J.Margaitienės šeimos verslo „reikaliukus“ vertins STT

0
2845
Painioje schemoje susipainiojo pati direktorė J.Margaitienė, kuri nurodo nebežinanti visų smulkmenų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai susidomėjo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Margaitienės artimųjų verslu. Teisėsaugininkai vertina gautą informaciją ir domisi labai painiais konservatorės ir jos artimųjų ryšiais su „Montavitos“ autoserviso įmone.

Sėkmės priežastis?

2020 metais trečią kartą iš eilės mokyklinių autobusų remonto paslaugą laimėjo „Montavita“. Šios įmonės sėkmė Savivaldybės administracijos viešuosiuose konkursuose kitų vietinių servisų atstovų jau nebestebina. Ne vienas ar du automobilių remontu užsiimantys įmonių vadovai atviravo, kad kitaip ir būti negalėjo. „Jei servisą iš [Sigito] Margaičio nuomoji, tai kaip tau gali nesisekti? Žinoma, kad seksis“, – sakė panorėjęs likti neįvardintas vieno serviso vadovas. Jis tvirtino, kad S.Margaitis anksčiau pasiūlė išsinuomoti jo įmonės pastatytą servisą, tačiau automobilių remontu užsiimančios įmonės direktorius pasiūlymo atsisakęs dėl pernelyg aukštų nuomos kainų.

Sutartys

Automobilių remontu ir plovimu užsiimanti „Montavita“ pirmą kartą pagarsėjo 2016 metais, kai su ja Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centras pasirašė kelias sutartis. Funkcionieriai numatė skirti iki 15 tūkst. eurų kiekvienam autobusui remontuoti, įskaitant ir naujutėlaičius, ką tik iš gamyklos parvarytus geltonus autobusus. 2016 metais V.Jakavičius su „Montavitos“ direktoriumi Dariumi Gvazdžiausku pasirašė 58 tūkst. eurų vertės sutartį. Ji po dviejų metų pasibaigė ir buvo pasirašyta dar vieną sutartis. Tiesa, ši iki šiol nėra paviešinta, o jos vertė, pasak Centro atstovų, taip pat 58 tūkst. eurai. 2020 metais sutartis solidesnė – dviejų metų vertės sutarties už 8 geltonųjų autobusų remontą vertė jau 70 tūkst. 180 eurų.

Kosminiai tarifai

Teikdamas pasiūlymus viešajai pirkimui „Montavitos“ direktorius nesikuklino. D.Gvazdžiauskas komisijai nurodė, kad vienos darbo valandos įkainį padaugina iš 300 kartų. Tiesa, jo pasirašytame dokumente nurodoma, kad tai tik toms paslaugoms, kurios nėra įvardintos tarp kitų penkiasdešimt vienos detalės ar paslaugos pavadinimo. Kam tai reikalinga, nesuprato nei vienas kalbintas Radviliškio mieste dirbančių autoservisų atstovas. „300 kartų padauginti valandinį įkainį – kosmosas kažkoks. Kam to reikia, ką tai duoda“, – stebėjosi keletas vadovų. Vienas mąstė, kad tai galbūt tam tikra gudrybė ir nepageidaujami tiekėjai paprasčiausiai atkrenta.

Ryšiai

Ar gali kelis šimtus kartų sukelti įkainiai garantuoti sėkmę Savivaldybės įstaigos konkurse? Nors atrodo neįprastai, tačiau konkursą organizavęs konservatoriaus V.Jakavičiaus vadovaujamo Radviliškio ŠSPC atstovai tvirtina, kad tokia formulė reikalinga tikslesniam skaičiavimui. Nors galbūt sėkmės formulė slypi kitur. „Montavitos“ direktoriaus D.Gvazdžiausko žmona ilgą laiką dirbo su kito konservatoriaus, ilgamečio rajono mero, Antano Čepononio žmona tame pačiame skyriuje. Po Seimo rinkimų Ilona Gvazdžiauskienė netrukus tapo Seimo nario A.Čepononio padėjėja ir darbuojasi tiek J.Margaitienės vadovaujamoje administracijoje, tiek tiesiogiai dirba A.Čepononio komandoje kaip valstybės tarnautoja. Paprašyta pakomentuoti savo sutuoktinio įmonės sėkmę, I.Gvazdžiauskienė neslėpdama susierzinimo, kad domimasi „Montavita“, klausimus įvardino bereikalingu trukdymu ir pernelyg nesileisdama į kalbas paprašė jos netrukdyti.

Laimėtų sutarčių „Montavita“ vadovas ir jo žmona, dirbanti Seimo nario padėjėja ir Savivaldybės administracijoje, atsisako komentuoti. Daugiau informacijos apie įmonės pirkimus galima pasižiūrėti CVP IS.

Neaiškumai

Seimo nario padėjėjos sutuoktinio D.Gvazdžiausko įmonės finansiniuose dokumentuose, galima įžvelgti nemažai prieštaravimų ir netikslumų. Įmonė nurodo, kad per 2019 metų devynis mėnesius gavo 298 tūkst. 234 eurus pajamų, patyrė 153 tūkst. 246 eurus sąnaudų, o grynasis autoserviso pelnas buvo 2019 metų rugsėjo 30 dienai 49 tūkst. ir 60 eurų. Metams pasibaigus, „Montavita“ jau nurodė turėjusi 467 tūkst. 381 eurą pajamų, gerokai sumažėjusias sąnaudas (už visus metus jos buvo 97 tūkst. 272 eurai) ir to paties dydžio pelną – 49 tūkst. ir 60 eurų. Paprašyti pakomentuoti tokią situaciją, patyrę buhalteriai tik pečiais trūkčiojo ir nieko pasakyti negalėjo. Anot jų, reikėtų pirminius dokumentus žiūrėti. Viena sakė, kad gal brangiomis prekėmis pradėjo prekiauti, gal kokie dideli nuostoliai nurašyti buvo ir panašiai.

 

Nuo 2019 m. sausio 1 d. iki rugsėjo 30 d. „Montavita“ uždirbo beveik 300 tūkst. eurų pajamų ir gavo 49 tūkst. eurų pelno. Per visus 2019 metus įmonė gavo beveik 470 tūkst. eurų pajamų, bet pelnas liko toks pat – 49 tūkst. eurų!

Atsisako komentuoti

Seimo nario padėjėjos I.Gvazdžiauskienės sutuoktinis ką nors komentuoti apskritai atsisakė. Susisiekus su „Montavitos“ direktoriumi D.Gvazdžiausku ir prisistačius žiniasklaidos priemonės atstovais, jis nenustebo sužinojęs, kad rengiamas tekstas apie jo vadovaujamos įmonės ryšius su J.Margaitiene. Vyras lakoniškai pasakė, kad nenori skirti laiko bendrauti su žurnalistais. Vėliau pridūrė, kad jam nėra jokios pareigos aiškintis su spauda apie įmonę ir viešųjų pirkimų peripetijas. Galima tik numanyti, kodėl „kišeninis“ serviso direktorius nenori bendrauti su žiniasklaida. Redakcijos duomenimis, įmonės įkūrimo pradžioje „Montavitos“ reikalus tvarkė ne jos įkūrėjas ir dabartinis direktorius, o J.Margaitienės vyras Sigitas. O gal riebūs užsakymai per viešuosius pirkimus tenka todėl, kad „Montavita“ pastatą nuomojasi iš administracijos direktorės artimo asmens vadovaujamos įmonės?

Deklaracijoje nurodė, bet smulkmenų nežino

J.Margaitienė savo deklaracijoje nurodė, kad UAB „Si ir Gi“, kuriai vadovauja jos sutuoktinis S.Margaitis, sudarė nuomos sutartį su UAB “Montavita”. Paprašyta išsamiau pakomentuoti šį sandorį buvo gana lakoniška. „Informuoju, jog man nėra žinomi įmonės „Montavita“ sandoriai. Viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje esu nurodžiusi, jog įmonė „Montavita“ yra sudariusi patalpų nuomos sutartį su UAB „Si ir Gi“, kurių vienas savininkų yra mano sutuoktinis“, – atsakė J.Margaitienė. Dėl paklausime paminėtų sandorių ir finansinių dalykų pasiūlė kreiptis į UAB „Si ir Gi“. Su S.Margaičiu, kuris yra Latvijoje įregistruotos įmonės darbuotojas, susisiekti taip ir nepavyko. Beje, vyras turi verslo ar jo ryšių ir Baltarusijoje.

STT komentaras

Paprašyti įvertinti, ar tokia schema, kaip politinio pasitikėjimo tarnautoja kartu su sutuoktiniu panaudos būdu atiduoda žemės sklypą savo sutuoktinio valdomai įmonei, o toji pastačiusi pastatą jį išnuomoja pavaldinės sutuoktinio įmonei, kuri pradeda laimėti viešųjų pirkimų konkursus, neturi korupcijos apraiškų, STT paklausimą užregistravo kaip pranešimą. Ikiteisminio tyrimo institucijos pareigūnams pasirodė būtina atlikti išsamesnį situacijos vertinimą. Renata Kablienė, STT Komunikacijos skyriaus viršininkė, sakė, kad šiuo metu bus atliekami pirminiai veiksmai siekiant įvertinti šią konkrečią situaciją institucijos kompetencijos ribose.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia