Pranių sėkmės „mokestis“ – pusę milijono eurų

0
1132
Dovanos

Justinas Pranys su žmona Justina neabejotinai turėjo planą, kaip taps milijonieriais. Todėl prieš porą metų jie nusprendė dar kartą pabandyti laimę privačiame versle – atidarė internetinę parduotuvę. Nors abu turėjo gerai apmokamus darbus biudžetinėse įstaigose, bet savomis lėšomis  verslo pradėti nesugebėjo. Šiek tiek pasiskolino, bet liūto dalį reikalingų lėšų nusprendė pasisemti iš biudžeto. Ne tiesiogiai, bet per vietos veiklos grupę “Radviliškio lyderis”, kurio valdymo organuose buvo ir pats J.Pranys, tada ėjęs Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas! 

Suplanuotas pelnas – kaip „ant mielių“ 

Radviliškio miesto seniūno Justino Pranio šeima jau daugybę metų ieško būdų sugauti turtus nešantį aitvarą. Juk kai kuriems bendrapartiečiams didžiulius turtus ir sunešė aitvarai. Deja, kol kas šios šeimynėlės pastangos yra vis bergždžios. Šiuo metu Pranių šeimai priklauso dvi įmonės, kurių viena jau daug metų paprasčiausiai veikia tik „ant popieriaus“.

Prieš porą metų Justinos Pranienės vadovaujama mažoji bendrija „Bernison“ gavo nemažą finansinę injekciją per VVG „Radviliškio lyderis“. Jam tada vadovavo konservatorius Romas Kalvaitis. Jis su VVG administracija pritarė paraiškai, kuria J. Pranienė prašė maždaug 50 tūkstančių eurų vienai darbo vietai įkurti. Paraišką vėliau vertino Nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos. NMA vertintojams nepraslydo pro akis keletas detalių, kurių nepastebėjo, o gal nenorėjo pamatyti VVG atstovai Radviliškyje. Nors paraiškai vėliau vis tiek buvo pritarta ir pinigai skirti, tačiau verslas neatnešė tokio įspūdingo pelno, kaip pasamdyti konsultantai išdėstė paraiškoje.

Nerealus ir neįgyvendinamas verslo planas

Straipsnio autoriui pavyko asmeniškai susipažinti su pačia  paraiška. Į akis iškart krenta nemažas sėkmės mokestis ir dar įspūdingesnės sumos, kurias planavo Pranių verslas gauti ir nemažą pelną susikrauti. Verslo konsultantų parengtame prašyme VVG „Radviliškio lyderiui“ J. Pranienė nurodė norinti gauti 12 procentų pelną nuo gautų pajamų. Ir susidaro įspūdis, kad pelnas per keletą metų augs tarsi kaip ant mielių. Pavyzdžiui, paraiškoje nurodyta, kad 2022 metais, tiksliau per mažiau nei pusmetį  prekių pavyks parduoti už 15 tūkstančių,  o jau pernai – apyvarta turėjo šokteli iki ketvirčio milijono eurų, arba po 20 tūkstančių per mėnesį. Šiemet, anot paraiškos rengėjų, pajamos turėtų siekti daugiau nei trečdalį milijono (tiksliau tai 360 tūkstančių eurų), o jau kitais metais – beveik pusę milijono!!! Skamba neįtikėtinai, bet vargu bau kas galėtų patikėti, kad tik vieną darbuotoją turinti įmonė ir perparduodama žemdirbių produkciją galėtų uždirbti įspūdingas pajamas!? Nebent jos būtų tik minimalios, o darbo vieta sukurta gal tik fiktyviai arba “dirba” Sodros knygelė…

J.Pranio interesų konfliktas

Svarbu pažymėti, kad kai sutuoktinė teikė paraišką VVG „Radviliškio lyderiui“, vienas valdybos narių buvo ir pats J.Pranys. Tuo metu jis darbavosi Jolantos Margaitienės, buvusios savivaldybės administracijos direktorės, pavaduotoju. Sutapimas, bet būtent J. Pranys buvo atsakingas už korupcijos prevenciją Radviliškio rajono savivaldybės administracijoje. Savivaldybės koridoriuose kalbėta, kad jis darbo metu ir „sutvarkė“ pareiškinius dokumentus naudodamasis am priskirtu darbiniu kompiuteriu. Paklaustas apie tai, pats Radviliškio miesto seniūnas tai neigia. Tuo tarpu savivaldybės administracijai dabar vadovaujanti direktorė Eglė Ivanauskytė nurodė negalinti nei patvirtinti, nei paneigti tokios informacijos. Kaip sakoma, šaukštai po pietų, nors Praniai dabar gali džiaugtis gavę solidžią paramą savo verslui vystyti.

Abejonės supainiojus viešuosius ir privačius interesus

NMA ekspertai, vertinę paraišką, taip pat atkreipė dėmesį į galimą valdininko interesų konfliktą. Dar daugiau. Vertinant paraišką, jiems taip pat užkliuvo ir paskola – mažoji bendrija skolinosi 24 tūkstančius eurų iš Vilniuje registruotos įmonės. Gavusi Pranių pasiaiškinimus NMA daugiau nepasisakė, nors visiškai sostinės biurokratams abejonių neišsklaidė. Portalui taip ir nepavyko išsiaiškinti šių įmonių tarpusavio ryšio, bet tikrai keista, kai sostinės įmonė, nesiverčianti finansinių paslaugų teikimu, nežino kodėl, bet noriai skolina lėšas be jokių garantijų neseniai įkurtam Radviliškio rajone registruotam verslui.

Itin brangiai nupirktos paslaugos internetinei parduotuvei sukurti

Beveik 50 tūkstančių eurų paramą iš VVG gavusi ir paskolos lėšomis mažoji bendrija „Bernison“ už daugiau nei 71 tūkstantį eurų pirko elektroninės parduotuvės parduotuvės sukūrimo paslaugas, pačią irangaiir, žinoma, ženklo sukūrimą. Kitaip tariant, išskaidė pirkimą į kelias dalis. Kalbant apie aukštas paslaugų kainas, kurias patvirtina ir Pranio šeimos įmonė, drąsiai galima suabejoti, ar tokie sandoriai tikrai atitinka rinkos kainas. Dar daugiau – ar visa tai tik dūmų uždanga įsisavinti lėšas?

Šios paslaugos kaina atrodo kosminė, žinant, kad dažnas specialistas už tokios parduotuvės sukūrimą įprastai paprašytų nuo kelių šimtų iki keleto tūkstančių, bet tikrai ne dešimtimis tūkstančių eurų. Pavyzdžiui, būtent tokias paslaugų kainas skelbia paslaugos.lt besireklamuojantys profesionalūs informacinių technologijų specialistai.

Tikroji finansinė įmonės situacija – nepavydėtina! 

Pateikus paraišką VVG, Pranių šeimos įmonė įsipareigojo įdarbinti darbuotoją ir dirbti pelningai. Pelną turėjo skaičiuoti ir užpernai, ir pernai metais. Bet remiantis viešai prieinamais duomenimis rekvizitai.lt portale susidaro vaizdas, kad Pranių verslo „plano“ sėkmė tėra tik popierinė. Ir sunku patikėti, kad jiems artimiausiu metu pradėtų itin gerai sektis!

Pagal viešai prieinamus finansinius duomenis, J.Pranienės vadovaujama „Bernison“ 2023 metais susidūrė su rimtais finansiniais sunkumais. Įmonės pardavimo pajamos siekė 42 967 €, tačiau pernykščius metus baigė su 11 542 € nuostoliu. Įmonės pelningumas prieš mokesčius buvo -26,86 %.

Įmonės nuosavas kapitalas buvo neigiamas, tai yra -18 471 €, kas reiškia, kad įmonės įsipareigojimai viršija visą jos turimą turtą. Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai sudarė 37 301 €, o trumpalaikis turtas – vos 2 405 €!

Įmonės vadovė J.Pranienė įsitikinusi, kad Bernison nėra finansuojama iš biudžeto. Galima pamanyti, kad ant paraiškos ji parašus sudėjo net neskaičiusi esmės. “Viskas yra daug paprasčiau nei atrodo. Justinas nėra nei savininkas, nei darbuotojas. Tuo labiau, MB Bernison nėra remiama iš valstybės biudžeto. Dėl šių priežasčių, aš neprivalau jums aiškintis, kaip veikia privati įmonė. Kviečiu naudotis viešai prieinama informacija. Mokame mokesčius ir visoms atsakingoms institucijoms teikime duomenis taip, kaip tai numato įstatymai”, – į klausimus apie Pranių šeimos naująjį verslą atsakė Šeduvos gimnazijoje dirbanti J.Pranienė.

Sugrįžo ant valdininko kėdės 

Kol žmona ar jos vardu kiti nesėkmingai bandė „generuoti“ pelną, J. Pranys pradėjo ir vėl politikuoti. Siekė mero posto ir kandidatavo į tarybą. Tik šįkart nebe su konservatoriaus, kurių partijoje kylanti žvaigždė iš Šeduvos buvo kone pasirinko grįžti į seniūno kėdę – nebe Šeduvos, bet Radviliškio miesto. Žmona, savo ruožtu, nebeužėmusi direktorės kėdės Burbiškio dvare, buvo įdarbinta į Šeduvos gimnaziją karjeros specialiste.  Neabejojama, kaip buvo planuota „sugeneruoti“ pelną – J. Pranio giminaitis turi statybos įmonę. Neabejojama kad su šios įmonės pagalba Praniai buvo užsimoję „sugeneruoti“ ir planuojamą pelną.

Laukiama komentarų

Įdomi aplinkybė yra ta, kad vietos veiklos grupės dažnai būna susijusios su vietos politikais ir verslininkais. Tokios grupės kaip „Radviliškio lyderis“ yra sukurtos siekiant skatinti vietos ekonomiką ir gerinti gyvenimo kokybę. Tačiau jų veikloje kartais kyla įtarimų dėl galimo viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimo, ypač kai parama skiriama asmenims, turintiems politinių ryšių arba užimančių svarbias pareigas vietos valdžioje.

Šiuo metu laukiama savivaldybės, ministerijos ir įmonės vadovės komentaro. Straipsnis bus papildytas šia informacija, kai tik bus gauti komentarai.

Ankstesnis straipsnisRajone siaučia sukčiai: išviliota tūkstančiai eurų
Kitas straipsnisKandidatų į Seimą sąraše – jau penki radviliškiečiai

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia