Nelegaliai vežė albanus – bauda atsivijo net iš Anglijos

0
1085
Už vieną pervežtą nelegalą sumokama 2 800 svarų suma.

Pirmadienį Radviliškyje teismas atvertė vieną retesnių bylų – gautas prašymas iš Jungtinės Karalystės dėl 170 svarų baudos išieškojimo iš Vainiūnuose gyvenančio Egidijaus Maračausko. Tolimųjų reisų vairuotoju dirbantis vyras neslėpė žinantis už ką: ant jo, anglai nori pinigų padengti teismo išlaidas. 50 metų vyras neslepia, kad prašoma suma tėra menkniekis – jis  Anglijos kalėjime sėdėjo 8 mėnesius už bandymą nelegaliai įvežti tris albanus į Jungtinę Karalystę.

Teismas į detales nesileido – anglų kalbos nemokėjimas pačių teisininkų problema

Byloje kaltinimą palaikantis Radviliškyje dirbantis prokuroras Valentinas Motiejūnas ir valstybės paskirtas advokatas Zigmantas Lipnevičius stengėsi kuo daugiau sužinoti detalių apie paskirtą baudą. Bet didžioji dalis bylos dokumentų buvo anglų kalba. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Vilma Šiukštienė pagarsino, kad finansinės sumos išieškojimas iš E. Maračausko pradėtas remiantis 2005 m. Europos Tarybos sprendimu dėl “Abipusio pripažinimo principo taikymo finansinėms baudoms.”

Pagal tarptautinį šalių susitarimą, dokumentus teismui dėl skolų išieškojimo galima siųsti anglų arba alternatyvia, tos valstybės valstybine, kalba – Lietuvoje lietuvių. Į Anglijoje padaryto nusikaltimo detalės, kas ir kur bei kada buvo padaryta, teisėja taip pat nesiaiškino.

Vairuotojas nieko neginčijo ir prašė kuo greičiau pabaigti bylą

Skirtingai nei prokuroras ir jį ginantis advokatas, E. Maračauskas stebėjosi, kodėl pradėta byla. “Nepatinka man teismai. Lietuvoje neturėjau problemų. Galėjo į namus atsiųsti prašymą. Arba paskambinti – būčiau sumokėjęs aš tuos 170 svarų. Kalėjime duoda pasirinkimą – arba mokaisi, arba dirbi. Aš pasirinkau dirbti spaustuvėje. Nesuprantu, kai išleido iš kalėjimo praeitų metų spalį, buvau užsidirbęs 400 svarų – galėjo iš karto atskaityti reikiamą sumą. Tiek laiko pralaukė, o dabar man po teismus vaikščioti reikia. Juk nei slėpiausi, nei vengiau.”

Teisėja V. Šiukštienė jam paaiškino, kad tokios procedūros ir teismas tiesiog yra tarpininkas, nes kito būdo pagal tarptautinius susitarimus nėra, jei norima išieškoti skolas.

Už 3 nelegaliai vežtus albanus – 8 mėnesiai belangės

Vyras teismo salėje neslėpė nujaučiantis, kad 170 eurų tikriausiai yra už teismo išlaidas. Jis pripažino, kad Anglijoje Doverio uoste jį pagavo, kai sunkiasvore transporto priemone į Angliją bandė įvežti 3 albanus. Neįtikinamai skambėjo, kad visa trijulė turėjo sutilpti kabinos durelėse esančiose ertmėse! Tiesa, vyras pasakojo, kad Anglijos teismas jam skyrė dvejų metų kalėjimą, tačiau iš ten išleido po 8 mėnesių ir kuriam laikui uždraudė atvykti į Jungtinę karalystę.

Sugundė dosnus atlygis

Paklaustas, kodėl susigundė nelegaliai vežti žmonės, dabar Vainiūnų kaime vienas gyvenantis E. Maračauskas teigė, kad už vieną pervežtą nelegalą sumokama 2 800 svarų suma.Tai, anot vairuotojo, ir lėmė jo apsisprendimą rizikuoti. T

ačiau koją pakišo rentgeno aparatas Doverio uoste, kai patikrinimo metu kabinos durelėse buvo rasti susirangę  trys albanai. Kadangi “krovinys” nebuvo pristatytas į vietą, tai ir “uždarbį” Egidijus matė kaip savo ausis. Maža to, turėjo krimsti kalėjimo duoną bent 8 mėnesius.

Pertrauka iki lapkričio 5 dienos

Nepaisant E. Maračausko pageidavimo kuo greičiau pabaigti bylą, prokuroro ir advokato prašymu teismas įsipareigojo per vertėją išversti vieną dokumentą. Kad visiems būtų aišku, ko anglai prašo, nors pats asmuo net neprieštarauja ir sutinka apmokėti prašomą 170 svarų sumą. “Mano sesuo gyvena Anglijoje jau daug metų. Aš jos paprašysiu ir ji sumokės.”, – pateikė sprendimo būdą vairuotojas. Teisėja jam priminė, kad jei jau byla nagrinėjama Lietuvoje, sumokėti reikės per nurodytą sąskaitą Teisingumo ministerijoje.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia