Nelabai gera žinia radviliškiečiams – brangsta šiluma

0
1323
P.Mickaitis prieš sezoną sakė, kad šildymo kainos neturėtų didėti - deja, realybė kita, nes radviliškiečiams kainos didėja trečias mėnuo iš eilės.

Šilumos gamintojus prižiūrinti Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) paskelbė apie centralizuotai tiekiamos šilumos kainos mažėjimą. Tarnybos atstovai informuoja vartotojus, kad vidutinė gruodžio mėnesio vienos kilovatvalandės kaina buvo 4,16 cento. Deja, bet „Radviliškio šilumos“ klientai atsiskaitydami gruodį savo pinigines turėjo praverti gerokai plačiau: gruodį direktoriaus Prano Mickaičio pavaldiniai vartotojams paskaičiavo centu daugiau nei vidutinė Lietuvoje, tai yra 5,12 cento už kilovatvalandę arba ketvirtadaliu brangiau. Bet tai dar ne visos blogos žinios, nes sausį šiluma bus dar brangesnė.

Lietuvoje kaina mažėja dėl pokyčių biokuro rinkoje

VERT duomenimis, šiluma brango visoje Lietuvoje, lyginant gruodžio mėnesį buvusias kainas su lapkričiu. Visgi ji buvo gerokai mažesnė, lyginant su 2019 metų gruodžio mėnesio kainomis. Anot institucijos atstovų, 2020 metų gruodžio kaina buvo pati žemiausia nuo pat 2012 metų.

Toks kainų mažėjimas aiškinamas tuo, kad biokuro kaina biržoje mažėjo penktadaliu. Žymus kainų kritimas yra nulemtas daugiausia didelių kiekių baltarusiškos skiedros importavimu į Lietuvos rinką. Beje, nuo 2016 metų šilumą gaminančios įmonės privalo visą biokurą pirkti biržoje, nebent gebama biokuro įsigyti pigiau kitais būdais. „Radviliškio šiluma“ beveik tris ketvirtadalius gyventojams ir įmonėms tiekiamos šilumos energijos pagamina iš biokuro, o likusią dalį energijos šaltinio sudaro dujos. Jos praeitų metų pabaigoje daugiau pabrango nei biokuras.

„Radviliškio šilumos“ vartotojams šilumos kaina didėja

Šilumos kainos augimo šuolis į viršų.

Nuo spalio 13 dienos Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu buvo pradėtas šildymo sezonas. Direktoriaus P.Mickaičio vadovaujama įmonė spalį už pagamintą šilumą vartotojams apskaičiavo 4,88 cento už kilovatvalandę. Nuo sezono pradžios kaina kol kas tik kyla į viršų ir padidėjo beveik dešimtadaliu vos per tris mėnesius. Lapkritį kilovatvalandė atsiėjo 5,02 cento, gruodį – 5,12, o šių metų pirmąjį mėnesį – 5,20 cnt.

Atnaujinamos trasos

Pastaraisiais metais Savivaldybės įmonė daug investuoja į šilumos trasų atnaujinimą. Įmonė nurodo, kad prieš keturis dešimtmečius nutiestos trasos nusidėvėjusios ir pasenusios technologiškai. 2019 metais už daugiau kaip 2,2 milijonus eurų buvo pakeista apie du kilometrai trasų. Paskutinio viešo darbų pirkimo konkurso būdu atrinktas rangovas šiais metais turėtų pakeiti apie 1,4 kilometro ilgio orinių trasų. Praėjusių metų pabaigoje buvo pasirašyta daugiau kaip milijono eurų vertės statybos darbų rangos sutartis su „Akmens tako“ įmone.

Investicijos neatsiperka?

Nuo 2016 metų įmone ES struktūrinių fondų lėšų pagalba bei Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto prisidėjimu pakeitė didžiąją dalį trasų. Tačiau vartotojai tos naudos dar taip akivaizdžiai nejaučia. Prieš keletą metų Radviliškio mieste centre keičiant šilumines trasas buvo žadėta, kad šilumos pernešimo nuostoliai nuo to tik mažės. Bet vartotojams į kainą yra įskaičiuojamos ir padarytos investicijos, todėl vartotojų sumokamos sumos už šiltus radiatorius namuose mažėja nežymiai arba dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, dėl akivaizdžių kainų pokyčių biokuro biržoje. Beje, tai iš dalies patvirtina ir „Radviliškio šilumos“ direktorius P.Mickaitis. Jis raštu atsakydamas akcentavo, kad reikia skaičiuoti ne tik galimus nuostolių sumažinimus, o ir pačios trasos patikimumą. Panašu, kad Savivaldybės įmonės vadovas daugiau argumentuoja neapčiuopiamomis vertybėmis, suteikdamas mažesnę reikšmę vartotojų mokamai sumai už teikiamą šilumą.

Kaimynai moka mažiau

Palyginimui, Šiaulių mieste ir Kuršėnuose šilumą tiekiančios įmonės „Šiaulių energija“vartotojai už šilumą moka gerokai mažiau. Šios įmonės vartotojams gruodį kaina buvo paskaičiuota 4,21 cento už kilovatvalandę. Ši įmonė buvo šeštoje vietoje pagal kainą, tuo tarpu „Radviliškio šiluma“ su 5,12 cento kaina buvo net dešimt pozicijų žemiau – 16 vietoje. Tiesa, prieš du mėnesius radviliškiečiams šilumą teikianti įmonė užėmė dar žemesnę, dvidešimtą, vietą.

Kuršėnuose gyventojai už šilumą moka mažiau nei Radviliškyje.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia