kai rajone trūksta policijos pareigūnų, didėja nusikalstamumo rizika – juk nusikaltėliai supranta, kad tikimybė būti sugautiems yra mažesnė, kai policininkams į įvykio vietą atvykti trunka pusvalandį ar daugiau.

Kur link einame?

Radviliškio rajonas yra tarsi indikatorius, rodantis, kaip pareigūnų trūkumas gali tiesiogiai paveikti visuomenės saugumą. Rajono valdžia ir policija siūlo finansines paskatas kaip problemos sprendimo būdą, tačiau tikroji problema yra daug gilesnė. Reikia aiškios ir ilgalaikės strategijos, kaip ne tik pritraukti naujus pareigūnus, bet ir užtikrinti, kad jie galėtų efektyviai dirbti, mažinti nusikalstamumą ir užtikrinti viešąjį saugumą.

Rajono gyventojai yra tie, kurie kasdien susiduria su realia nesaugumo situacija, ir jie tikisi daugiau nei tik tuščiosios retorikos apie finansines paskatas. Rajonui reikia ne tik daugiau pareigūnų, bet ir esminių pokyčių policijos veikloje, kad nusikalstamumo statistika pradėtų keistis teigiama linkme.

Ankstesnis straipsnisVRK paskyrė naują Radviliškio–Tytuvėnų apygardos rinkimų komisijos narį
Kitas straipsnisĮ Seimą veržiasi ir teisti, ir be išsilavinimo esantys kandidatai

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia