Tuberkuliozės protrūkis Lizdeikos gimnazijoje

0
2607
Lizdeikos gimnazijoje įsisuko pavojinga užkrečiama liga tuberkuliozė.

Radviliškio rajono savivaldybė skambina pavojaus varpais – Radviliškio miesto vienintelėje gimnazijoje nustatytas jau trečias tuberkuliozės atvejis. Moksleivių tėvai išsigandę, mokytojai sunerimę dėl šios ligos plitimo mokykloje. Šioje mokykloje susirgo trys dvyliktokai,

Šiandien savivaldybėje buvo pasitarimas, kuriame dalyvavo savivaldybės vadovai, savivaldybės gydytojos pareigas einanti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė Irmina Ruškienė. Taip pat Nacionalinio sveikatos centro atstovai, mokyklos direktorė Ina Bajarauskaitė.

“Kokios priemones pasiūlys įgyvendinti Nacionalinis sveikatos centras, tokias ir darysime. Tai jie specialistai ir jie turi visą informaciją apie tai. Aš apie antrą ir trečią atvejį sužinojau tik penktadienį, todėl jau vakar ir šiandien sukviečiau visus išsiaiškinti, kas per padėtis”, – komentavo meras Vytautas Simelis. Savivaldybės vadovas tikino, kad reikės gauti tėvų sutikimus dėl nepilnamečių patikrinimo – kontaktą su užsikrėtusiais turėjusius mokinius planuojama tikrinti, ar jie neserga. Tuberkuliozės ligos požymiai, anot specialistų, pasirodo gerokai vėliau.

Ina Bajarauskaitė nebuvo pasiekiama komentarui. Jos vadovaujamoje mokykloje trys dvyliktokai užsikrėtė tuberkulioze.

Mokyklos direktorė I.Bajarauskaitė kol kas nebuvo pasiekiama komentarui. Savivaldybės gydytoja I.Ruškienė negalėjo nieko konkretaus pakomentuoti. Taip pat negautas atsakymas ir iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento. Šios valstybinės įstaigos interneto puslapyje pateikta tokia informacija apie šią ligą:

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc. Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, kosint ar čiaudint.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet tuberkulioze suserga apie 900 asmenų. PSO yra parengusi „End TB Strategy“, kurios tikslas – sumažinti tuberkuliozės naštą visuomenei. Siekiama, kad 2035 metais 95 proc. sumažėtų mirčių nuo TB atvejų, 90 proc. sumažėtų sergamumo TB rodiklis (lyginant su 2015 m.), nebeliktų naštos šeimoms dėl didžiulių su TB susijusių išlaidų. Pagrindiniai būdai, kuriais bus siekiama užtikrinti tikslų įgyvendinimą – integruota prevencija (akcentuojamas ankstyvas ligos išaiškinimas, gydymas ir prevencija visiems TB sergantiems asmenims; TB sergantys asmenys turi gauti vienodas, lengvai prieinamas paslaugas), politiniai sprendimai (sveikatos ir socialinio sektoriaus teisinės bazės gerinimas, socialinės apsaugos ir reguliavimo mechanizmų stiprinimas, pažeidžiamų visuomenės grupių interesų užtikrinimas (pavyzdžiui, nepasiturinčių asmenų, migrantų, kalinių, žmonių, gyvenančių su ŽIV)), tyrimų ir inovacijų skatinimas.

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, taip pat svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas. Vaikus nuo susirgimų sunkiomis tuberkuliozės formomis galima apsaugoti skiepijant. Lietuvoje naujagimiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2-3 dieną po gimimo.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, asmens sveikatos priežiūros įstaigose 7 m. amžiaus ir rizikos grupių vaikams turi būti atliekami tuberkulino mėginiai.

Rizikos grupės:

  • neskiepyti nuo tuberkuliozės;
  • bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
  • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantys lėtinėmis ligomis;
  • gydomi kortikosteroidais asmenys;
  • infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
  • migrantai.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia