Apmauti vartotojai iš Daujočių gatvės

0
2281
Daujočių gatvės gyventojams dvi žinios. Geroji ta, kad pagaliau sulaukė vandens ir nuotekų tinklų, blogoji - savivaldybės įmonė taupė lėšas ir dalį išlaidų perkėlė ant vartotojų pečių.

Savivaldybė ant ledo paliko radviliškiečius iš Daujočių gatvės. Tiksliau, juos kaip reikalas apstatė Savivaldybės įmonė „Radviliškio vanduo“ su projektų administratoriumi Jonu Povilaičiu priekyje. Apsukrusis ilgametis politikas pasiūlė idėją, kaip įmonės kaštus perkelti vartotojams. Ir tai tik tam, kad būtų sutaupytos biudžeto lėšos.
Neįsivaizduojama
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Šilumos ir vandens departamento vandens skyriaus vedėja Indrė Musvicienė neslėpė savo nuostabos išgirdusi Daujočių gatvės projekto įgyvendinimo eigą. Specialisteuineįsivaizduojama, kaip įmonė galėjo siūlyti tokį variantą, kad siurblinės būtų vartotojų nuosavybė.

„Kas atsitiks, jei suges siurblys? O jei atbulinis vožtuvas suges ir nuotekos per tą siurblinę tekės į vartotojo sklypą? Juk tada Savivaldybės įmonė atsisakys tvarkyti argumentuodama, kad avarija vyksta gyventojo žemėje. Iš viso, pirmą kartą girdžiu, kad taip būtų daroma. Siūlau kreiptis į Aplinkos apsaugos ministeriją, nes asmeniškai man čia atrodo pernelyg viskas supainiota“, – komentavo specialistė vartotojai Dalei (vardas pakeistas – red.).
VERT specialistė: „Mokės dvigubai“
Daujočių gatvės naujai įrengiamos nuotekų trasų specifika yra ta, kad trasa yra spaudiminė ir būtini siurbliai, kurie nuotekas „įstums“ į trasos vamzdį. Pagal projektą buvo numatyta, kad ne mažiau kaip 20 vartotojų turės nusipirkti ir įrengti siurblius. Vienas tiekėjų viešojo konkurso metu perkant rangos darbus teiravosi apie elektros atvedimą ir siurblinių aprūpinimą elektra. Bet „Radviliškio vanduo“ atsakė, kad tai savo lėšomis spręs patys gyventojai. Tačiau gretimos Basanavičiaus gatvės gyventojams dvigubo apmokestinimo nereikės. Pasirodo, kad nuotekų tvarkymo kainą elektros kaštai sudaro apie 7 procentus. Įmonės direktorius Egidijus Barčkus patvirtino, kad Daujočių gatvės gyventojai už nuotekų tvarkymą mokės tokią pačią kainą kaip ir visi kiti vartotojai. Panašu, kad dalis radviliškiečių mokės dvigubai ir tik todėl, kad J.Povilaičiui ir kitiems įmonės darbuotojams gimė idėja sumažinti projekto kaštus gyventojų sąskaita.
Eksperto komentaras
Ilgametę statybinę patirtį turintis privačios įmonės darbų vadovas, norėjęs išlikti anonimiškas, kad nepakenktų įmonei santykiuose su Savivaldybe, sakė, kad tokių situacijų apskritai  neturėtų būti. Anot jo, gyventojai pastatyti į labai nepatogią situaciją, kadangi įranga ir mechanizmai genda, o sugedus problemų turės patys vartotojai.

„Įsivaizduokite situaciją, kai nebefunkcionuoja atgalinis vožtuvas netoli gyventojo siurblinės, o spaudimas trasoje vis tiek yra. Kur visas tas „gėris“ keliaus? Ogi į to nelaimėlio kiemą! Nežinau, man visa tai labai smirda. Ir ne vien nuotekomis, o machinacijomis“, – kalbėjo statybinės brigados vadovas.
Įvykus avarijai ar sugedus siurbliams, visa našta gali gulti ant vartotojų pečių – įmonė  nusikratė dalies kaštų – jie permesti gyventojams. Savivaldybės įmonėje projektų administratoriumi dirbantis Tarybos narys J.Povilaitis į siųstus klausimus nesiteikė atsakyti. Nors prieš tai telefonu įtikinėjo, kad tai jo idėja sumažinti projekto sąmatą. Po to, kai straipsnis pasirodė popieriniame laikraštyje, J.Povilaitis atsiuntė prašymą paneigti “būtus ir nebūtus dalykus”, nes esą tai tikrovės neatitinkanti informacija. Politikas bando atsiriboti nuo to, kad gyventojams teks brangiau mokėti už nuotekų tvarkymą.

Rajono Tarybos narys, kuris nepilnu etatu dirba vandens tvarkymo įmonėje, dabar vengia atsakomybės dėl vartotojams iš Daujočių gatvės iškilusių nepatogumų.

Aplinkos ministerija komentuoja

Raimonda Karnackaitė, Strateginės komunikacijos skyriaus vyr. specialistė iš Aplinkos apsaugos ministerijos pateikė tokį atsakymą: “Projekto apimtyje siurblių įsigijimas nėra numatytas, todėl jie nėra finansuojami šio projekto lėšomis. Su rangovu UAB „Terebro“ 2019-12-11 pasirašytos rangos sutarties Nr. 2019/36 pirkimo dokumentų paaiškinimuose, kuriuos pateikė Projekto vykdytojas (“Radviliškio vanduo” – red. pastaba), nurodyta, kad kiekvienam vartotojui turi būti įrengtos mini siurblinės (preliminariai 20-23 vnt.), galutinis jų skaičius bus nustatomas projektavimo metu. Taip pat nurodyta, kad siurbliai nereikalingi ir gyventojai savo lėšomis spręs siurblinių aprūpinimo elektros energija klausimą. Projekto vykdytojo duomenimis, tokį sprendimą jis priėmė, atsižvelgdamas į turimas projekto apimtyje sutaupytas lėšas bei galimus sprendinius aptaręs su gyventojais. APVA nuomone, Projekto vykdytojas, siekiant įgyvendinti projekto tikslą ir uždavinius bei skatinant gyventojus naudotis įrengta infrastruktūra, turi ieškoti galimybių savo lėšomis kompensuoti gyventojams siurblių įsigijimo išlaidas, tokiu būdu užtikrinant, kad gyventojams būtų sudaryta galimybė prisijungti prie įrengto nuotekų surinkimo tinklo iki gyventojui nuosavybės teise priklausančio ar kitaip valdomo ir (arba) naudojamo turto ribos.

Žurnalistas Marius ALEKSIŪNAS

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments