“Geležinė lapė” – rakštis Šiaulių miesto valdžiai

0
3914
Geležinė lapė tapusi valdžios vyrų emocijų šaltiniu. Gintaro Stanelio nuotrauka.

Vienas žinomiausių Šiaulių miesto simbolių – “Geležinės lapės” skulptūra jau bene penktus metus kaitina šiauliečių, o ypač – miesto valdžios vyrų aistras. Skamba labai neįtikinamai, bet Talkšos ežero pakrantėje skulptoriaus Viliaus Purono kūriniu labiausiai yra nepatenkinta miesto valdžia. Bet ji sako siekianti miestui tik gero, nes norinti juridiškai sutvarkyti nelegalų statinį. Esą tai būtina, kadangi įvykus nelaimei, visi pirštu badytų merą ir jo komandą.

Dėl prieš dešimtmetį pastatytos “Geležinės lapės” tolesnio likimo savo asmeninėje Facebook paskyroje prašė pasisakyti ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Jis retoriškai teiravosi šiauliečių: “Prieš dešimtmetį buvo sukurtas ir nelegaliai ežero pakrantėje pastatytas meno kūrinys „Geležinė lapė”. Kūrinio autorius nesutinka savo kūrinio oficialiai dovanoti ir žaidžia emocijų ir viešo dėmesio žaidimą. Mums visiškai nesinori šio kūrinio pašalinti. Tačiau gali įvykti kokia nors nelaimė ar kitas įvykis. Tuomet žmonės prašys būtent valdžios atsakomybės. Ką daryti? Koks Jūsų patarimas?”

Apklausos rezultatai.

Bet sukurtoje apklausoje, kurią inicijavo paskyros “Vaikštome už Šiaulius” administratoriai, dauguma dalyvavusiųjų išreiškė palaikymą “Geležinės lapės” skulptūrai.  Iš kone 400 balsavusiųjų daugiau nei 70 procentų pasisakė už išsaugojimą. Kai kurie neabejingi menininko V. Purono sukurtam meno kūriniui šiauliečiai retoriškai klausė, ar būtina kažką kurti prieš tai sunaikinus. Taip pat atsirado tvirtinančiųjų, kad per keletą pastarųjų metų “Geležinė lapė” tapo tokia populiari, kad pritraukia ne tik turistus, bet ir pačius miestiečius, kuriems dažnu atveju tai yra tapusi susitikimo vieta. Nenuostabu, kad Šiaulių miesto valdžia suprasdama paminklo svarbą stengiasi perimti skulptūrą į savo rankas. Tiesa, neišleisdama nė cento. Mero pavaduotojas Domas Griškevičius Facebook paskyroje išdėstė poziciją dėl miesto noro skulptūrą perimti nemokamai. Tačiau tam prieštarauja dabartinis “Geležinės lapės” savininkas, tai yra ne pats skulptorius, o VšĮ Šiaulių nevyriausybinių organizacijų sąjunga.

Man per mažai talento tai suprasti

V.Puronas prie dešimtmetį šventusios Geležinės lapės skulptūros. Nuotrauka iš interneto.

V. Puronas negali suvokti, kodėl apskritai vyksta tokios diskusijos. “Skamba neįtikinamai, bet aš kaip kūrėjas nesu kviečiamas išsakyti savo nuomonę. Su manimi niekas nekontaktavo, man be žurnalistų dėl “Geležinės lapės” daugiau niekas neskambina. Aš “Geležinę lapę” dovanojau miestui, tai mano dovana ne tik Šiauliams, bet ir visai Lietuvai. Kodėl taip elgiamasi, aš atsakyti negaliu – neturiu tiek talento ar proto, kad suprasčiau, kodėl tai vyksta. Per dešimt metų “Geležinė lapė” tapo miesto simboliu, kuris traukia ne tik miestiečius, bet ir svečius. Tačiau, kas vyksta su ja (skulptūra – red), man yra daugiau, nei nesuvokiama.”

Nori perimti kūrinį, nes neabejingas miestiečiams

Šiaulių miesto meras A.Visockas siekia perimti Geležinę lapę.

Tuo tarpu Šiauliams vadovaujantis Artūras Visockas teigia nenorintis imtis prievartos: “Prieš dešimt metų šis kūrinys buvo pastatytas Talkšos ežero pakrantėje. Nebuvo sutvarkyti jokie leidimai, neatsižvelgta į jokius teisės aktų reikalavimus. Aš iš dalies suprantu V. Puroną, kuriam pats gyvenimas yra aukščiau teisės. Filosofiškai žiūrint, tarsi skulptorius yra teisus. Bet, gaila, teisės laikytis privalu visiems.  Todėl ir turime situaciją, kai nelegaliai pastatytas daiktas priklauso VšĮ, bet ne miestui.  Nenoriu įvardinti asmenų pavardžių, bet VšĮ pirmininkas, anksčiau ėjęs administracijos direktoriaus pareigas, žaidžia tam tikrus žaidimus. Kaip nelegalų statinį, mes galėtumėme kad ir šiandien išvežti. Tačiau žinodami “Geležinės lapės” populiarumą miestiečių tarpe, norime viską išspręsti taikiai ir nenaudojant jėgos. Juk net ir viešai pasiūliau tortą už skulptūrą, bet niekas nuoširdaus pasiūlymo neišgirdo. Be to, juk Talkšos ežero pakrantė bus tvarkoma, tad skulptūrą reikės perkelti – juk ji nebus toje baloje.” Kodėl nebendraujantis tiesiogiai su pačiu skulptoriumi, Šiaulių miesto meras A. Visockas nemato reikalo: “Nežinau, kodėl turėčiau bendrauti su V. Puronu, juk savininkas yra kitas. Abejoju, ar jis yra tos įstaigos dalininkas. Norint teisiškai išspręsti šį reikalą, savivaldybė privalo kreiptis į savininką, o ne kūrėją. Jis neturi galios ką nors nuspręsti.”

Neslepia, kad siekia tinkamo atlygio už kūrybą

Gedeminas Vyšniauskas siekia tinkamos kompensacijos V.Puronui už jo kūrinius.

Dabartinės “Geležinės lapės” savininkės Šiaulių nevyriausybinių organizacijų sąjungos pirmininkas Gedeminas Vyšniauskas nori, kad V. Puronas būtų tinkamai įvertintas: “Dabartiniai miesto vadovai neslėpdami tyčiojasi iš įvertinto kūrėjo. Šiauliai nebeįsivaizduojami be V. Purono skulptūrų. Ir tai ne tik “Geležinė lapė”. Jų kelios dešimtys, tačiau pasižiūrėkite, kas atsitiko su jo sukurtu “Penktasis kėlinys” kūriniu. Aš ir V. Puronas gavome baudas iš policijos, kai bandėme sustabdyti prie Šiaulių arenos stovėjusios skulptūros nukėlimą. Žmogus yra daugiau nei 70 metų amžiaus ir tiek metų nemokamai dirbo Šiauliams. Pastatė (miesto valdžia – aut. past.) naujametinę eglutę miesto aikštėje ir sumokėjo daugiau nei 110 tūkstančių eurų, tuo tarpu manau, ne tik galėtų, bet ir privalėtų kažkaip įvertinti ir V. Puroną.” Tiesa, G. Vyšniauskas neatskleidė, kokiu būdu buvo perduota “Geležinės lapės” skulptūra jo vadovaujamai VšĮ.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia