Direktoriaus „dovana“ – ligoninės darbuotojams

0
1646
V.Smalinskas randa būdų apeiti sveikatos ministro įsakyma ir spaudžia ligoninės darbuotojus perrašyti darbo sutartis - tikėtina, kad tokiu būdu mažėtų atlyginimai.
V.Smalinskas randa būdų apeiti sveikatos ministro įsakyma ir spaudžia ligoninės darbuotojus perrašyti darbo sutartis - tikėtina, kad tokiu būdu mažėtų atlyginimai.

Antros didžiausios Šiaulių apskrityje esančios Radviliškio ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas įstaigos 70-ties metų gyvavimo jubiliejaus proga darbuotojams paruošė staigmeną. Tiesa, labai nemalonią – reikalauja perrašyti darbo sutartis, nes vadovo iniciatyva mažinami atlyginimų pastoviosios dalies koeficientai. Maža to, mero statytinis nelabai orientuojasi darbo teisės aktuose ir, panašu, kad ligoninėje elgiasi kaip nerangus dramblys porcelianinių indų parduotuvėje – kur bepasisuktų, ten prasideda didžiausios bėdos.

Profesinės sąjungos išsireikalavo didesnius atlyginimus

Rugsėjo mėnesį sveikatos apsaugos srities profesinės sąjungos pasiekė esminį susitarimą su Sveikatos ministerija dėl didesnio darbo užmokesčio gydytojams, slaugytojams ir kitiems darbuotojams. Ministras Aurelijus Veryga įsakymu padidino Teritorinių ligonių kasų įkainius už suteikiamas paslaugas, todėl atsirado lėšų mokėti didesnius atlyginimus. Algų padidėjimą pajuto ir Radviliškio rajono sveikatos įstaigose – visose atlyginimai didėjo ir gydytojams, ir slaugytojoms. Tačiau tik Radviliškio ligoninės administracija tuo nebuvo patenkinta ir ėmėsi žingsnių tai koreguoti.

Verčia perrašyti darbo sutartis

Redakciją pasiekė nemažai skundų, kad V.Smalinskas reikalauja darbuotojų pasirašytinai sutikti su darbo sutarties pakeitimais. Suprantama, ligoninės steigėjas yra Radviliškio rajono savivaldybė, o ne ministerija, todėl turėdamas partinį „stogą“, prekybinį išsilavinimą turintis konservatorių bendrapartietis ligoninėje elgiasi kaip savo nuosavame UAB’e. Jo veiksmus palaiko ir Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komitetui vadovaujantis konservatorius Kęstutis Dainius, Šiauliuose dirbantis neurologas. Jis laikraščiui teigė, kad „vadovas turi turėti veiksmų laisvę.“ Tiesa, jis nesidomėjo nei ligoninės skolomis, nei kokiomis priežastimis yra keičiami koeficientai. Gal nerūpi kolegos, gal nusispjauti ant slaugytojų gerbūvio, nes aukščiau partiniai reikalai yra. Meras Antanas Čepononis, deja, komentarui nebuvo pasiekiamas.

Įtampa išlieka

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinei sąjungos valdybos pirmininkės Aldonos Baublytės turimais duomenimis, Radviliškio ligoninės slaugytojoms vidutiniškai padidėjo algos apie 8 procentus. Tačiau ji neslepia, kad daugelio sveikatos priežiūros vadovų manipuliavimas teisės aktų normomis siekiant nevykdyti ministro įsakymo dėl algų pakėlimo, ypatingai slaugytojams, buvo žinomas. Be to, Radviliškyje susidarė nenormali situacija: nors slaugytojoms turėtų būti mokama 60 proc. gydytojų darbo užmokesčio, V.Smalinsko įstaigoje padėtis labai nepalanki slaugytojoms. Ji tvirtino, kad gydytojų atlyginimai uždidinti slaugytojų sąskaita.

Gydytojus kviečiasi – seselės engia

A.Baublienė tvirtino, kad sąjungai yra žinoma, kad Radviliškyje vidutinis gydytojo atlyginimas 2019 metų I pusmetį buvo 2958 eurai, kai Lietuvos vidurkis, įskaitant universitetinės ligonines, 2448 eurų per mėnesį. Tai buvo paaiškinta noru prisitraukti gydytojus į rajoninę ligoninę. Panašu, kad slaugytojų sąskaita, nes jos per 2019 metų I pusmetį gavo vos 934 eurų atlyginimą, kai Lietuvos vidurkis – 1229 eurai. Profsąjungietė pridūrė, kad slaugytojoms buvo padidinti atlyginimai apie 40-50 eurų, priklausomai nuo kvalifikacijos, bet algos padidėjimą galės pajusti tik nuo spalio pirmos dienos. Pabaigai ji nurodė, kad pernelyg didele suirute naudojasi įstaigų direktoriai, o už išsakytus prašymus bent jau laikytis teisės aktų padidinti atlyginimus yra persekiojami žmonės. Ji net neatskleidė profsąjungos atstovės tapatybės, kadangi teigė, kad Radviliškio ligoninės darbuotoja bijo susidorojimo iš ligoninės administracijos pusės.

Pokyčiai taip pat paveiks ir gydytojus

Bet vadovas V.Smalinskas nesigailės nė gydytojų – pokyčiai laukia ir jų. Konsultacinėje poliklinikoje dirbantys gydytojai bus verčiami sėdėti be užmokesčio. Direktorius siūlo mokėti tik už faktą, tai yra jei per tris valandas pasirodys tik vienas pacientas, tai ir gaus už vieną „atleistą“ ligonį. Jo bendrapartiečiui K.Dainiui ir tai atrodo normalu: „jei nėra ligonių, keisti reikės gydytoją, bet reikia mokėti už faktą, o ne už sėdėjimą.“ Kiti rajono valdančiajai daugumai priklausantys gydytojai nebuvo linkę atvirai bendrauti, nors pripažino, kad direktorius galėjo perlenkti lazdą.

Gydytojai rinksis kitas ligoninės?

Vienas skyrių vedėjų atviravo, kad visiems žinoma, kad V.Smalinskas yra mero draugelis, o Radviliškis – švogerių kraštas, tad tokie niuansai nėra visai netikėti. Bet, neslėpė jis, kad Radviliškio ligoninėje dirba tik dėl vienos priežasties – nemažo atlyginimo. Jei alga sumažės, gydytojas neatmeta, jog gal net persigalvos, ar verta pasilikti už mažesnį atlyginimą, kadangi provincijos ligoninėje jis profesine prasme, paprasčiausiai degraduoja. Taip pat ir keletas kitų konsultacinėje poliklinikoje dirbančių gydytojų teigė, kad jei jiems mokės tik už faktą, tada jie tikriausiai pasirinks dirbti kitur: „juk mes kebabų nevalgome, ar neapsipirkinėjame „Maximoje“, kai laukiame pacientų.“ Įdomu, policininkai tinkamai atliktų pareigas, jei jiems mokėtų ne už patruliavimą, o tik už surašytus protokolus. Arba gaisrininkams mokėtų ne už budėjimą, o už užgesintus gaisrus. Juk tikėtina, kad esant įvykiui, paprasčiausiai niekas neatvažiuotų.

Išnaudojimas su nekompetencijos doze?

11. Būtent tiek Darbo kodeksui ir kitiems teisės aktams rado profsąjungos teisininkas direktoriaus V.Smalinsko pasiūlytuose darbo sutarčių nuostatų pakeitimuose. Bet tai ne motais konservatorių stogą turinčiam vadovui.
11. Būtent tiek Darbo kodeksui ir kitiems teisės aktams rado profsąjungos teisininkas direktoriaus V.Smalinsko pasiūlytuose darbo sutarčių nuostatų pakeitimuose. Bet tai ne motais konservatorių stogą turinčiam jų bendrapartiečiui vadovui.

Gydytojus konsultuojantis profesinės sąjungos teisininkas pakeistose darbo sutartyse rado ne mažiau kaip 11 neatitikimų su aukštesniais teisės aktais. Daktaras Nerijus Kasiliauskas, kurio viena sričių yra Darbo teisė, rašo: „Darbo apmokėjimo tvarkos 16.1.5 punktas prieštarauja Lietuvos Nacionalinės sveikatos šakos kolektyvinės sutarties punktui 5.4 punktui, nes priedas už laikinai nesančio darbuotojo darbo funkcijų vykdymą ne gali, o privalo būti mokamas.“ Arba „darbo apmokėjimo tvarkos 33 punkte numatytos darbo laiko nukrypimų sąvokos teisės aktais nenaudoja, o nurodoma konkrečiai, kad darbas naktį, poilsio ir švenčių dienomis, viršvalandinis darbas turi būti apskaitomas.“ Taip pat „darbo apmokėjimo tvarkos 34 punktas prieštarauja Darbo kodekso 35 straipsniui, nes darbo užmokesčio dydis už papildomą darbą nustatomas susitarime dėl papildomo darbo, o ne vienašališkai vadovo.

Dangsto save

Ar ne keista, nes V.Smalinskas turi aukštąjį teisinį išsilavinimą ir neabejotinai privalėtų susigaudyti Darbo kodekso nuostatuose bei kitų teisės aktų. Juk tiek metų vadovavo įstaigai. Tačiau gal to jis nesugeba, nes teisininko diplomą įgijo ne studijuodamas teisės knygas ar gilindamasis į teismų praktiką, o kitais būdais? Juk pinigų jo šeimoje tikrai nemažai. Be to, vadovas linkęs nekomentuoti situacijos, nuolat išsisukinėja nuo tiesių atsakymų. Pavyzdžiui, į klausimą ar po tokių darbo sutarčių „korekcijų“ mažės atlyginimai, jis atsako: „neturėtų.“ Arba tingi skaičiuoti, kiek buvo išmokėta rugsėjį ar rugpjūtį ir kiek bus mokama spalį. Taip pat nuo nepatogius klausimus teikiančių žurnalistų jis bėga, bet negaili atseikėti iš ligoninės biudžeto 700 eurų sumokėti už jį garbinantį straipsnį. Beje, įstaigoje dirbantis gydytojas atskleidė, kad V.Smalinsko įsakyme nurodoma, jog skyrių vedėjai negali daugiau gauti negu direktorius, o gydytojai – daugiau negu skyriaus vedėjas. Tokia pati praktika bus taikoma ir slaugytojoms.

Kitos įstaigos taip nedaro

Redakcija susisiekė su kitomis rajono sveikatos įstaigomis. Radviliškio, Šeduvos ir Baisogalos pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovai patvirtino, kad yra padidinti slaugytojų ir gydytojų atlyginimai. Bet skirtingai nuo Radviliškio ligoninės, jos nesiima pakeisti darbo apmokėjimo tvarkos, kad sumažintų atlyginimus. Tiesa, nors vadovės pripažino, kad nelengva situacija, tačiau visos žinojo, kad pagal kolektyvinės šakos sutartį slaugytojų, neturinčių aukštojo išsilavinimo, atlyginimai turi būti ne mažiau kaip 60 procentų gydytojų darbo užmokesčio. V.Smalinskas raštu patvirtino, kad slaugytojų atlyginimas nepriklauso nuo gydytojų atlyginimo.

Opozicijos komentaras

Socialdemokratų ir darbo partijos frakcijos seniūnas Saulius Luščikas neslėpė, kad situacija nėra pati maloniausia. „Žinau, kad slaugytojos gauna labai nedidelį atlyginimą, nors ten juodas darbas. Mano nuomone, taip neturėtų elgtis – jei ministerija skyrė lėšų, tai ir turėtų atitekti tam, kam jos skirtos. Reikalingi aukštos kvalifikacijos gydytojai, tačiau vien jie ligonių negydys, reikalingos ir slaugytojos. Tokiais veiksmais yra žeminami žmonės, nes dirba už vergišką atlyginimą.“

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments