Radviliškio rajone žmonių miršta daugiau, bet laidotuvėms artimieji neišlaidauja

0
1268

Pastaraisiais mėnesiais Radviliškio rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, smarkiai išaugo žmonių mirtingumas. Lyginant 2019 metų ir 2020 metų duomenis, mirtingumas rajone išaugo 15,25 procentais. Nedžiugina ir gimstamumo statistika, nes praėjusiais metais rajone gimė 18,13 mažiau kūdikių, nei ankstesniais metais.

Kas septintą mirtį tyrė policija

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės administracijos atstovės spaudai Eligijos Zoltnerienės, 2019 metais rajone mirė 567 žmonės, o praėjusiais metais – 669. 2019 metais rajone gimė 331 kūdikis, kai 2020 metais – 271 naujagimis.

Anot Statistikos departamento, iki 2020 m. gruodžio 30 dienos, mirusiųjų nuo COVID-19 buvo vienuolika, o baigiantis metams – jau 15. Užsikrėtusiųjų COVID-19 liga, bet mirusių dėl kitų priežasčių yra 32 žmonės. Kai kuriais atvejais gyventojų mirties priežastys iki šiol dar nėra aiškios.

Mirties priežasčiai nustatyti Radviliškio mieste ir rajone 2019 m. buvo pradėti 66 ikiteisminiai tyrimai, 2020 metais – 82 tyrimai“, – teigia Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė.

Radviliškio ritualinės paslaugos“: situacija prasta

Aiškėja, kad dažnesnės žmonių mirtys nebūtinai reiškia didesnį pelną laidojimo verslu užsiimančioms įmonėms.

Pandemijos įtaka jaučiasi ne tik didesniu mirčių skaičiumi, tačiau kaip laidojimo namai tuo labai pasigirti negalime. Lapkritį buvome šiek tiek užsiėmę, tačiau gruodį neturėjome nė vieno kliento. Skamba labai jau keistai, tačiau daugiau nei mėnesį mūsų laidojimo namų salės buvo tuščios, o darbuotojai nepalaidojo nei vieno mirusiojo. Nežinau, kas ką galėjo padaryti, bet kai tik Covid-19 sergančius perkėlė į Radviliškį, mano vadovaujama įmonė kaip ir didžioji dalis Lietuvos smulkaus verslo, visiškai sustojo. Kaip bus toliau, dar negaliu pasakyti, bet tokia situacija labai prasta“, – teigė įmonės „Radviliškio ritualinės paslaugos“ direktorius Arūnas Janavičius.

Paminklus gaminančios įmonės „Akrolita“ atstovas Paulius teigė, kad pastaruoju metu paminklų užsakymų nebuvo daugiau sulaukta, nei įprastai. „Žmonės neskuba užsakyti paminklų, nes tai laikoma ne pirmo būtinumo prekes“, – teigė įmonės atstovas. Pastebima, kad net ir tie, kurie užsisako paminklus, neretai paprašo atsiskaityti už jį dalimis.

Laidotuvės skurdesnės

Visgi kai kurių įmonių darbuotojams teko suktis kaip vijurkams. „Dabar tikrai nelengvas metas. Lapkritį ir pusę gruodžio darbo turėjome labai daug, vos spėjome suktis, dabar gerokai sumažėjo. Jei ankstesniais metais per vieną mėnesį palaidodavome 15-20 mirusiųjų, tai lapkritį, jei gerai atsimenu, net 42. Gruodį šiek tiek mažiau, gal apie 35 žmones“, – teigė Radviliškyje veikiančio įmonės „Atjauta“ direktorius Liudvikas Matuzevičius. Jis neslėpė, kad dėl karantino taisyklių žmonėms sunkiau atlikti savo darbą.

Reikia saugoti darbuotojus. Žinoma, kaip įmonė turime saugoti darbuotojus, kai reikia palaidoti nuo Covid-19 mirusius arba tuos, kurie mirė nuo kitų ligų, bet buvo užsikrėtę virusine infekcija. O tai papildomai kainuoja apie 20 eurų, nes reikia pirkti apsaugines priemones darbuotojams. Kiekvieną kartą dezinfekuojame, purškiame, valome katafalkus, sales ir panašiai. Dedame visas pastangas ir rimtai žiūrime į šią grėsmę, tad kol kas ji mūsų nepalietė – iš mano įmonės dar nei vienas darbuotojas nėra užsikrėtęs“, – pasakojo įmonės vadovas. Jis neslėpė, kad pastaruoju metu įmonės pajamos šiek tiek išaugo. Visgi, jei lyginant žmonių išlaidas vienam velioniui, išleidžiamos pinigų sumos stipriai susitraukė, žmonės laidotuvėms nebeišlaidauja.

Neretai kūnus iš karto veža į krematoriumą ar į kapines. Nuo vieno mirusiojo kažkur apie trečdalį mažiau sumokama, nes žmonės rečiau perka drabužius, geresnius karstus ir panašiai. Salėse taip pat ilgai nebegalima būti, todėl visa tai ir susideda“, – teigė Radviliškyje veikiančio įmonės „Atjauta“ direktorius Liudvikas Matuzevičius.

Demografas iš Makso Planko instituto Vokietijoje Domantas Jasilionis Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ patikino, kad mirčių statistika atspindi globalius procesus ir globalias problemas. Pasak demografo, pasaulis jau anksčiau susidūrė su įspėjamaisiais signalais, informavusiais apie epidemiologinius iššūkius, tačiau šiems iššūkiams nebuvo tinkamai pasiruošta.

“Visuomenės balso” redaktorė Asta Volkovaitė

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia