Direktorės mobingą atlaikiusios darbuotojos pergalė teisme

0
2095
Beveik 6 300 eurų - tiek teismas priteisė buvusiai "Eglutės" darželio auklėtojos padėjėjai Kristinai Gilytei. Sprendimas dar neįsigaliojęs.

Buvusios Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ darbuotojos Kristinos Gilytės patirties niekas nepavydėtų. Moteris atlaikė vadovės Astos Varkulevičienės mobingą ir laimėjo teismą dėl neteisėto atleidimo. Viskas prasidėjo pernai pavasarį, kai paskelbus karantiną dėl Covid-19 pandemijos, direktorė pareikalavo auklėtojų padėjėjas, taip pat ir K.Gilytę, išeiti atostogų. Darbuotojai nesutikus paklusti neteisėtam reikalavimui, užvirė tikras pragaras.

Prievartinės „atostogos“

Asta Varkulevičienė įstaigai pradėjo vadovauti 2019 metų rugpjūčio mėnesį. Vos po pusmečio jai teko nemenkas iššūkis, nes teko organizuoti įstaigos darbą pandemijos akivaizdoje. Darželio auklėtojoms buvo leista dirbti nuotoliniu būdu, tačiau auklėtojų padėjėjoms pasiūlyta „atostogauti“. Nors dauguma darbuotojų tokiam direktorės pasiūlymui neprieštaravo, K.Gilytė susirinkimo metu viešai išreiškė abejones, ar tai teisėta ir ar darbuotojai privalo sutikti su reikalavimu pasirašyti prašymus atostogoms. Tai neliko nepastebėta ir darbuotojai pasiūlyta savo noru išeiti iš darbo. K.Gilytė atsisakė priimti tokį pasiūlymą ir netrukus sulaukė vadovės suplanuoto puolimo.

Autoriteto menkinimas

Direktorė A.Varkulevičienė teismo posėdžio metu tikino, kad nebuvo nusistačiusi asmeniškai prieš atleistą darbuotoją. Tačiau vadovės veiksmai rodė priešingai – A.Varkulevičienė negalėjo pakęsti, kad jos priimtus sprendimus viešai kvestionuoja ir aptaria K.Gilytė. Auklėtojos padėjėja nebuvo pėsčia – kurį laiką jai teko eiti ir Darbo tarybos pirmininkės pareigas. Beje, darželį teisme atstovavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius. Jis kone žodis į žodį kartojo argumentus dėl autoriteto menkinimo. Šaltiniai iš administracijos patvirtina, kad 2020 metų pavasarį, kai savivaldybei vis dar vadovavo Antanas Čepononis, įstaigų vadovams buvo išdalinti nurodymai dėl darbuotojų išleidimo į atostogas.

Persekiojimas

Su paklusti nesutikusia darbuotoja nuspręsta susidoroti. Būtent tokį įspūdį galima susidaryti išgirdus liudininkų parodymus. Daugiausiai direktorės pusėje stovėję liudininkai pasakojo, kokia bloga ir netikusi darbuotoja yra K.Gilytė. O ji darželyje dirbo nuo 2013 metų. Ankstesnis vadovas turėjo pastebėti netinkamas darbuotojos savybes, tačiau netinkamas elgesys darbe atsirado tik po to, kai K.Gilytė viešai išdrįso paklausti apie „prievartines“ atostogas. Darbuotoją stebėjo ne tik direktorė, bet ir pavaduotoja bei kiti darbuotojai. Vėliau buvo suorganizuotas pareiškimas, kad niekas negali dirbti su atleista auklėtojos padėjėja. Pasirašė net tos auklėtojos, kurios niekada su Kristina net nedirbo.

Pažeidimai per karantiną

Pandemijos metu darželis nebedirbo, tad atostogauti nesutikusiai auklėtojos padėjėjai liepta dirbti ir kiemsargės darbą. Nepavykus tokiu būdu „išėsti“ iš darbo, pradėta ieškoti nusižengimų. Teisme direktorė aiškino, kad auklėtojos padėjėja nesilaikė karantino reikalavimų – esą ji nuvedė į lauke esančią tuščią aikštelę vaikus tuo sukeldama riziką jiems užsikrėsti infekcine liga. Tokį elgesį A.Varkulevičienė įvertino kaip šiurkštų darbo drausmės pažeidimą. Tai ne vienintelis pažeidimas. Darbuotojos buvo reikalaujama pasiaiškinti dėl maisto nešimo į kitą grupę, dėl laikraščio perdavimo kolegei, dėl voratinklių kabėjimo grupės patalpose, net dėl nenuvalytų dulkių. Teismui direktorės elgesys pasirodė pernelyg tendencingas.

„Visi byloje pateikti duomenys patvirtina, kad Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorės A.Varkulevičienės veiksmai buvo kryptingai ir tendencingai nukreipti, siekiant atleisti Kristiną Gilytę iš užimamų auklėtojos padėjėjos pareigų“, – teismo sprendime pasisakė  teisėja Deimantė Andriulytė.

Ilgalaikis konfliktas

Nagrinėjant bylą paaiškėjo, kad tarp naujosios įstaigos direktorės ir auklėtojos padėjėjos ilgą laiką buvo įtempti ir konfliktiniai santykiai. Nesutarimai prasidėjo kone nuo pat vadovavimo darželiui-lopšeliui pradžios. Direktorės kantrybės taurę perpildė auklėtojos padėjėjos viešai užduodami klausimai susirinkimuose. Darbuotoja buvo nuolat stebima, dėl kiekvienos smulkmenos buvo reikalaujama pasiaiškinti. Tai patvirtino ir kai kurios įstaigoje dirbančios darbuotojos. Jas prieš teismo posėdžius bandė paveikti direktorė primindama, kad vis dar reikės dirbti darželyje.

Priteisti tūkstančiai

Teismas įpareigojo biudžetinę įstaigą buvusiai darbuotojai sumokėti ne tik 3 mėnesių dydžio kompensaciją, kuri sudaro 2 280,60 eurų. Darželis-lopšelis dar turėtų sumokėti ir už priverstinę pravaikštą 1 592,8 euro bei 200 eurų neturtinės žalos, kuria K.Gilytė patyrė dėl mobingo. Kadangi buvusi auklėtojos padėjėja samdėsi advokatą, tai darželis įpareigotas sumokėti ir už jo paslaugas 2260 eurų. Su pašto išlaidomis susidaro 6 319,52 eurai, kuriuos dėl vadovės neteisėtų veiksmų praras įstaiga. Be to, kadangi teismo sprendimas dar nėra įsigaliojęs ir jį direktorė ar ją atstovaujantis juristas iš savivaldybės administracijos dar galėtų apskųsti, kiekviena diena kainuotų po 36,20 euro iki sprendimo įvykdymo dienos. Tiesa, ne ilgiau kaip už vienus metus nuo Darbo ginčų komisijos sprendimo priėmimo dienos. Tad jei darželis pralaimėtų ir apeliacinės instancijos teisme, suma gali išaugti dar keliais tūkstančiais eurų.

Komentaras

Direktorė A.Varkulevičienė tikino, kad ne ji bylinėjasi, o buvusi darbuotoja. Be to, galimas teismo išlaidas vadovė buvo linkusi nelabai rimtai vertinti. „Kai tik pradėjau dirbti, darbuotoja nebuvo patenkinta. Nustačius jos padarytus pažeidimus ir pasitarus su Savivaldybe (jos administracija – red.past.), nuspręsta pateikti ieškinį teismui, kad panaikintų Darbo ginčų komisijos sprendimą. Dėl bylinėjimosi išlaidų, tai parodys laikas. Dabar pasitarsiu su kodeksu (turėta omenyje darželį atstovaujantį teisininką – red.past.) ir matysiu, kas ir kaip. Šiai dienai svarbiausia, kad įstaigoje nebėra, kas kelia sumaištį ir kolektyvas dirba vieningai“, – teigė darželio direktorė A.Varkulevičienė. 

 

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia