„Vaiko konstitucija“ kiekvienam šalies moksleiviui

0
901
Mažuosius Lietuvos gyventojus pasiekia "Vaikų Konstitucijos".

Spalio 25-oji Konstitucijos diena ir šį, pagrindinį aukščiausios teisinės galios įstatymą Lietuvoje turi ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos pagrindu parengtoje „Vaiko konstitucijoje“ apibrėžtos svarbiausios jaunųjų šalies piliečių teisės ir pareigos. Tad visą šią savaitę – minint Konstitucijos dieną – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai įvairiose šalies mokyklose su vaikais diskutavo apie konstitucijoje įtvirtintas vertybes, dalino „Vaiko konstitucijas“ jų dar neturintiems mokiniams.

„Į spalvingą „Vaiko konstituciją“ sudėtos pamatinės vertybės, leidžiančios vaikams džiaugtis saugia ir laiminga vaikyste. Svarbu, kad mažiausi mūsų šalies piliečiai suprastų – suaugusiems jie svarbiausi, o jų teisės įtvirtintos ne mažiau svarbioje „Vaiko konstitucijoje“, – kalbėdama apie mokyklose vykusių Konstitucijos pamokų prasmę, sakė Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė.

Konstitucijos pamokas mokyklose vedę specialistai įsitikino, kad mokiniai puikiai žino savo teisę mokytis, reikšti nuomonę, turėti teisę į asmeninį gyvenimą ar gydymą. Vaikai supranta ir teisės būti išgirstiems ir išklausytiems svarbą. Tačiau reikia nepamiršti, kad ši teisė tuo pačiu yra ir pareiga išklausyti bei gerbti kito nuomonę.

„Kiekviena teisė reiškia pareigą – apie tai kalbamės su vaikais. Jie turi tai žinoti, suprasti, mokėti prisiimti atsakomybę – kad augtų sąžiningais, atsakingais, tolerantiškais piliečiais. Džiugu, kad diskutuojant apie teises ir pareigas, pastarųjų vaikai žino daugiau ir lengvai vardina iš kiekvienos teisės kylančią pareigą“, – apibendrindama susitikimus su vaikais, sakė Ž. Ginaitė.

„Vaiko konstitucijos“| pamokose kalbėta ne tik apie teises ir pareigas, diskutuota apie pagarbą kitam, patyčias ir smurto netoleravimą.

Moksleiviams priminta, kur reikėtų kreiptis pagalbos, jeigu patiria patyčias, smurtą ar jaučiasi skriaudžiami.

Primename, kad pagrindinės vaiko teisės yra: teisė į vardą ir pilietybę; teisė gauti išsilavinimą; teisė gyventi visavertį gyvenimą; teisė turėti savo nuomonę ir ją reikšti; teisė žinoti savo tėvus ir bendrauti su jais; teisė būti apgintam nuo bet kokio pobūdžio smurto; teisė turėti asmeninį gyvenimą ir laisvę; teisė vartoti gimtąją kalbą.

Pagrindinės vaiko pareigos yra: mokytis; gerbti savo tėvus ir globėjus bei kitus asmenis; saugoti savo sveikatą; gerbti savo valstybę ir įstatymus; laikytis visuomenės priimtų elgesio taisyklių ir kt.

Rūta Karčiauskienė, atstovė spaudai VVTAĮT

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia