Pastebėjimai ir pamąstymai pagal V.Mikalauskį

0
142
Vytautas Mikalauskis.

Vienądien pažvelgiau į žolėmis apaugusią smėlio dėžę kieme ir nenustebau. Smėlį galima pakeisti, ne problema, bet visame 45 butų name tik du vaikai, kurie galėtų čia žaisti. Tai mano nuomone, konservatorių vadovaujamų mero A.Čepononio veiklos pasekmė. Nuo to ir pradėsiu.

Pradžia

Sąlyginai galima teigti, jog kiekvienais konservatorių valdymo metais Radviliškio rajonas prarasdavo po tūkstantį gyventojų. Liepos mėnesį Anapilin iškeliavo 53 asmenys, penkiolika iš jų – psichikos ligoniai. Kiek gimė, nespėliosiu, geriausiu atveju, taip pat penkiolika. Tikslios informacijos apie emigrantus nepateiks niekas.

Yra sezoniniai, yra dirbantys pamainomis ir kartas nuo karto sugrįžtantys. Yra ir įleidusių šaknis ir net neplanuojančių grįžti į elgetų kraštą. Faktas tas, kad per savo valdymo metus A.Čepononis nepadarė absoliučiai nieko, kad jo vadovaujama savivaldybė suklestėtų. Priešingai, pagal atlyginimų dydį atsidūrėme Lietuvos uodegoje. Ir štai dabar mano rankose „Svarbus pranešimas! Laiškas nuo Antano Čepononio“. Geras, apgalvotas lankstinuko dizainas ir koktus turinys po obalsiu „Pasiruošęs dirbti“. Įdomu, kas turint daugumą taryboje trukdė tą daryti anksčiau?

Radviliškiui visų pirma reikalingos naujos, gerai apmokamos darbo vietos, o ne visokie „gyvatynai“ senajame miesto parke ar Jūsų memorialinės lentelės ant suoliukų. Kreipinį „Mano mielieji!galėčiau praleisti, pernelyg saldus. Nei mes Jums, gerbiamas mere, mielieji, nei gerbiamieji, tiesiog rinkimų mėsa. Žinoma, dėl visko patogiausia kaltinti centrinę valdžią, bet ne savo nesugebėjimą (arba impotenciją).

Graži ir Jūsų svajonė „mylimi ir aprūpinti krašto vaikai“ ir panašiai, bet ką Jūs konkrečiai padarėte, kad jie būtų aprūpinti? Nieko! Ir dar manote, kad būsite naudingas Seime? Mano galva, tai tik tušti pliurpalai, kaip ir tūkstantis darbo vietų, pažadėtų per praeitus mero rinkimus. Gaila, bet dėl aklatikių, kurie Jus palaiko, Radviliškio žemė tampa dykyne, panašią į mano aprašytą smėlio dėžę. Be vilties ir be ateities. Na, o dabar pakeisiu temą.

Pakeitimas

Vienądien (skamba kaip pratarmės pradžia) prie konsultacinės poliklinikos pamačiau moterį, skaitančią „Alio,Raseiniai“ laikraštį. Paklausiau, ar ji iš šio krašto. Atsakymas nustebino, nes ponią domino, kaip gyvena kaimynai. Tai, ko didžiojoje žiniasklaidoje nėra. Manau, tai domina ir dalį mano skilties skaitytojų. Rugpjūčio 14 dieną turėjau 18 pavadinimų regioninius leidinius. Tai tik nedidelė dalis to, kas leidžiama Lietuvoje, bet tam tikrą vaizdą susidaryti padės. Prisipažinsiu, perversti 32 egzempliorius yra šioks toks iššūkis. Tiesa, yra motyvacija. Pervertęs galėsiu suskaičiuoti kitų savivaldybių merų nuotraukų kiekį vietos spaudoje.

Pradėsiu nuo Pakruojo „Auksinės varpos“. Parodos bibliotekoje, poetės, rašytojos A.Žagrakalytės viešnagė, medžiotojų-žvejų rūpesčiai, nekrologai žymiems kraštiečiams. 11 rajono abiturientų – šimtukininkai. Šachmatų mėgėjų turnyras. Savivaldybės žinios telpa į ketvirtį puslapio. „Kupiškėnų mintyse“ bent vienas straipsnio pavadinimas iškart krito į akį. Tai „Abiturientai – iki ausų laimingi“. Skapiškyje teatrų festivalis, Sosnovskio barščių naikinimas, 10-šimtukininkų, javapjūtė. Patvoriniai piktinasi, kad išmokos vaikams paverstos maisto talonais. Dar rašoma apie slalomo varžybas, plenerus, paskaita apie pirtį (vienas puslapis). Svarstoma, ar darbo paieškos išmokos – tinginystės skatinimas. Dar dviračių žygiai. S.Skvernelis paskutiniame puslapyje šalia „Brangiai perkamų galvijų“. Tradicija.

Pasvalio „Darbas“. Šilauogių, grybų auginimas, naujai pradėjusi dirbti gydytoja, šuo, terorizuojantis laiškanešį, 19 šimtukininkų, kolūkinės temos. Biržų „Šiaurės rytuose“ įdomu,kad puslapiuose yra vietos deputatų pasisakymai. Taip pat yra tekstų apie kapinių priežiūrą, automobilių parodas, 19-šimtukininkų, gatvių remontą, rašoma ir istorine tematika. „Šilutės naujienose“ kritikuojami kandidatų Į Seimą pažadai, 17 šimtukininkų ir naminės gamykla. Puslapis skirtas jaunimui, o Šilutės ligoninėje – naujas itin modernus kompiuterinis tomografas. Rusnės muzikos festivalis, ornitologija. „Gimtasis Rokiškis“ spausdina Kąstytį Kerbedį, straipsnį apie 10 šimtukininkų, neįgaliųjų renginius, egzotiškų ledų reklamą, miesto gimtadienį, moto krosą, puslapis naujų knygų pristatymui. Skuodo „Mūsų žodžiui“ svarbi avininkystė, vakaronė Mosėdyje, Šauklių sūrių šventė, Skuodo literatų klubas „Nojus“. Šimtukininkų – nerasta! Mažeikių „Santarvė“ rašo apie 48 šimtukininkus, žemdirbių išmokas, „Mažeikių vandenų“ reklama (visas puslapis), kūrybinės erdvės, medicinos problemos, šaškių veteranų laimėjimai, bardų ir skrybėlaičių šventė, baltų vakaronė, vaikų stovyklos, mokyklos kratosi papildomos atsakomybės – „koronė“. Man „koronė“ – užsitęsusi apžvalga.

Užsitęsusi apžvalga

Šilutės „šilo karčemai“ svarbus sportas ir mafija, naminukės gamyba, opozicijos susirūpinimai, stovykla „Marių būrės“, teniso varžybos, Pagėgių puslapis, padegėjų sulaikymas, Šilutės uosto finansai, 17 šimtukininkų, dailės darbų paroda, sveikata. „Šilalės artojas“ spausdina straipsnius apie arseną vandenvietėje, progimnazijos rekonstrukciją, žemės ūkį, savivaldybės puslapyje 3 vietos mero nuotraukos. „Plungė“ rašo apie Plungės ligoninės naują gydytoją, 31 šimtukininką, „Trolių picos“ reklamą, vasaros sporto šventę ir krašto kultūrą. Rietavo puslapis skirtas vilkų puotai. „Telšių žiniose“ nesibaigiantys gatvių remontai, poezijos pavasaris, žvejų-medžiotojų klubo „Medeina“ renginys, skautų kasdienybė, Medininkų mūšis. „Šilutės-Pagėgių „Pamariui“ svarbu savanorių apdovanojimai, neaiškumai su kultūros centrais ir auksinėmis vestuvėmis. Kretingos „Pamario naujienos“ rašo apie bendrojo plano svarstymą, kapus dergiančius paukščius, parodas ir senjorų vasarą Darbėnuose. Taip pat svarbu ir 16 abiturientų – šimtukininkų, futbolas ir sveikata. Beje, „Banga“, „Mūsų žodis“, „Pajūrio naujienos“, „Plungė“, „Santarvė“ ir „Telšių žinios“ leidžia tą patį priedą „Vakarų Lietuva“. „Palangos tiltas“ užsimena apie naują aikštę Šventojoje, Martyno Gaubo „Lietuvaitės“ ekspoziciją, kalbančius cepelinus, čeburekų legalizavimą ir knygas rašantį policininką. Klaipėdos rajono „Banga“ praneša apie 21 šimtukininką, litvakų (Lietuvos žydų) kultūros paveldą, tikėjimo stovyklaviečių ir stovyklų mišinį, senjorų ekskursijas, Gargždų turgaus šunį. Dar vienas Kretingos krašto laikraštis „Švyturys“. Jis rašo apie politiką, tvenkinių užterštumą, Laivių kaimą, pranciškonų istoriją, sportą. „Kuršėnų krašto žinioms“ svarbu cigarečių kontrabanda, vandalų nusiaubtas miesto centras, istorija, karatė stovykla, Paežerių romansai ir panašiai. Apžvalgoje nepaminėjau „Alio, Raseinių“ leidinio. Bet primenu, kad 18 pavadinimų 32 skirtinguose numerių egzempliorių leidiniuose tik septynios vietos merų nuotraukos. Rekordininku pretenduoja tapti Šilalės meras – trys nuotraukos savivaldybės puslapyje. Įdomu, ar A.Čepononis nesvarstė tokio varianto – nebetalpinti savo nuotraukų oficiozo savivaldybės puslapiuose. Juokauju, net ir arkliui aišku, kad tikrai taip nedarė ir nedarys. O štai aš privalau galvoti apie taip vadinamą spaudos apžvalgos pabaigą. Paguodžiu Jus, kad liko nedaug.

Truputis

Esu maloniai nustebintas oficiozo. Šįkart jį papuošė geras straipsnis ir tik trys mero nuotraukos. Konservatoriškas tradicijas išsaugotos. Sveikintojas su žolinėmis meras viršuje, sveikintojas su žolinėmis Seimo narys apačioje. Būtų netradicinės orientacijos, iškart pasakytume, kuris aktyvus, o kuris – pasyvus. Patalpinti sveikintojus bent jau greta kažkam neužtenka išmonės. Nustebino ir „Etaplius“. Ne ti, kad yra trys geri autoriniai straipsniai, bet R.Jakutis papuošęs leidinį dviem savo kūrybos darbais. Įdomu ir solidu. Neatsiliko ir „Alio, Raseiniai“. A.Volkovaitės, J.Kielės klasika ir įspūdingas „Radviliškio krašto“ redaktorės A.Jasilionienės debiutas.

Turiu pripažinti, kad M.Aleksiūnas, aš pats ir A.Jasilionienė spausdinę savo straipsnius šiame informaciniame regiono gigante, gėdos Radviliškiui nepadarė. Dabar paaiškinimas. Gerbiami skaitytojai, aš pasinaudojau galimybe apžvelgti dalį regioninės spaudos. Ji apima pamarį ir šiaurės vakarų Lietuvą. Tematika panaši. Laiko ženklai – gydytojai pradėję dirbti provincijoje. Tai reiškinys, sulaukiantis vietos žiniasklaidos dėmesio.

Akivaizdu ir tai, kad aprūpinant ligoninę naujausia moderniausia įranga mes ir vėl beviltiškai atsiliekame. Nors ko čia stebėtis žinant, kas valdo rajoną.

Pavarčius leidinius, akivaizdus darosi liguistas, mano nuomone, A.Čepononio poreikis talpinti savo atvaizdus oficioze ir pozuoti prieš TV kameras. Suprasčiau ir pateisinčiau, jei gyventumėme klestinčioje savivaldybėje. Deja, deja ir deja, bet atėjo pabaiga.

Pabaiga

Kaip supratote, apžvalgomis Jus kamuosiu rečiau. Apie knygas, kaip R.Jakutis taip pat užsiminsiu mažiau. Jau esu sulaukęs klausimų, ar dirbu iškart dviem savininkams-leidėjams. Atsakau – nedirbu. Rašymas – mano hobis, už kurį aš negaunu atlygio. Mano nuomone, šis pomėgis rašyti negrafomanija, nes grafomanų rašliava nespausdinama, nebent išsipirktų laikraščio plotą (jei, žinoma, leidėjas sumąstytų tokią kvailystę). „Radviliškio krašte“ mano skiltis greitai persiris 300, „Alio, Raseiniai“ nepagailėjo laikraščio ploto 7-iems mano opusams, Radviliškio „Visuomenės balsas be priekaištų skiria savo puslapius mano rašiniams, bet pabaiga kita. Ją reikėjo baigti tuo, kuo pradėjau, bet ne savo žodžiais. Mane sužavėjo rašytojo, publicisto A.Rusteikos mintis apie politikų melus. Šiuo atveju – konservatorių. „Konservatoriai meluoja rimtai, kalba ilgai ir šypsosi kreivai. Juoktis nemoka, užtat, pašaipiai krizena ir ironiškai demonstruoja šiuolaikinio pasiturinčio gyvenimo simbolį – gerai sutaisytus dantis. Meluoja piktai, kaltinančiai ir iš aukšto, nes tiesiog viską žino geriau. Turi visam pasauliui ir mūsų gyvenimui paaiškinti keturis sakinius. To jiems, ir daugumai tikrinių lietuvių, pakanka“, – rašo jis. Beje, mano nuomone, konservatoriams ir jų mylėtojams pakaktų ir dviejų žodžių – „rusai puola“, bet dabar tikrai dedu tašką.

Palikti komentarą

avatar